Noćni klubovi i barovi traže veće smanjenje kirije
Udruženje klubova i noćnih barova pozvalo je gradske vlasti da razmotre odluku da se u decembru i januaru za 50 odsto smanji kirija ugostiteljima koji posluju u gradskom poslovnom prostoru, kao i da se ona uporedi sa odlukama Novog Sada, grada koji je, kako se navodi, „svoje ugostitelje zaista podržao na jedini mogući i adekvatan način”.
– Ugostitelji, a naročito noćni klubovi i barovi koji su prvi zatvoreni i kojima je u potpunosti onemogućen rad, nisu u mogućnosti da isplate ni rentu od 50 odsto. Realna i fer pomoć grada bio bi obračun kirije u odnosu na mogućnost korišćenja prostora, koju diktiraju mere na snazi u datom mesecu, a najmanje na šta pristajemo jesu isti uslovi kao u Novom Sadu – ističu iz Udruženja i dodaju da je za vreme vanrednog stanja svim ugostiteljskim objektima u novosadskim gradskim prostorima renta umanjena za 80 odsto.
Kirije u Novom Sadu za avgust i septembar umanjene su, kao i u Beogradu, za 50 odsto. Ali je, kako napominju, velika razlika u tome što je Srpska Atina produžila popust na rentu od 50 odsto do Nove godine, odnosno, kako su im prenele novosadske kolege, popust će biti produžen sve dok ugostiteljstvo ne bude u mogućnosti da radi punim kapacitetom.
– Ne možemo da prihvatimo da ugostitelji u Beogradu dobijaju popust na rentu samo u avgustu i septembru, dok nam je kapacitet prostora sve vreme smanjen 80 do 90 odsto, a na samo 80 kilometara, u Novom Sadu, kolege su dobile podršku svog grada u vidu popusta od 50 odsto od 1. avgusta do kraja godine – naglašavaju iz Udruženja klubova i noćnih barova i podsećaju da je ugostiteljima čije interese zastupaju rad bio potpuno zabranjen od 15. marta do 29. maja, a da im se za to vreme obračunavao iznos kirije od 50 odsto do 5. maja i 100 odsto iznosa od 5. maja do 1. juna.
Nove mere koje su nastupile u novembru, i podrazumevale su prvo zabranu rada posle 21 sat, a zatim i posle 18 časova, uz smanjen kapacitet za 80 odsto, kažu, možda nisu zabrana rada u teoriji, ali u praksi njima je, ističu, u potpunosti onemogućeno poslovanje.
– Za vreme vanrednog stanja i mera koje nam onemogućavaju da poslujemo nije prihvatljivo da plaćamo ikakvu kiriju za prostor koji nam je zabranjeno da koristimo, a pogotovu ne 50 odsto ukupne kirije. Koliko god želeli, mi nemamo odakle da platimo račune za period kada nam je zabranjeno da poslujemo i kada nemamo nikakve prihode. Rentu plaćamo iz poslovanja – naglašavaju iz Udruženja i dodaju da odnos Beograda prema ugostiteljima, a posebno prema noćnim barovima i klubovima, mora da se promeni, kako bi ovaj turistički grad poznat po kvalitetnom noćnom životu očuvao i nastavio svoju reputaciju i nakon pandemije.
– Beograd ne sme okrenuti leđa ovoj privrednoj grani kojoj preti gašenje, a koja hrani preko 16.000 porodica, odnosno 64.000 ukupno u ugostiteljstvu – ističu iz Udruženja noćnih klubova i barova.
Oni gradske čelnike pozivaju na hitan sastanak da bi se razmotrile opcije koje su na raspolaganju. Predlažu da se lokalima koji su od 15. marta do 15. maja imali pad prometa veći od 65 odsto, kao i tokom decembra i meseci kad im je u potpunosti zabranjen rad, u svim gradskim i državnim prostorima renta umanji za 90 odsto. Za takve lokale oni traže da se od 1. jula pa nadalje naplaćuje kirija umanjena 75 odsto. Predlog je i da se lokalima sa padom prometa manjim od 65 odsto renta upola smanji.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.