Liberalni Lenjin
„Zdravo, ovde Navaljni. Svi mi nedostajete. Još uvek ne mogu ništa, ali sam juče mogao da dišem ceo dan”, napisao je prošlog utorka na „Instagramu”, pored slike na kojoj se vidi kako sedi u krevetu berlinske bolnice „Karite”, okružen suprugom i decom, najpoznatiji ruski opozicionar.
Otkako je 20. avgusta na letu iz Tomska za Moskvu u avionu pao u komu zbog navodnog trovanja nervnim otrovom „novičokom”, slučaj Alekseja Navaljnog (44) rasplamsao je pravi diplomatski rat između Zapada i Moskve. A preti da bude kočnica za završetak gasovoda „Severni tok 2”.
Ovaj moskovski advokat, borac protiv korupcije i najžešći kritičar Vladimira Putina, za razliku od Lukašenkove političke suparnice Svetlane Tihanovske, ne namerava da ostane u egzilu. Navaljni je nemačkom tužiocu saopštio da čim se bude oporavio želi da se vrati u Rusiju i nastavi svoju misiju.
Da li je Navaljni, koji je kandidovan i za Nobelovu nagradu za mir, u globalnoj igri nadmudrivanja Zapada i Rusije samo moneta za potkusurivanje ili novi „liberalni Lenjin” koji po povratku u zemlju s oreolom političkog mučenika može da zapali fitilj promena?
Politički uspon Navaljnog počeo je 2008, kada je krenuo da piše blog o navodnim zloupotrebama i korupciji u nekim od velikih državnih kompanija. Dve godine kasnije proveo je jedan semestar na Univerzitetu Jejl u SAD.
Uoči parlamentarnih izbora 2011, na kojima nije bio kandidat, Navaljni je pozvao čitaoce bloga da glasaju za bilo koga osim za Jedinstvenu Rusiju, koju je nazvao strankom „lopova i protuva”. Zbog žestoke kritike režima i organizovanja neodobrenih skupova s više desetina hiljada građana više puta je završio iza rešetaka. U međuvremenu je Ministarstvo pravde na Navaljnovu Fondaciju za borbu protiv korupcije stavilo oznaku „strani agent”.
Kada je u julu 2013. Navaljni nakratko boravio u zatvoru zbog optužbi za malverzacije u gradu Kirovu, mnogi su na presudu o petogodišnjoj kazni gledali kao na političku odluku. Vrhovni sud Rusije je na kraju morao da poništi presudu nakon odluke Evropskog suda za ljudska prava, koji je saopštio da Navaljni nije imao fer saslušanje. Na ponovljenom suđenju 2017. Navaljni je drugi put osuđen i dobio je uslovnu kaznu od pet godina zatvora.
Navaljnom je, ipak, 2013. bilo dozvoljeno da izađe iz zatvora i učestvuje u izborima za gradonačelnika Moskve. Iako nije mogao da nastupi na državnoj televiziji, zauzeo je drugo mesto sa 27 odsto glasova, iza Putinovog favorita Sergeja Sobjanjina.
Iako je trn u oku Kremlja, ovaj opozicionar kojem nije dopušteno da se kandiduje za predsednika jer ima spornu presudu za proneveru, u nečemu se donekle slaže s Putinom. U razgovoru za radio Eho svojevremeno je rekao da je pripajanje Krima kršenje međunarodnog prava, ali da je realnost sada takva da je Krim deo Rusije.
Izborna kampanja koju je vodio u Sibiru, pre nego što je završio u bolnici, urodila je delimičnim uspehom. Opozicione pristalice Navaljnog su prvi put osvojile mesta u lokalnim parlamentima Tomska i Novosibirska.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.