Borba za cenu oblačinske višnje
Dok na beogradskim pijacama cena višnje lošijeg kvaliteta i dalje ne pada ispod 100 dinara, a krupnije se prodaju i po ceni od 180, iz raznih krajeva Srbije stižu apeli voćara da im otkupljivači za kilogram tog voća nude svega 25 dinara.
Jasno je da su proizvođači nezadovoljni trenutnom ponuđenom cenom. Kako je preneo Tanjug, najpre se nekoliko njih iz sela Donja Rasovača žalilo da hladnjačari odbijaju da otkupljuju višnju prve klase jer smatraju da je reč o drugoj klasi i za nju nude svega 25 dinara po kilogramu. Najnovija dešavanja neprihvatljiva su i za voćare iz Topole i Merošine, poznate po uzgoju oblačinske višnje. Kako su preneli mediji, u selu Vinča kod Topole održan je i protest voćara iz ovog kraja zbog niske otkupne cene. Proizvođači smatraju da je to nedopustivo jer takva cena ni blizu ne pokriva troškove proizvodnje i berbe. Samo dnevnica berača je, kako kažu, 2.500 dinara. Iako je i to malo većina njih nije nerealna i navodi da bi se složili i sa prošlogodišnjom cenom – prva klasa tada je plaćana 53, a druga 38 dinara.
– Višnja je izuzetnog kvaliteta i nije fer da proizvođači opet budu oštećeni – naglašavaju voćari koji su zatražili od države da stane uz proizvođače i da im omogući fer plasman robe na tržište.
Hladnjačari napominju da trenutno otkupljuju višnju samo prema ranije potpisanim ugovorima sa proizvođačima i da je cena prve klase 50 dinara a druge 30.
Kako kaže sagovornik „Politike” dobro upućen u proizvodnju ove vrste voća problem sa cenom višnje, posebno oblačinske je višegodišnji i trenutno je ogroman. Naglašava da je cena ove višnje i inače niska, svakako niža u odnosu na krupnoplodne sorte. Ali, dodaje, u Srbiji stalno imamo neke cikluse i neizvesnost u tom sektoru. Nekoliko godina ta cena bude nešto bolja, ljudi krenu da sade, a nakon toga počne da pada i kreće krčenje voćnjaka. Prema objašnjenju stručnjaka, oblačinska višnja u Srbiji je raširena kao autohtona sorta koja se veoma lako razmnožava izdancima. Reč je o višnji sitnog ploda. Krupnoplodne sorte, recimo šumadinka postižu bolju cenu nego oblačinska ali je prošla godina čak i za te sorte bila loša. Ali na duže staze, dodaje, njihova cena je stabilnija jer su je otkupljivali za rusko tržište. To za proizvođače nije uteha jer je na jugu Srbije upravo oblačinska višnja zastupljena gotovo stoprocentno, a na nivou Srbije u 60 do 70 odsto.
– Naravno oblačinska ima svoje kvalitete kao što ima proizvođača koji to izuzetno dobro rade. Ali, oni su često u situaciji da budu ucenjeni od hladnjačara i drugih otkupljivača – objašnjava naš sagovornik.
Inspekcija na terenu
Zbog novog spora oko cene višnje i pritiska nezadovoljnih proizvođača reagovalo je i Ministarstvo poljoprivrede.
– Naša poljoprivredna inspekcija je već na terenu, kao i predstavnici ministarstva trgovine koji su nadležni upravo za najvažnije. Jer oni mogu na otkupnom listu da provere da li su definisane stavke: klasa, upisana cena i količina. To su stvari na koje se proizvođači najviše žale – rekao je juče za „Politiku” Predrag Lučić, savetnik ministra poljoprivrede. Kako je naglasio, bilo je ekstremnih slučajeva da se ne izdaju validna dokumenta proizvođačima ali on veruje da će to brzo biti rešeno posebno u Merošini, Blacu, Prokuplju i Kuršumliji.
– Višnja je jako dobro rodila u Srbiji. Pokušavamo da približimo suprotstavljene stavove, mislim da smo na dobrom putu kao što smo to uspeli i u slučaju malina – naveo je Lučić.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.