Vojska se oprema novim puškama M-19
Novi adut Vojske Srbije (VS) i domaće odbrambene industrije jeste modularna automatska puška (MAP) M-19. Javnosti je već poznata kao jedinstveno i zanimljivo oružje u dva kalibra – 6,5 mm „grendel” i dobro poznati 7,62 mm. Metak za prvi kalibar je takođe proizvod domaće odbrambene industrije, dok je metak 7,62 mm decenijama standardni puščani kalibar naše vojske, stvoren za legendarni „kalašnjikov”.
Možda ovo široj javnosti nije atraktivna tema kao kao avioni ili raketni sistemi, ali se može reći da je podjednako značajna. Standardna vojnička puška i standardni puščani kalibar spadaju u temeljna pitanja svake vojske. Najava nove puške, a posebno novog kalibra, izazvala je podozrenje i kod nekih poznavalaca oružja, što i ne čudi jer i dalje traje višedecenijska dominacija standardnog „istočnog” (ruskog) kalibra 7,62 mm i „zapadnog” (NATO) kalibra 5,56 mm.
(Foto Ministarstvo odbrane)
Zbog čega su odbrambena industrija Srbije i VS stvorili i izabrali modularnu pušku M-19 u dva kalibra?
– Glavni razlog traganja za optimalnim sistemom „puška–metak–nišan” VS iniciran je potrebom da se unapredi efikasnost vatre naših pešadijskih jedinica, to jest da se povećaju preciznost, domet i ubojitost protiv neprijatelja opremljenog standardnom zaštitnom balističkom opremom – kažu u Ministarstvu odbrane.
Kako je navedeno u pisanim odgovorima na pitanja „Politike”, puška M-19 je uvedena u naoružanje VS u drugom kvartalu ove godine. Tokom ovog kvartala planirano je ugovaranje prvih većih količina ovih pušaka za potrebe vojske. U toku je obuka vojnika u rukovanju ovim oružjem i osnovnom održavanju.
– Usvojenim planskim i programskim dokumentima za opremanje pešadijskih jedinica VS streljačkim naoružanjem definisano je dalje opremanje pomenutih jedinica VS sa MAP 19 u sastavu aktivne vojske. Manje količine pušaka M-21 u kalibru 5,56 mm će ostati i dalje u upotrebi u aktivnoj vojsci prvenstveno zbog učešća naših jedinica u multinacionalnim operacijama, a radi zadovoljavanja uslova interoperabilnosti. Automatske puške M-70 kalibra 7,62 mm će ostati i dalje u upotrebi u jedinicama ratne vojske – navodi se u dopisu Ministarstva odbrane „Politici”.
Predviđeno je, ističu, da osnovni kalibar u jedinicama naoružanim MAP M-19 bude 6,5 mm, a metak kalibra 7,62 bi se koristio prilikom obuke ili u slučaju da, tokom eventualnih dejstva, ponestane municije u kalibru 6,5 mm. Inače, metaka kalibra 7,62 mm ima u velikim količinama na stokovima VS, a i dostupan je na tržištu.
(Foto Ministarstvo odbrane)
Mnogi su se zapitali kako će izgledati svakodnevnica vojnika ako su za izmenu kalibra puške M-19 neophodni izmena cevi i okvira za municiju. Da li će nositi sa sobom dodatnu cev i okvire?
– Vojnik zadužuje MAP M-19 sa cevima kalibra 6,5 mm i 7,62 mm, municijskim okvirima i sa rezervnim alatom i priborom, s tim da se cev u kalibru 7,62 mm koristi samo u slučaju nedostatka metka 6,5 mm i eventualno tokom obuke. Vojnik naoružan MAP M-19 na zadatku isključivo će nositi MAP-19 sa jednom cevi i odgovarajućim okvirima, bez druge cevi i okvira drugog kalibra – preciziraju u Ministarstvu odbrane.
Mnoge zapadne države se opremaju modularnim sistemima, sa mogućnosti zamene cevi i kalibra municije radi povećanja efikasnosti vatre u različitim taktičkim situacijama, navode u Ministarstvu odbrane. Upravo tim putem pošli su i odbrambena industrija i VS.
I drugi, bez obzira na zastupljenost postojećih, tragaju za novim puščanim kalibrom. U SAD je u toku može se reći, sa tehničke strane gledano, revolucionarni projekat „Odeljensko oružje nove generacije”, koji uvodi u upotrebu puščani metak kalibra 6,8 mm.
Branko Bogdanović, poznavalac streljačkog naoružanja i autor više knjiga na ovu temu, objašnjava da Vojska SAD u suštini pomenutim projektom radi na zameni automatske puške M-4 i puškomitraljeza M-249 (koji su u kalibru 5,56 mm) oružjem koje će koristiti novu municiju.
– Najviše šansi ima metak 6,8 mm SPC kompanije „Tru velositi”, kod koga novinu predstavlja čaura od kompozitnih materijala. Ipak, i dalje je u igri i municija drugih proizvođača. „Zig zauer” konkuriše sa pomalo tradicionalnim metkom kod koga mesingana čaura ima dance od nerđajućeg čelika, ideja je da metak podnosi veće pritiske, a da se istovremeno uštedi na njegovoj masi – kaže Bogdanović.
„Tekstron” uz municiju 6,8 SPC radi i na takozvanom metku sa teleskopskom čaurom – 6,8 mm CT, koji se sastoji od cilindričnog polimerskog „kontejnera” sa specijalnom kapislom, koji u sebi sadrži punjenje sa „utopljenim” zrnom. Ovim se, kaže Bogdanović, znatno skraćuju dužina i masa municije, ali se pred konstruktore postavljaju novi uslovi – treba, između ostalog, prilagoditi okvire i ležište pravilnom cilindričnom obliku municije.
– Ovaj primer najbolje ukazuje da nijedna od najmoćnijih armija još uvek nije opredeljena za jedinstven kalibar, tip municije i sistem oružja, ali i na put kojim su krenuli i naši konstruktori. Nakon što su objavljeni podaci o domaćoj modularnoj pušci, pojavili su se razni komentari, bilo je i negativnih. Moguće je da uzroci takvih stavova leže u nedostatku informacija ili nedovoljnoj upućenosti – smatra Bogdanović.
Domaći metak po američkom uzoru
Činjenica da VS raspolaže velikom količinom pušaka M-70 i metaka kalibra 7,62 mm podstakla je konstruktorski tim „Zastava oružja” sa inženjerom Aleksandrom Mladenovićem na čelu da krene u razvoj nove puške koja će i dalje moći da koristi ovu municiju. A što se tiče metka 6,5 mm „grendel”, on je stvoren po američkom uzoru, ali je, usavršen, proizvod „Prvog partizana” iz Užica (PPU). Na ovom metku radio je fabrički tim u kome je zapaženu ulogu imao inženjer Mihailo Topalović.
– U suštini, dalji razvoj MAP-19 je iniciran od strane Nenada Miloradovića, pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse. U saradnji sa fabrikom „Zastavom oružje” započet je rad na pušci, a PPU je pristupio konstruktivnim izmenama municije, prvenstveno čaure, dancetom ojačanim zbog povećanih pritisaka – objašnjava Bogdanović.
Po njegovim rečima, puška M-19 biće opremljena optičkim nišanom M-20 koji je proizvod „Teleoptik-žiroskopa” i termovizijskim nišanom NT35.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.