Kakvo iznenađenje bi Vučića moglo da čeka u Beloj kući?
Predsednik Vučić otputovao je danas u Vašington, uz otvoreno pitanje šta ga očekuje u Beloj kući, mimo zvanično najavljene teme ekonomskih odnosa Beograda i Prištine. Iznenađenje, svakako.
Takvu procenu predsednik je izneo pre nekoliko dana, a sinoć je praktično i potvrdio specijalni savetnik američkog predsednika Ričard Grenel, koji je, uz savetnika Ričarda O' Brajana, domaćin najavljenih razgovora.
„U četvrtak je tema ekonomija, ali se slažem sa konstatacijom predsednika Vučića da niko ne zna o kojim pitanjima će se diskutovati u petak”, rekao je Grenel na telefonskoj pres konferenciji za grupu novinara albanskih medija, Vašington posta i agencije Tanjug, na pitanje da li će jedna od tema sastanka delegacija biti međusobno priznanje.
Priznanje kao tema, međutim, nije iznenađenje na kakvo se misli, jer je to stalna tema Prištine, ali i stranih partnera u konačnom ishodu.
Ali bi svaka konkretna ponuda u tom ili nekom drugom pravcu za Srbiju svakako bila iznenađenje.
Grenel kaže „razgovaraće se o svakom pitanju i od strana zavisi da li imaju želju da razgovaraju o svim pitanjima”.
On pri tom tvrdi da SAD nemaju tajni plan za rešenje, niti nešto što će zahtevati.
To, naravno, ne znači da nemaju neku „ideju”, neku vrstu predloga koji bi Bela kuća ipak mogla da ponudi, jer, po tvrdnjama i očekivanjima nekih stranih i domaćih analitičara, sagovornika Tanjuga, teško da ovaj sastanak Trampova administracija organizuje pred izbore a da ne očekuje nekakav uspeh.
Ako to nije zahtev za međusobnim priznanjem uz sitne ustupke Srbiji, mogla bi biti, u poslednje vreme najčešće pominjana, varijanta neke vrsta dogovora poput onog koji je upravo ova američka administracija uspela da izdejstvuje između Izraela i Ujedinjenih arapskih emirata.
Reč je o sporazumu, koji ima šansi na uspeh i u slučaju Kosova, upravo zato što se njim ne zahteva međusobno priznanje.
Kako tumače eksperti, tim sporazumom definisani su ekonomski odnosi i njihov razvoj, ali su status Palestine, njene granice i kako će ona biti organizovana suštinski ostali otvorena pitanja.
Tako bi, ocenjuju, i sporazum između Beograda i Prištine po tom obrascu bio daleko od onoga što bi bilo konačno rešenje.
Na taj sporazum skrenuo je pažnju i profesor na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka, LSE, Džejms Ker-Lindzi u razgovoru za Tanjug, uz ocenu da će predsednik Vučić u Vašingtonu biti izložen velikom pritisku, jer američka vlada želi da vidi sveobuhvatni politički sporazum između Beograda i Prištine i tako postigne još jedan diplomatski uspeh, kakav je bio sporazum Izraela i UAE.
Na pitanje Tanjuga da li će delegacijama možda biti ponuđen sporazum sličan ovom između Izraela i UAE, Grenel je sinoć i rekao da će se „razgovarati o svakom pitanju, a da od strana zavisi da li imaju želju da razgovaraju o svim pitanjima”.
„Čekam da vidim šta su njihovi predlozi”, rekao je uoči puta predsednik Vučić.
Strani analitičari, kao i bivši ambasador SAD u Beogradu Vilijem Montgomeri, ukazuju da Vučić ima šansu i da ne bi smeo da je propusi dok je na vlasti Trampova administracija.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.