Jakuze bombonama „kupuju” mlade vojnike
Trik sa slatkišima nije mafijaška dosetka, ali je postao njihovo neizostavno sredstvo u ratu među bandama i borbi za bolju reputaciju u javnosti. Najstarija japanska kriminalna organizacija Jakuza godinama deli deci slatkiše uoči Noći veštica.
To je najslađi i najjeftiniji način da se regrutuju novi maloletni članovi i stvori reputacija dobrih momaka u komšiluku. Novim zakonom japanske vlasti nameravaju da se uhvate ukoštac s bandama. Obračun će, između ostalog, izgledati tako što će policija uskratiti deci slatkiše koje su kriminalci nameravali da im dele, a jakuze uhvaćene s bombonama suočavaće se sa zatvorskim i novčanim kaznama.
Iako policijski metod nekome može delovati čvrsto poput karamele, može dati neki rezultat u odvajanju dece od bandi. Naime, ustalio se običaj, već osam godina, da kostimirana deca u Noći veštica odlaze kod jakuza (poznatih i kao gokudo), koji ih dočekuju raširenih ruku i daruju vrećama punim slatkiša.
Članovi najstarije japanske bande Jamaguči-Gumi, koja više od veka operiše podzemljem iz svog sedišta u lučkom gradu Kobeu, čuveni su po tome što organizuju najbolji provod za Noć veštica. Policija je i ranije pokušavala da spreči decu da idu tamo po slatkiše i druge poklone, dok su jakuze govorile kako u pomoći drugima nema ničeg lošeg i da, ako političari paketom pomoći mogu da odobrovolje birače, taj primer mogu da slede i oni.
Jakuze samo prate trendove u svom „poslovnom” svetu, aktuelne i kod meksičkih „kolega”. I Meksikanci su, zapravo, samo osvežili ovaj marketinški trik, koji su, kao i one iz sveta mode, zacrtali Italijani. Siromašna italijanska sela, pogotovo na Siciliji, cvetala su uz svoju decu koja su u svetu važila za ozloglašene mafijaše, a kod kuće za dobrotvore, maltene svece.
Trend školovanja dece iz siromašnih porodica i lečenja starijih o trošku mafije primenjuje se i danas. Ni u našem bliskom okruženju nisu strane slične pojave, koje su dovele do toga da ceo grad tuguje zbog hapšenja „njihovog kriminalca”, u čijim diskotekama i restoranima su zarađivali hleb, a koji je i infrastrukturno preporodio mesto.
Što se tiče japanske organizacije Jamaguči-Gumi, tačno je da se nalazi u teškim vremenima, ali ne zbog obruča koji oko nje steže policija. Ova grupa je u svoje zlatno doba činila polovinu svih pripadnika japanskog organizovanog kriminala i njena vrednost bila je procenjena na 6,6 milijardi dolara. Sada joj broj članova konstantno opada.
Mogao bi novi zakon, koji bi trebalo da bude usvojen u septembru, da donekle udari branu na priliv mladog kadra – zabranom bandama da maloletnicima daju poklone, dovode ih u svoje objekte i stupaju u kontakt sa decom – ali jakuze su našle nov način za ulagivanje.
Nekoliko godina objavljuju časopis, koji je, osim haiku poeziji i ribolovu, posvećen i temama o tradicionalnim vrednostima, disciplini i moralu. Zvanično glasilo najmoćnije kriminalne mreže štampa se u gotovo 30.000 primeraka. Naslovnicu krasi logo organizacije – oblik dijamanta, i neizostavni savet šefa mlađim članovima da čuvaju tradiciju porodice jakuza.
Časopis je ugledao svetlo dana nakon što je sedmogodišnji krvavi rat za prevlast nad teritorijom između više bandi plaćen životima mnogih civila. Hladnokrvna ubistva na ulicama podsetila su narod na gorku stranu postojanja mafije u komšiluku. Nedugo potom jakuze su počele da mame decu slatkišima, a bande da se utrkuju za titulu najboljeg komšije.
Slično je i u Meksiku, gde je pandemija virusa korona pogodila i kriminalce, koji se za vlast i uticaj bore – paketima hrane. „Čapo paketi klope” stigli su u mnoštvo domova, a građanima ih je pred kamerama delila ćerka ozloglašenog meksičkog narko-bosa Hoakina Čapa Guzmana.
Čapo je bio spreman da ubije bilo koga ko bi se usudio da ga iznervira ili mu u lice kaže da ima veze sa drogom, ali ispada, kako bi to njegov kartel voleo da ljudi poveruju, da je bio milostiv čovek koji je naučio ćerku da u nevolji pomaže drugima.
Kriminalci ne zaslužuju pomoć, ali je i njih pogodila pandemija, blokirajući im mnoge švercerske puteve. Prodaja kokaina je oslabila jer je teško doći do imućnih klijenata, a još teže je nabaviti sredstva za sintetičke droge koje stižu iz Kine, pisala je zapadna štampa. U takvim uslovima, kriminalne grupe ne zaboravljaju negovanje svog imidža kako bi se osigurale da će imati „svežu krv”.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.