Otpušteni profesor ne prihvata odluku Sinoda
Na zvaničnoj stranici Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta juče i dalje na spisku redovnih profesora dr Rodoljub Kubat, predavač na Katedri za Stari zavet, od pre nekoliko dana, sudeći po rešenju koje je dobio, nije više profesor ovog fakulteta.
Sveti arhijerejski Sinod povukao mu je odobrenje za službu učenja, po fakultetskom statutu neophodan uslov da bi neko bio nastavnik na PBF-u, zbog čega mu je dekan fakulteta uručio otkaz. U rešenju se navodi da je Sinod odluku doneo na osnovu Statuta PBF-a, pravilnika koji reguliše položaj zaposlenih i radno angažovanje, Ustava SPC, ali se rešenje poziva i na Zakon o radu.
Slučaj je zavredeo pažnju i rektorke Ivanke Popović, koja je novinarima rekla da ne pamti da se na univerzitetu dogodio takav slučaj. Sam dr Kubat u izjavi za „Politiku” kaže da nije dobio obrazloženje Sinoda i da je taj dopis stigao samo na ime trenutnog dekana.
– On mi je posle prvog predavanja to pročitao. Iskreno, većinu toga sam već zaboravio, jer je u pitanju tehnički jezik. Zanimljivo, tu mi se zamera što urušavam ugled fakulteta i crkve, ali se ne navodi nijedan primer gde to činim. Jasno je da ne postoji nijedna stavka u kojoj se ogrešujem o crkvu i fakultet, naprotiv. Moji istupi imaju za cilj upravo suprotno: zaštititi crkvu i fakultet od samovolje pojedinaca, koji su joj ukaljali ugled kao niko do sada u njenoj istoriji. U suštini, nemam ja ili neko od mojih kolega, koji su na udaru ove grupacije, ništa protiv crkve i fakulteta. Mi se upravo, braneći prava naših studenata i legalnosti rada fakulteta, zalažemo da Bogoslovski fakultet bude svetla tačka u sveopštoj crkvenoj krizi – kaže Kubat.
Kako saznajemo, Sinod je svoju odluku doneo pošto je sa samog fakulteta stigao zahtev da se razmotri slučaj profesora Kubata, a neki od razloga bili su i njegovi javni nastupi. Nastavno-naučno veće je većinom glasova odlučilo da uputi dopis „crkvenoj vladi” da reaguje zbog, između ostalog, narušavanja ugleda fakulteta.
– To je najgora situacija u svemu ovome. Ne postoji definisan stav po kojem se trebao poslati dopis Sinodu. Traženo je samo da Sinod preispita odobrenje na osnovu kojeg sam ja profesor. Dakle, jedna članica univerziteta traži mišljenje od druge instance, koja je po zakonu odvojena od univerziteta i države. Taj čin Bogoslovski fakultet dovodi pod znak pitanja: da li on kao takav treba da bude član akademske zajednice? S druge strane, u ovom slučaju su prekršeni kanoni, kao i Ustav SPC, u kojem se eksplicitno navodi: „Niko se ne može kazniti nijednom crkvenom kaznom bez prethodnog saslušanja.” (čl. 218) Dakle, meni je navodno suđeno, a nisam imao priliku da se izjasnim o optužbi, niti mi je poznata njena sadržina – naglašava naš sagovornik.
Na pitanje da li će prihvatiti odluku Sinoda i dekana, ili planira neke druge korake, Kubat odgovara da njegovi advokati uveliko pripremaju tužbu, i to, kako ističe, po više osnova.
– To će sada biti dugotrajan proces, čiji je ishod svima već unapred poznat. Istovremeno sam se obratio rektorki Ivanki Popović i univerzitetskom ombudsmanu za zaštitu mojih radnih prava. Nažalost, neki glasovi koji su se pojavili na poslednjem Senatu prilično su konfuzni i zbunjujući. Naime, govori se o „radikalnim merama”, koje su sproveli na PBF-u, što nije tačno. Ovde se radi o protivzakonitim merama. Zatim, pominje se mogućnost da ja kao profesor radim neki drugi posao, što je tek neprihvatljivo. Kako neko može da bude profesor, a da ne radi sa studentima. Zatim, nepotrebno navođenje „državnih i crkvenih zakona”, koji u ovom slučaju nemaju nikakvih dodirnih tačaka. Međutim, čvrsto verujem da je akademska zajednica svesna opasnosti, koja se krije iza svega ovoga – napominje Rodoljub Kubat.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.