Haos u Zimbabveu
Vremešni šef države zaklinje se da opozicioni rival nikada neće doći na vlast. Inteligencija tvrdi da je zemlja pod vojnom upravom. Najmanje tri miliona stanovnika prebeglo je pred političkim nasiljem i ekonomskim sunovratom u Južnoafričku Republiku. Preko 80 odsto stanovništva je bez posla, dok je najmanje 70 protivnika Roberta Mugabea (84) pobijeno pred drugi krug predsedničkih izbora zakazanih za 27. juni. To je tmurna skica Zimbabvea, zemlje sa najvećom mirnodopskom inflacijom na svetu (165.000 odsto), nekadašnje žitnice Podsahare, odbačenog miljenika MMF-a i prognanog člana Komonvelta, države koja je u vreme balkanskih ratova krajem 20. veka, kao nestalni član Saveta bezbednosti UN, uporno odbijala da glasa protiv interesa ondašnje Jugoslavije.
Prvi krug predsedničkih izbora 29. marta doneo je, naime, Robertu Mugabeu, nekadašnjem jezuitskom đaku i laureatu Univerziteta Mičigen (SAD), gorko političko otrežnjenje. Prvi put od sticanja nezavisnosti Zimbabvea 1980. godine i istovremenog dolaska na vlast, Robert Mugabe je u prvom krugu predsedničkih izbora izgubio poverenje birača.
Morgan Cvangirai (56), lider opozicionog Pokreta za demokratske promene (MDC), nekadašnji sindikalni vođa i glavni Mugabeov politički rival od 1999. godine, osvojio je 29. marta 47,9 odsto glasova. Uz svu podršku, državne, bezbednjačke i medijske mašinerije, donedavno neprikosnoveni Robert Mugabe osvojio je 43,2 odsto glasova. Ovi izborni rezultati stigli su do javnosti tek posle tronedeljnog upadljivog ćutanja državne izborne Komisije Zimbabvea. Izborni zakon Zimbabvea nalagao bi u takvom slučaju – ako konkurenti prihvate objavljeni izborni rezultat – drugi krug izjašnjavanja 5,9 miliona registrovanih birača. Jedva saopštivši ishod prvog kruga, izborna komisija je još duže oklevala sa zakazivanjem drugog kruga. U međuvremenu, tokom mučne neizvesnosti oko pobednika prvog kruga i procenta osvojenih glasova, nasilje je eskaliralo u jednoj od najobrazovanijih nacija Podsahare (preko 84 odsto stanovništva je pismeno – rekord ne samo za Crni kontinent).
Ne sačekavši zvanično saopštenje Državne izborne komisije, generalni sekretar MDC Tendai Biti proglasio je Morgana Cvangiraija za ubedljivog pobednika prvog kruga. „Zimbabveanci su izabrali Morgana Cvangiraija. Drugi krug izbora je nepotreban. Mugabe je prošlost Zimbabvea”, procenio je Biti i napustio zemlju. Zimbabveanske službe bezbednosti od tada do danas su sedam puta hapsile Morgana Cvagiraija i posle policijske obrade – puštale zbog nedostatka dokaza.
Međunarodna zajednica sada, sa neskrivenim interesovanjem i zabrinutošću, prati finiš priprema za drugi krug predsedničkih izbora u Zimbabveu, zemlji sa drugim najvećim rezervama uranijuma na svetu. Decenijama prećutno solidarni sa režimom u Harareu, afrički lideri sve glasnije insistiraju na „reformama” u Zimbabveu: predlog za stvaranje vlade nacionalnog jedinstva stiče sve više pristalica kod uticajnih posmatrača na Crnom kontinentu. Južnoafrički predsednik Tabo Mbeki, nominovan prošle godine za afričkog posrednika u zimbabveanskoj krizi, već mesecima bezuspešno pokušava da privede Mugabea i njegovu ZANU (PF) partiju i opozicioni MDC na kompromisne pregovore.
Morgan Cvangirai prihvata eventualne pregovore o vladi nacionalnog jedinstva – tek posle 27. juna i to samo pod uslovom da Mugabe ni na koji način ne bude deo nove vlasti. Robert Mugabe optužuje Cvangiraija da je plaćeni pion Zapada koji je inače odavno kivan na zvanični Harare prvenstveno zbog kontroverzne reforme kojom je početkom 21. veka 5.000 belih farmera (mahom anglosaksonskog porekla) ostalo bez latifundija, zimbabveanskog mešanja u kongoanski rat 1998-2002. godine, protivljenja ratu u Iraku, podrške kineskom prodoru na Crni kontinent... Međunarodni finansijski krugovi zavrnuli su Zimbabveu pre više od pet godina sve kreditne slavine, politički i državni vrh te zemlje su pod širokim sankcijama EU i SAD. Manjak novca, suše, epidemija side i politički košmar... dodatni su uzroci tragične humanitarne situacije u Zimbabveu u kome danas gladuje trećina od 12 miliona stanovnika.
Afrika, zabrinuta da se u Zimbabveu ne ponovi izborno krvoproliće koje je početkom godine zadesilo Keniju, šalje skoro 400 posmatrača iduće sedmice u Zimbabve.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.