Preuranjeno je govoriti šta će biti s penzijama
Višemilionska penzionerska populacija koja je u vreme ekonomske krize podnela najveći teret fiskalne konsolidacije time što su im penzije bile najpre smanjene, a potom i zamrznute, veruje da će ovog puta uprkos nastavku pandemije virusa korona biti izuzeta iz tako rigoroznih mera.
To im je između ostalog obećao i predsednik države Aleksandar Vučić izjavivši „da će Srbija podneti krizu zbog korone, ne lako, ali lakše nego druge zemlje i neće biti smanjenja plata i penzija u javnom sektoru”. „Srbiji je nivo javnog duga 57 odsto BDP-a. I zato ne brinite, biće situacija dobra, biće posla, plata i penzija”, podvukao je Vučić.
Ponovio je i da neće biti smanjivanja plata i penzija, što će morati da učini najveći deo zemalja, ali ne i Srbija, zahvaljujući stabilnom finansijskom sistemu.
S druge strane, iz Fiskalnog saveta Srbije stižu nešto drugačije najave. U njihovom najnovijem izveštaju navodi se da bi plate u narednoj godini mogle da se zamrznu, a da bi moglo da se nastavi umereno povećanje penzija, s tim što bi to moralo da se uredi u postojećim sistemskim okvirima nadogradnjom švajcarske formule, a nikako nekom ad hok odlukom vlade.
Jedna od važnih tekovina evropskog penzijskog sistema jeste da se penzije povećavaju na osnovu objektivnih ekonomskih parametara, a ne diskrecionih odluka vlade. Taj princip bio je napušten u Srbiji prethodnih godina da bi se uz velike teškoće ponovo uspostavio 2019. godine usvajanjem švajcarske forume. Tekuća privredna kriza, međutim, ponovo otvara pitanje održivog nivoa isplata penzija u 2021. godini, navode u Fiskalnom savetu.
U vreme krize švajcarska foruma nije dovoljno dobar alat kojim bi se odredio odgovarajući procenat povećanja penzija, ali ovaj problem može sistematski da se reši relativno lako i to manjom modifikacijom te iste formule. Na taj način bi se, ocenjuje Fiskalni savet, obezbedilo da rast penzija u kriznim vremenima bude nešto sporiji, a da u periodima visokog rasta privrede bude brži. Upravo ovakvu verziju formule Fiskalni savet je predlagao i 2019. godine.
U konkretnom slučaju to bi značilo da se povećanje penzija u 2021. godini usklađuje 75 odsto s rastom cena i 25 procenata s rastom prosečne zarade pa bi penzija u narednoj godini bile veće oko tri odsto.
Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine, smatra da je preuranjeno govoriti šta će biti za narednu godinu te da treba sačekati i videti u kom pravcu ide pandemija. Ukoliko uskoro sve prođe i privreda u većoj meri nastavi da radi, država ne bi trebalo da ima problema s isplatom penzija po švajcarskoj formuli, a to je da se penzije usklađuju 50 odsto s rastom zarada i isto toliko s rastom inflacije.
– Penzije se nisu usklađivale 2019, a za ovu godinu su uvećane 5,4 odsto. Za sada ne postoji bojazan da bi trebalo bilo šta menjati što se tiče postojeće švajcarske formule, jer sve i da se i prihvati predlog Fiskalnog saveta i da se penzija s manjim procentom usklađuje s rastom zarada, to neće bitnija uticati na iznos para koji se inače izdvaja iz budžeta za isplatu penzija – kaže Nenadić.
Prof. dr Andreja Savić, predsednik Saveza penzionera Srbije, kaže da se penzioneri nalaze u političkom vakuumu i da ja zaista teško bilo šta dugoročno predvideti. Ne očekuje, kako kaže, da će pre jeseni biti doneta odluku o tome hoće li se način usklađivanja penzija ipak menjati ili ne.
– Činjenica je, ukoliko pandemija ne počne da jenjava, da će do kraja godine između 30.000 i 50.000 zaposlenih ostati bez posla, što je direktno i značajno smanjenje priliva para u budžet po osnovu doprinosa za PIO, ali s druge srane, postoje i izjave zvaničnika da se penzije neće dirati – objašnjava Savić.
– Ukoliko dođe do bilo kakve „korekcije” penzija, to znači da će one nastaviti da se obezvređuju i bitno zaostaju za rastom zaradama. Ali, s druge strane, mislim da nije realno da penzije prođu „ne okrnjene” s obzirom na to da se pandemiji ne nazire kraj. Ne bi me iznenadilo, bar na osnovu dosadašnjeg iskustva, da vlada ponovo donese neku uredbu o smanjenju ili zamrzavanju penzija koja je protivna Ustavu – kaže Jovan Tamburić, predsednik Udruženja sindikata vojnih penzionera. Najverovatnije je da će se, dodaje, ići na to da penzije prate samo rast cena na malo, ali ne i rast zarada, jer će u tom slučaju biti potrebno manje para za isplatu penzija, a činjenica je da će država zbog manjeg priliva para u kasu Fonda PIO morti da dotira više za redovnu isplatu, zaključuje Tamburić.
Подели ову вест










Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.