Projekat do marta, obnova u drugoj polovini iduće godine
Konzorcijum koji predvodi „Energoprojekt – urbanizam i arhitektura” dobio je posao projektovanja Trga Nikole Pašića, a u tome će mu pomoći i firma „Portart”, arhitekata Zorice Savičić i Zorana Dmitrovića koji su autori pobedničkog rešenja za obnovu tri trga iz 2015. godine. Uključivanje idejnih tvoraca uređenja tog javnog prostora u projektovanje dobra je vest i pre izuzetak nego pravilo – da autori koji pobede na arhitektonskom javnom takmičenju budu angažovani u poslu od početka do kraja. Rešenje Savičićeve i Dmitrovića osnov je za izradu i kontrolu tehničke dokumentacije – idejnog projekta, idejnog rešenja i projekta za izvođenje.
– Ovo je pravi put jer i mi učestvujemo u razradi projekta, što nije bio slučaj sa rekonstrukcijom Trga republike. Kao autori, tačno znamo zašto smo i kako predvideli u nekom prostoru i kada to radi neko umesto nas, kada pokušava da interpretira naše ideje, gubi se karakter celine koja se uređuje. Osim toga, manje je verovatno da će doći do velikih grešaka. U ovom projektu imaćemo i tehničku kontrolu koja je izostala na Trgu republike. To znači da ćemo u svim budućim koracima imati proveru detalja i kada je reč o materijalima koji se ugrađuju i količinama... – navodi Savičićeva.
Zadržavaju se platani koji su posađeni na inicijativu čuvenog novinara Đoke Vještice, kada je trg pretvoren u oazu za pešake
Tehnička kontrola poverena je konzorcijumu sa „Andzor inženjeringom” na čelu, koji je između ostalog projektovao Bezistan i radiće rekonstrukciju Pionirskog grada.
Projektovanje Trga Nikole Pašića trebalo bi bude okončano do marta 2021, a u drugoj polovini te godine predviđena je rekonstrukcija javnog prostora od 8.000 kvadratnih metara, kaže Marko Stojčić, gradski urbanista. Za obnovu tog trga predviđene su mnogo manje intervencije nego što su to Savičićeva i Dmitrović osmislili za Trg republike. Sve oči sada su uperene na poziciju i budući izgled fontane. Jer prema prvobitnoj ideji arhitekata postojeća fontana trebalo je da bude zamenjena vodoskokom sa mlaznicama iz poda i da bude manje kvadrature od sadašnje. Prošle godine baš takav redizajn fontane našao se na udaru kritika građana koji su bili razočarani što bi taj simbol prestonice mogao da ode u istoriju. Oni ne žele da se fontana kao prepoznatljiv reper grada oblikuje na drugačiji način i dovede do neprepoznatljivosti.
U konkursnoj dokumentaciji za koju grad je grad tražio „kontrolora” za buduće projektante navedeno je: „Pozicija fontane se zadržava. Razmotriti mogućnost redizajna postojeće fontane, uz eventualnu promenu geometrije, tako da vizuelno i tehnološki prostor fontane ostane dostupan u toku čitave godine.”
I Stojčić je nedavno, između ostalog, rekao da fontana ostaje na istoj poziciji i da je neće zameniti vodoskok sa mlaznicama iz poda, ali bi njeni obodi trebalo da budu osavremenjeni. Savičićeva se, kako kaže, ne protivi ideji da se zadrži fontana kakva jeste, njena dužina i oblik, ali ona i njen kolega predlažu da joj se vrati originalni izgled pre obnove iz osamdesetih godina prošlog veka.
– Počelo je snimanje postojećeg stanja na Trgu Nikole Pašića, tražimo arhivsku građu i originalni izgled fontane sa prvobitnog konkursa za uređenje Trga Nikole Pašića, od starta ćemo uključiti Zavod za zaštitu spomenika kulture i „Zelenilo” – ističe Savičićeva.
Pre šest decenija bio je organizovan arhitektonski konkurs za uređenje trga koji je tada služio kao parking za automobile i na njemu je, osim fontane, bio predviđen spomenik Marksu i Engelsu jer je trg bio nazvan po komunističkim ideolozima. Oni spomenik između Terazija, Dečanske i Bulevara kralja Aleksandra nikada nisu dobili.
Zadržavaju se platani na Trgu Nikole Pašića koji su posađeni na inicijativu čuvenog novinara Đoke Vještice, kada je on pretvoren u oazu za pešake. Trg je popločan šestougaonim betonskim kockama koje su oštećene, a ni osvetljenje nije reprezentativno.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.