Zbog programiranih kvarova mesečni gubitak 110 evra po članu domaćinstva
Odbor za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta je izglasao mišljenje o kružnoj ekonomiji, čiji je glavni cilj da se obezbedi duže trajanje uređaja, kako bi se smanjilo zagađenje i potrošačima omogućilo da dobiju najviše za svoj novac. Prema rečima Biljane Borzan, predsednice navedenog odbora, najvažnije je što je prihvaćen predlog za zabranu ugrađenih kvarova u tehničke uređaje. Kako je pokazala jedna nemačka studija, uređaji poput mašina za veš i sudove i frižidera u poslednjih sedam godina se kvare češće oko pet odsto. Procenjujse se da je mesečni finansijski udar od oko 110 evra mesečno po članu domaćinstva.
– Zbog toga smo izglasali predlog za strogu zabranu ugrađenih ili programiranih kvarova – izjavila je Borzan i dodala da su zastupnici podržali i „pravo na popravku”. To podrazumeva da rezervni delovi moraju biti dostupni tokom očekivanog trajanja uređaja po razumnim cenama u odnosu na cenu novog proizvoda. Inače, ovo je bila jedna od najčešćih primedbi potrošača koji su tvrdili da su imali prolem prilikom popravki, pa su zbog jeftinog rezervnog dela koga nema na tržištu morali da kupuju nov uređaj. Istraživanja su pokazala da se čak 80 odsto uređaja kvari zbog greške koja se lako mogla rešiti u fazi dizajna. Ranije su, na primer, potrošači mogli da pokvarenu bateriju na mobilnom telefonu zamene sami, a sada su prisiljeni da to umesto njih obave specijalizovani servisi, i to po visokim cenama. Upravo zbog toga su mnoge male radnje za popravke zatvorene, jer im proizvođači nisu više dozvoljavali da dobiju uputstvo ili rezervne delove. Pošto je cilj ovog dokumenta da se ojača i tržište polovne robe, predloženo je uvođenje merača korišćenja uređaja.
– Današnji kućni uređaji imaju toliko elektronike da uvođenje ovakvih merača nije prevelik zahtev. Naime, nije isto da li je jednu mašinu za veš koristio samac ili petočlana porodica. Zato onaj ko kupuje korišćen uređaj ima pravo da zna šta može da očekuje. Time bi se povećalo poverenje i u ovu vrstu robe – izjavila je Borzan, dodavši da je sistem u kome se konstantno kupuju novi i bacaju korišćeni uređaji neodrživ, kao i da se Evropska unija obavezala da će do 2050. godine postati prvi klimatski neutralni kontinent.
Kako je „Potrošač” već pisao, istraživanje trajnosti uređaja koje je sprovela Evropska unija je pokazalo da se građani najviše žale na rok trajanja mobilnih telefona, mašina za veš, televizora i usisivača. Ustanovljeno je da se uređaji prvi put kvare odmah po isteku garancije. Većina uređaja se kvari u drugoj ili trećoj godini korišćenja, a garancije u EU traju uglavnom dve godine. Druga istraživanja su pokazala da su mašine za veš programirane na dve do dve i po hiljade pranja, televizori 20.000 sati, a sve sa ciljem da se potrošači primoraju da kupe novije modele. Tokom ovog istraživanja više puta je pominjan primer Francuske, koja je zabranila takozvano ugrađeno kvarenje tehničkih uređaja. Francuska je, naime, usvojila zakon kojim je zabranila programirano kvarenje, uvela oznake „popravljivosti” na uređaje, kao i merače korišćenja, kako bi potrošač u svakom trenutku znao što može očekivati. Evropska komisija je, inače, u oktobru prošle godine usvojila nove mere za eko-dizajn proizvoda poput frižidera, mašina za pranje veša, mašina za sudove, televizora. Unapređenjem eko-dizajna proizvoda, omogućilo bi se sprovođenje principa energetske efikasnosti koja je među prioritetima Energetske unije EU.
Prvi put su postavljeni zahtevi da se proizvodi mogu popravljati i reciklirati, a ocenjeno je da se unapređenjem radnog veka aparata, održavanja, mogućnosti za ponovnu upotrebu, nadogradnju, recikliranje i upravljanje otpadom doprinosi ispunjavanju ciljeva kružne ekonomije.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.