Jojkićev dunavac i dalje bez života
Voda u Jojkićevom dunavcu gde je pre desetak dana pronađeno sedam uginulih labudova, nekoliko pataka i veće količine ribe i dalje se crni. Kako kažu u Udruženju „Eko-Pančevački rit”, u tom delu se i dalje osećaju neprijatni mirisi, ali ko je zagađivač još se ne zna. U početku se mislilo da je kanalizacioni kolektor izvor zaraze, ali se ispostavilo da nije.
– Obišli smo gotovo ceo potez Jojkićevog dunavca, ali nismo otkrili šta je moglo da uzrokuje ovo zagađenje. Pre nekoliko dana na terenu je bio gradski vodoprivredni inspektor. Sa njim smo bili na tri lokacije, a među njima je i ona gde se nalazi kanalizacioni kolektor. Zbog neprijatnog mirisa i boje vode, sumnjalo se da iz tog kolektora ističe kanalizacija i truje okolinu, ali se ispostavilo da to nije tačno. Kolektor je u potpunosti u redu i nigde nema curenja. Zbog toga nikom nije jasno šta se dogodilo. Na ovom delu nema ni kanalizacionih ispusta da bi možda to moglo da prouzrokuje zagađenje – rekao je Zoran Janković, iz Udruženja „Eko-Pančevački rit”.
Šta je zacrnilo vodu i potrovalo životinje u Jojkićevom dunavcu, sada je predmet spekulacija. Možda je, kako kaže Janković, uzrok neki prirodni proces, možda se podigao mulj taložen godinama, a možda je opet neko ispraznio cisternu napunjenu fekalijama. U svakom slučaju, stanje je i dalje nepromenjeno – života u kanalu nema, a uzrok se ne zna. Obdukcija labudova, kako saznajemo, nije urađena. U udruženju „Eko-Pančevački rit” kažu da su obavestili nadležne institucije, a među njima je veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede. Ali iz tog ministarstva tvrde da obaveštenje nisu dobili.
– Veterinarskoj inspekciji nije prijavljeno uginuće sedam labudova na potezu Jojkićev dunavac, zbog čega nije pokretan postupak inspekcijskog nadzora. U slučajevima kada se veterinarskoj inspekciji prijavi uginuće divljih životinja, odnosno ptica (uključujući i labudove), u saradnji sa nadležnim Naučnim institutom za veterinarstvo Srbije uzima se materijal za laboratorijska ispitivanja radi isključenja mogućnosti da se radi o zaraznim bolestima životinja koje se po zakonu prijavljuju. Nedavno kada je veterinarska inspekcija uzorkovala materijal za laboratorijska ispitivanja kod labuda pronađenog u staništu labudova u Borči, iz maja 2020. godine, utvrđeno da je labud uginuo od perforacije čira na želucu i pratećih komplikacija – kažu u iz Uprave veterine Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
U udruženju „Eko-Pančevački rit” tvrde da su telefonom obavestili ministarstvo. Izgleda, kažu, to nije dovoljno, tako da će sledeći put to učiniti i pisanim putem.
Jojkićev dunavac proteže se na oko šest kilometara. Prostire se od Krnjače ka Borči ukoso od glavnog toka Dunava. U Borči se nalazi crpna stanica koja vodu iz ovog dunavca prepumpava u kanal Sebeš.
Trenutno je Jojkićev dunavac odsečen od glavnog toka reke jer je, kako kažu meštani, jedan njegov deo zatrpan prilikom seče topola, tako da se pretvorio u baru. Ova situacija nema direktne veze sa postojećim zagađenjem, ali može da utiče na eko-sistem u ovom delu Palilule.
– O ovome ćemo obavestiti „Srbijašume” i mi i inspekcija kako bi njihove službe izašle na teren i utvrdile o čemu je reč. Vrlo je važno da u dunavac ulazi sveža voda kako bi živi svet mogao da opstane u ovom delu grada – ističe Janković.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.