Hoće li Kraljevo ,,izvoziti” smeće
Kraljevo – Više od deceniju u Kraljevu se rešava pitanje odlaganja otpada. Menjale su se vlasti pa i obećanja, najavljivana je čak i gradnja fabrike za reciklažu, ,,prodaja” otpada strancima, podizanje savremene regionale deponije... I, od svega ništa pa se došlo u situaciju da na postojeće smetlište otpad može da se odlaže još mesec dana ili uz snalaženja radnika Javnog preduzeća ,,Čistoća” najdalje do kraja godine. Znalo se to i ranije, pa je, kako objašnjava Ivica Bogojević, direktor ovdašnjeg preuzeća, Ministarstvo zaštite životne sredine prošle godine donelo odluku o dodeli dvadeset miliona dinara pa je taj novac, uz dodatnih pet miliona iz kase grada, utrošen na sanaciju postojećeg smetlišta.
‒ Smatrali smo da novi prostor za odlaganje otpada možemo koristiti bar dok ne sagradimo sanitarnu deponiju, takozvanu deponijsku kasetu, što bi značilo konzerviranje sadašnjeg smetlišta i prekrivanje zemljom. Ali za to neophodno nam je oko 250 miliona dinara, pa smo računali na veće sume iz državne kase – objašnjava nam direktor Bogojević.
Međutim, došlo je vreme korone i za kraljevačku ,,Čistoću” velika nevolja ‒ naglo povećanje posla.
‒ Ljudi su, tokom ograničenog kretanja, to vreme koristili da odbace sve što su godinama nepotrebno držali. Do vanrednog stanja dnevno smo odnosili oko 120 tona otpada, a u danima ograničenog kretanja stanovništva, iz oko dve hiljade kontejnera, u proseku 170 tona. Tokom jula smo dnevno odnosili čak i 200 tona smeća. – ističe naš sagovornik Ivica Bogojević.
I, tako je postojeći prostor za odlaganje smeća popunjen. Nešto je shvatila i gradska vlast pa je nedavnim rebalansom budžeta izdvojeno 30 miliona dinara za brzo pristupanje gradnji deponijske kasete. Ali za relizaciju neophodno je 250 ili 157 miliona dinara. Zato se u kraljevačkoj ,,Čistoći” nestrpljivo čeka na formiranje nove republičke vlade, jer se računa na veću pomoć.
Za sada nema odgovora na pitanje: gde će se otpad odlagati u međuvremenu, ako smetlište, kako se tvrdi, bude prepunjeno krajem ove godine a nova deponija može početi da prihvata otpad tek narednog kasnog proleća?
‒ Rešenje, uz poštovanje propisa, bilo bi da otpad odvozimo na neku od deponija drugih gradova, najpovoljnije bi bilo u Jagodinu. Ali to je stotinu kilometara odavde i godišnje bi nas koštalo koliko i nova deponija, oko 250 miliona dinara – kaže Bogojević, dodajući da bi i ako se deponija sagradi, opet reč o privremenom rešenju za tri godine, pa bi se odmah moralo krenuti u izgradnju savremnog strateškog objeketa za period korišćenja od najmenje tri decenije.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.