SAD uvode sankcije članovima Komunističke partije Kine
Vlada SAD razmišlja o uvođenju zabrane ulaska u zemlju članovima Kineske komunističke partije tokom sve hladnijih odnosa između dve zemlje. Predsednik Tramp je istakao da je takav razvoj odnosa moguć, dok, sa druge strane, Peking kaže da neće ostati dužan ukoliko navedene mere budu uvedene.
Nacrt novog zakona značio bi automatski gubitak američkih viza za članove partije, ali bi vez viza ostali i članovi njihovih porodica. Kako prenosi Njujork tajms, zabrana ulaska u SAD mogla bi da se odnosi na 92 miliona članova Komunističke partije Kine.
Politički sukobi SAD i Kine naglo rastu u poslednje vreme zboh Hong Konga gde su vlasti Kine uvele zakon o nacionalnoj sigurnosti, ali i zbog rada i dominacije na svetskom tržištu kineske telekomunikacione kompanije Huavei, čije poslovanje SAD vidi kao konkurenciju i potencijalnu sigurnosnu opasnost.
Predsednik Tramp je u sredu izjavio da nije uveo dodatne sankcije Kini. Državni sekretar Majk Pompeo, je istog dana rekao da će vlada SAD sigurno uvesti zabranu izdavanja viza pojedinim kineskim građanima koji su zaposleni u tehnološkim kompanijama, među kojima je i Huavei, prenosi Gardijan. Kina je više puta istakla da se SAD izuzetno mnogo meša u zakone koje je Kina donela u Hong Kongu i da je to njihova unutrašnja stvar, a da će svakako odmereno odgovoriti na svaki potez SAD, i da će građanima i institucijama uvesti i sankcije ukoliko bude potrebno.
Kina je u izjavi istakla da nerazumljivo mešanje SAD liči na tipično ponašanje kriminalca koji maltretira sve oko sebe.
– Ne postoji strana sila koja će zaustaviti Kinu u nastojanju da očuva nacionalnu suverenost i sigurnost i dugoročan prosperitet u Hong Kongu, stoji u izjavi vlade Kine.
U Global tajmsu izašao je uvodnik u kojem se kaže da aktuelna vlada SAD preterano veruje u svoju moć i da će od toga da snosi samo štetu. Dalje se navodi da će, šta god da uradi SAD, Kina izaći kao pobednik.
Dve svetske sile se bore za dominaciju uvođenjem tarifa na izvoz robe, sankcija kao i polaganjem prava na vlasništvo nad Južnim kineskim morem.
Posle uvođenja sankcija kineskim zvaničnicima koji su bili umešani u navodna kršenja ljudskih prava u pokrajini Sinkijang gde žive Ujguri, Peking je najavio uvođenje kontrasankcija američkim zakonodavcima i zvaničnicima. Kina je najavila i uvođenje sankcija američkoj vojnoj kompaniji Lokid Martin zbog nedavne prodaje projektila Tajvanu.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.