Potraga za rimskim spomenikom iz Vinče
Rimski spomenik pronađen 10. jula kod deponije u Vinči, koji je već u noći između 11. i 12. jula netragom nestao sa nalazišta, a o kojem su mediji objavljivali informacije proteklih dana još nije pronađen, potvrđeno je za „Politiku” juče u Narodnom muzeju u Beogradu. Ova kuća, inače naša matična muzejska institucija, u saradnji sa policijom pokušava da uđe u trag ovom vrednom pronalasku i istraga je u toku, o čemu je muzej izvestio javnost na svom sajtu.
Ovaj važan artefakt – rimski kameni epigrafski spomenik sa uklesanim tekstom na latinskom jeziku – jedinstveni je istorijski izvor i dobro koje uživa prethodnu zaštitu i vlasništvo je Republike Srbije, a „iskrsao” je pred očima radnika koji su obavljali zemljane radove uz put koji vodi ka deponiji Vinča.
„Savesni radnik je isto veče o pronalasku spomenika obavestio naš muzej i na tome smo mu zaista neizmerno zahvalni, upravo zbog takvih pojedinaca kulturna blaga ostaju sačuvana. Nakon toga, naš stručnjak je već narednog jutra, u subotu ujutru, otišao na to mesto, sve dokumentovao, fotografisao. Konstatovano je da je u pitanju rimski mermerni spomenik iz drugog veka, na kome se sa jedne strane nalaze dva stopala u sandalama koja su bila deo skulpture natprirodne veličine, dok se na drugoj strani nalazi natpis na latinskom u 15 redova. Na tom natpisu ispisan je čitav životopis rimskog zvaničnika i može se saznati da je spomenik pripadao čoveku visokog viteškog staleža koji je tokom vojničke službe rukovodio različitim vojnim odredima, službovao u tri legije, učestvovao u ratu sa Parćanima i više puta bio odlikovan za vojničke vrline”, objašnjava Lidija Ham, kustos muzeja i dodaje:
„U cilju adekvatne zaštite, a shodno svim stručnim procedurama, zbog gabarita i težine artefakta, bilo je neophodno angažovanje transportnog vozila i više radnika. Sa upravom deponije je dogovoreno da se spomenik u skladu sa mogućnostima zaštiti kako bi već u ponedeljak ujutru bezbedno mogao biti transportovan kod nas. Međutim, prema informacijama kojima raspolažemo spomenik je nestao između subote, 11. jula u 17 časova i nedelje, 12. jula u osam časova.”
Kako je naglašeno u muzejskom saopštenju, najveći broj takvih spomenika u muzeje dospeva kao slučajni nalaz, dok poslednjih decenija takva otkrića iz Srbije najčešće ilegalnim kanalima, putem crnog tržišta, odlaze u inostrane kolekcije i muzeje.
„Budući da arheološki predmeti otkriveni na teritoriji Srbije po zakonu pripadaju Republici Srbiji, a imajući u vidu da je epigrafski spomenik evidentiran i snimljen od strane stručnjaka muzeja i da je pokrenut administrativni postupak za njegovo preuzimanje, njegov ’nestanak’ se kvalifikuje kao teška krađa, te je protiv nepoznatog počinioca podneta krivična prijava”, upozoravaju iz muzeja i napominju da „osobe koje su spomenik nezakonito prisvojile, moraju biti svesne činjenice da ga nigde i nikada u inostranstvu neće moći prodati bilo kojoj aukcijskoj kući, jer je to ’vruća roba’ koja je detaljno fotografisana i u bliskoj budućnosti biće publikovana u stručnoj literaturi”.
Kako je najavljeno, ako istražni postupak ne bude dao rezultate i ukoliko spomenik uskoro ne bude pronađen i vraćen, sve relevantne informacije o njemu biće postavljene i u Interpolovu bazu ukradenih arheoloških predmeta. U skladu sa važećim zakonskim regulativama i ratifikovanim međunarodnim sporazumima ako se, na primer, spomenik bilo gde u svetu pojavi na prodaju u bilo kom trenutku u budućnosti, moraće da bude vraćen u Srbiju uz sprovođenje istrage o putu koji je prešao do kupca kod koga je zatečen.
„Kako postoji mogućnost da je spomenik mogao biti otuđen iz neznanja pozivamo osobe koje su to učinile da ga predaju Narodnom muzeju u Beogradu ili ga obaveste o tome gde se nalazi, u kom slučaju neće snositi posledice koje sleduju za krivično delo krađe. Molimo sve građane koji primete ovaj spomenik da o tome obaveste Narodni muzej ili policiju. Osobe koje se rukovode ličnom zaradom od prodaje ovog i mnogih drugih arheoloških nalaza, kao i svi posrednici u tim poslovima, svesno se bave kriminalnim radnjama bez imalo obzira prema javnom i opštem interesu”, apeluju iz muzeja.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.