Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Plati 500 dinara, pa se žali na porez na imovinu

Rok od 15 dana od dana dostavljanja poreskog rešenja
(Фото Р. Крстинић)

Nezadovoljni poreski obveznici koji smatraju da im je nepravedno razrezan porez na imovinu, to jest da iznos ovogodišnjeg poreza koji je u pojedinim slučajevima veći i do 100 odsto i nije srazmeran rastu vrednosti nekretnine – mogu da se žale poreskoj administraciji. Bez obzira na ishod njihove pritužbe, moraće da plate taksu od 500 dinara.

Građani mogu da se obrate nadležnom opštinskom odeljenju Sekretarijata za javne prihode, koje je i donelo poresko rešenje, kako bi dobili dodatna objašnjenja. Takođe, mogu da ulože žalbu na rešenje u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja, što je i navedeno u pouci o pravnom leku u samom rešenju o utvrđivanju poreza na imovinu, kažu u Sekretarijatu za javne prihode.

Na naše pitanje zašto se na ulaganje žalbe na visinu poreza plaća taksa od 500 dinara i ko će i u kom roku da odgovori na pritužbe građana, oni kažu da je Zakonom o republičkim administrativnim taksama propisano plaćanje administrativne takse na žalbu na rešenje. Žalba se, ukoliko su ispunjeni propisani uslovi, može rešiti kod prvostepenog organa i doneti zamena rešenja ili se ista dostavlja Ministarstvu finansija kao drugostepenom organu na dalji postupak i odlučivanje.

Mnoge Beograđane su iznenadila poreska rešenja, koja su prilično kasnila i na kojima je procenat uvećanja bio šarenolik – čak u istoj zoni za istu vrstu nepokretnosti obveznici su dobijali različite iznose uvećanja. Doduše, pojedinim obveznicima iznos poreza ostao nepromenjen u odnosu na prethodnu godinu. Za uvećanje ovogodišnjeg poreza na imovinu u prestonici ključno je ukidanje gradske odluke o ograničenju poreza na imovinu. Pre pet godina je promenjen zakon o porezu na imovinu, zbog čega je usledilo i značajno povećanje ovog nameta. Pošto je promenjena metodologija obračuna, to je uslovilo da je nekim obveznicima ovaj namet bio i po nekoliko puta veći. Umesto da se zaračunava vrednost nekretnine za svaki pojedinačni stan, grad je isparcelisan po zonama i za određivanje poreske osnovice uzima se prosečna vrednost nekretnine za celu zonu. Ukinuta je naknada za uređenje građevinskog zemljišta i inkorporirana je u ovaj porez. Da bi ublažili veliki rast poreza na imovinu, gradske vlasti su iz godine u godinu usvajale odluke da porez na imovinu, koji je najizdašniji lokalni prihod i predstavlja trećinu izvornih prihoda na lokalu, u prestonici ne može biti uvećan više od dva odsto. Od ove godine to ograničenje više ne postoji.

Na naše pitanje zašto je odlučeno da baš ove godine bude ukinuta odluka o ograničenju povećanja poreza na imovinu, u sekretarijatu kažu da je Skupština grada Beograda nadležna za donošenje odluka koje se odnose na porez na imovinu na teritoriji grada Beograda i sve su predmet prethodne javne rasprave.

– Za objašnjenje različitih povećanja kod istih vrsta nepokretnosti za različite obveznike, potrebno je obratiti se nadležnom opštinskom odeljenju radi pojašnjenja, zato što svaki poreski obveznik može da ima neku specifičnost u odnosu na drugog obveznika. Pored toga, ako je došlo do promene podataka od značaja za utvrđivanje obaveze, do kojih se došlo službenim putem, može doći do promene u visini poreza za 2020. u odnosu na 2019. Napominjemo da je nakon smrti poreskog obveznika, držalac ili naslednik nepokretnosti imao obavezu u skladu sa Zakonom o porezima na imovinu da u roku od 30 dana prijavi porez na imovinu na svoje ime. U slučajevima gde nije postupljeno po zakonu i nije prenet porez sa preminulog lica, porez za 2020. godinu može biti uvećan za 100 odsto ako se radi o stanu ili kući za stanovanje – kažu u ovom sekretarijatu.

Komentari27
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ceda Radivojevic
Naj veci javasluk je u poreskoj upravi. Sve se radi proizvoljno i "odokativno", kako kome padne na pamet. Zna li neko način kako da dodjem do Vučića, da mu napišem mnogo što šta, jer sam ubedjen da on nema pojma koliko i na koji način, mnoge državne institucije pljačkaju ovaj jadan narod. Osim poreznika, tu je i elektrodistribucija i jos njih nekoliko, zaključno sa NAJ VEĆIM ZLOM-IZVRŠITELJIMA, koji su u sprezi sa svima njima. Velika je sramota sve to sto rade.
Pop Milo Jovovic
Supruga i ja smo vlasnici stana, svako po 50%. Resenje za porez smo dobili takvo da ja treba da platim za oko trecinu vise nego supruga. Kada sam pitao u poreskoj upravi koji je razlog za to, rekli su mi da je to zato sto sam ja radio prosirenje????? Nikada nikakvo prosirenje nisam radio, a i da sam radio ako smo vlasnici po 50% onda se valjda i prosirenje racuna po 50%?
Milivoje
Ako si u prijavi imovine upisan da u stanu ne zivis,vec samo supruga onda nemas oslobadjanje na poreski kredit.Pretpostavljam da je to.Svojevremeno sam prijavio poreskoj upravi mene i sestru racunajuci da cu licno manje da platim i da ona podnese deo troska za porez kad vec nasledjuje polovinu stana.Posto sam ja stanovao u tom stanu ,meni su umanjili porez,a njoj nisu.Bolje je da sam do prodaje stana zadrzao staro resenje.
Zox
Dali mi resenje za penziju od 14800 din, za 40 godina radnog staza koji su redukovali, ali i ta "penzija" kasni punih 8 meseci. Porez su mi podigli sa 26 na 48000 din. Pa kako da ne budem patriota i da ne glasam za ove eksperte ?
bambi
Porez na imovinu umesto na pocetku godine da stigne, stigao je u septembru iz cega se moze videti da je drzava prvo konstatovala kolike su rupe u budzetu pa shodno tome da se izmisle kojekakvi razlozi da se porez poveca. Inace, realno gledano, pod turcima smo imali porez do 10% dok ovi nasi uzimaju mnogo vise. Osim toga porez na imovinu je izmisljena i nepostojeca stvar. Naime, ako sam ja kupio kucu ili stan i drzavi platio porez onda je to moje privatno vlasnistvo, zasto bih svake godine placao
Lane
Dobro zapažanje oko poreza na imovinu. Taj porez praktično znači da je država na neki način vlasnik sve imovine u državi. Ako ne platite porez država na kraju može da vam proda tu imovinu i namiri dug. Dakle, niste apsolutni vlasnik imovine. Niko nije.
zoran
Prvi put smo u zgtadi uporedili poreska rešenja za stanove iste kvadrature, nijedan stan nem isti porez. Neverovatno je to i bez obriza na spratnost, geografsku orjentaciju, ružu vetrova i slučnih kriterijuma, da je svaki stan dobio rešenje u kome se značajno porez razlikuje. Ovo samoukazuje na proizvoljnost i nepostojanje transparentnosti kriterijuma za određivanje poreza na nepokretnosti. Da se razumemo nisam protiv plaćanja poreza jer se iz njega mnogo toga finansira za zaedničke potrebe ali

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.