U „Krušiku” 51 radnik ostao bez ugovora na određeno vreme
Valjevo – Sa nešto više od 1.900 radnika zaposlenih na određeno vreme valjevski „Krušik” je produžio ugovore o radu na još mesec dana, dok to nije učinjeno sa 51 radnikom, saznaje „Politika”. Razlozi zbog kojih je 51 zaposleni ostao bez novih ugovora su uglavnom nepoštovanje radnih obaveza, često odsustvovanje sa posla i falsifikovane diplome. Zanimljivo je da je zbog lažnih diploma otkaze dobilo i pet radnika „Krušika” koji su bili zaposleni na neodređeno vreme. Prema raspoloživim informacijama, uglavnom je reč o diplomama srednjih škola i zanata, a među falsifikatima se našla i jedna fakultetska.
U „Krušiku” u ovom trenutku ima oko 3.000 zaposlenih.
Kao što je odranije poznato, neki mediji su bili najavili da u valjevskoj fabrici namenske industrije ugovori neće biti produženi sa čak 150 radnika na određeno vreme odnosno oko pet odsto zaposlenih. Takvi spiskovi su bili i napravljeni, ali se ipak od tog rešenja odustalo i bez posla ih je ostao 51.
U svom nedavnom saopštenju menadžment „Krušika” je naglasio da je interes kompanije da sačuva kvalitetne, stručne, uspešne i posvećene kadrove, o čemu svedoči činjenica da je u više navrata deo najboljih radnika zaposlen na neodređeno vreme i da će takva praksa biti nastavljena i ubuduće. U prvoj polovini avgusta zaposlena je grupa visokoobrazovanih inženjera sa prestižnih tehničkih fakulteta, a da bi se odgovorilo izazovima u oblasti savremenih odbrambenih tehnologija, posebno raketnog programa, kompanija planira da početkom oktobra sprovede novi ciklus prijema 15 do 20 mladih inženjera koji su tokom studija postigli zavidne rezultate, poručeno je iz „Krušika”. Najavljeno je i da se očekuje da tokom naredne godine posao dobije 150 do 200 novih diplomiranih inženjera, kao i da se preobukom i prekvalifikacijama 200 do 300 zaposlenih iz postojećeg sastava osposobi za izvršavanje najsloženijih tehnoloških procesa.
Menadžment „Krušika” nedavno je saopštio da je u više navrata pokretao razgovore sa predstavnicima sindikata radi izmene kolektivnog ugovora, sa predlogom da se poveća cena radnog sata, a smanje visoki troškovi regresa, toplog obroka i minulog rada. Prema raspoloživim nezvaničnim informacijama, konkretan predlog bio je da cena sata umesto 143 bude 173 dinara, a da se smanje nadoknade za topli obrok, regres koji sada iznosi 85.000 dinara na godišnjem nivou, kao i da bude niža stopa po kojoj se obračunava minuli rad i koja je sada 0,6 odsto za svaku godinu staža. Ideja menadžmenta bila je da se predloženim izmenama kolektivnog ugovora afirmiše stvarni rad na određenom radnom mestu, a da se smanje troškovi pomenutih prinadležnosti koje nisu usko u vezi sa obimom i kvalitetom posla koji obavlja svaki radnik. Te predloge, međutim, sindikati nisu prihvatili, a nisu dali ni svoju ponudu po ovim pitanjima, čime je izostala mogućnost da se dve strane ipak negde „nađu”...
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.