Arheolozi na keltskom nalazištu pod Batajničkom petljom
Na gradilištu Batajničke petlje u Zemunu bageri su, dok su kopali put, otkrili lokalitet iz mlađeg gvozdenog doba, a arheolozi Muzeja grada Beograda prekjuče su se iskrcali na tu lokaciju i u narednih 13 radnih dana istražiće oko 100 kvadrata tog prostora. Na osnovu prvog skeniranja nalazišta iz prvog veka pre nove ere reč je o keltskom objektu prečnika 16 metara, kaže dr Miloš Spasić, arheolog Muzeja grada, koji sa timom stručnjaka vodi posao iskopavanja vrednog lokaliteta i artefakata, od kojih su neki, poput keramičkih predmeta, isplivali na površinu pre dva meseca, kada su obustavljeni radovi na tom delu buduće petlje Batajnica. A juče su pronašli dve keltske bronzane fibule, odnosno broševe, kaže Spasić.
– Dokumentujemo zatečeno stanje, kopanje tek sledi. Na prvi pogled deluje da je reč o keltskom ritualnom objektu, postoje i tragovi gorenja, a da li je tu bila lomača tek treba da utvrdimo. Komadi keramike koji su nedavno pronađeni dobro su očuvani, krupni su i izrađeni na vitlu, a to je tehnika koju su Kelti doneli na ove prostore – objašnjava Spasić.
Za njega je ovo otkriće veliko i značajno jer je dokaz kontinuiteta organizovanog života na ovom prostoru od praistorije do danas. Predmeti koji budu pronađeni biće izloženi u Zavičajnom muzeju Zemuna, odnosno u Spirtinoj kući, za koju se posle 18 godina, koliko je bila zatvorena, priprema stalna postavka.
Na teritoriji Beograda i Srbije registrovani su brojni lokaliteti koji se vezuju za mlađe gvozdeno doba i keltske zajednice, koje su kovale prvi novac u ovoj oblasti. Među najpoznatijim nalazištima u prestonici su Karaburma i Rospi ćuprija, kao i keltska naselja u obližnjem Jakovu i Starom Slankamenu, ističe Spasić.
− Arheološko iskopavanje finansira investitor Batajničke petlje „Koridori Srbije” i njima, kao i izvođaču radova „Štrabagu”, zahvalni smo za to što su, uprkos složenim procedurama, pokazali veliko interesovanje za arheološko istraživanje – dodaje Spasić.
Kako sada stvari stoje, iskopavanje novog još neregistrovanog lokaliteta ne bi trebalo da ugrozi završetak Batajničke petlje, koji je planiran do kraja godine.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.