Britanci i sa Dražom i sa Titom u Drugom svetskom ratu
UŽICE – Na davnašnjim fotografijama pripadnici britanskih vojnih misija i jedinica za specijalne operacije su i sa Titovim partizanima i Dražinim ravnogorcima u godinama Drugog svetskog rata.
Na jednoj britanski major nosi svoju uniformu, a obuven je u opanke. Njihov vodnik je slikan na konju u planinama Srbije, a na drugoj visoki oficir u škotskom kiltu u društvu je Vladimira Velebita. Pukovnik Bejli i Draža Mihailović fotografisani su u Dražinom štabu 1942, dve godine kasnije Čerčil, Tito i Šubašić zajedno su u Napulju...
Te i druge fotose moguće je videti na izložbi „Britanci i Drugi svetski rat u Jugoslaviji”, juče otvorenoj u Narodnom muzeju u Užicu, koji ovim događajem obnavlja izlagačku aktivnost nakon pauze zbog pandemije.
Autor postavke je pukovnik Nik Ilić, vojni ataše u britanskoj ambasadi u Srbiji. Posvećena je 75. godišnjici od završetka Drugog svetskog rata, čuva sećanje na britansko-srpsku saradnju i delovanje Britanaca na prostoru Jugoslavije do konačnog oslobođenja u borbi protiv fašizma.
Ukupno je predstavljeno 140 fotografija (iz zbirki Imperijalnog ratnog muzeja i Državnog arhiva u Londonu, Vojnog muzeja u Beogradu, privatnih kolekcija), od kojih se oko 90 prvi put predstavljaju. Za izložbu su prevashodno zaslužne britanska ambasada i užički muzej, a autor Ilić se na pomoći zahvalio i Ministarstvu odbrane Srbije i Vojsci Srbije.
Otvarajući postavku gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević istakla je da izloženo ukazuje na ulogu britanskih vojnih misija u Jugoslaviji, prvenstveno pripadnika jedinica za specijalne operacije koji su na ovom području bili prisutni i pre početka rata:
– Oni su imali zadatak da prate dešavanja u Jugoslaviji i realizuju Čerčilov plan o širenju otpora fašizmu. Britanci su balansirali između vrhovnih štabova Jugoslovenske vojske u otadžbini i Narodnooslobodilačkih partizanskih odreda Jugoslavije, pružajući im materijalnu i logističku podršku koja je doprinela osnaživanju pokreta otpora – rekla je gradonačelnica.
Prema rečima Nika Ilića, činjenica da je Jugoslavija odbila da se priključi Trojnom paktu bila je u to vreme simbol nade za Britaniju kad je ona stajala skoro sama protiv moćne nacističke Nemačke:
– Tada je grad Užice bio simbol slobode i otpora okupaciji, mesto gde je prvi britanski oficir, kapetan Bil Hadson, u to vreme došao pre nego što je nastavio put za Ravnu goru. A prošle godine ovde u Užice stigla je gospođa Luiz Rasel u potrazi za informacijama o njenom ocu, koji je takođe bio pripadnik britanske vojne misije kod Tita, pa ostao posle rata kao diplomata ovde u Srbiji. Ona je došla sa nikad ranije viđenim fotografijama svog oca i njegovih ratnih doživljaja u Jugoslaviji, koje su deo ove izložbe – rekao je vojni ataše, dodajući:
– Većina ovih fotografija nisu bile pre objavljene niti prikazane. Izložba i naš dolazak u ovaj grad pokazuje da imamo mnogo više zajedničkog nego što mislimo, više nas spaja nego razdvaja. Nadam se da će izložba da pomogne da bolje razumemo jedni druge.
Ovom prilikom direktorka muzeja Slavica Stefanović uručila je simboličan poklon, pasoš Užičke republike, atašeu Iliću koji je naše gore list, poreklom iz Dalmacije. Posle Užica, gde će moći da se vidi do 16. oktobra, izložba ide u Čačak.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.