Stara tržnica ponovo pod hipotekom
KRAGUJEVAC – JKP „Šumadija” podiglo je početkom avgusta ove godine kredit od pet miliona evra, a ugovor o ovoj pozamašnoj pozajmici sklopljen je s bankom Adiko, pokazao je revizorski izveštaj o poslovanju najvećeg gradskog preduzeća. Sredstva će, kako je navedeno, biti utrošena na rekonstrukciju glavne kragujevačke pijace, autobuskih stajališta i gradskih grobalja. Ovaj dugoročni kredit Kragujevčani će vraćati narednih devet godina, a pozajmica je obezbeđena tako što je pod hipoteku stavljena zgrada stare gradske tržnice, što se, nažalost, ne dešava prvi put, iako je reč o kulturnom dobru.
Reprezentativno zdanje iz 1929. godine, koje se nalazi u sastavu zaštićene istorijsko-ambijentalne celine „Milošev venac” u centru grada, stavljeno je pod hipoteku i za vreme gradonačelnika Veroljuba Stevanovića. To je u razgovoru za „Politiku” 2016. godine otkrio Nebojša Vidović, tada direktor samostalnog preduzeća „Gradske tržnice”, koje danas, kao i većina ostalih komunalnih firmi u gradu, posluju u okviru JKP „Šumadija”.
Prema Vidovićevim rečima, zgrada stare gradske tržnice prvo je bila založena kod banke Inteza, a potom i kod Pireus banke, koja je „Gradskim tržnicama” odobrila dva kredita u ukupnom iznosu od 750.000 evra. Ova pozajmica je svojevremeno iskorišćena za refinansiranje starih kredita, vraćanje dugova, modernizaciju pijace i poboljšanje usluga.
Nakon što se stišala bura koju su podigle ove transakcije, zgrada stare gradske tržnice ponovo je zaokupirala pažnju kragujevačke javnosti početkom ove godine, kada je zbog započete rekonstrukcije, za koju je obezbeđeno oko tri miliona evra, zatvorena glavna pijaca.
Bunili su se tada i prodavci i kupci koji su morali da pazare na drugim, manjim pijacama u gradu, a reagovale su i opozicione političke stranke, navodeći da se radovima na zgradi stare gradske tržnice narušava autentičan arhitektonski izgled zdanja. Ponovljeni su i zahtevi da se zgrada stare gradske tržnice pretvori u objekat namenjen kulturi, kao i da se glavna pijaca izmesti na drugu, adekvatniju lokaciju, s predlogom da tome posluži prostor obližnje kasarne „Radomir Putnik”.
Taman kad se ova polemika stišala, desio se događaj koji je ponovo podigao prašinu koja se još nije slegla.
Naime, u jeku radova na rekonstrukciji pijace, početkom jula ove godine, obrušio se deo zida stare gradske tržnice pored koje su građevinci kopali predviđenu podzemnu garažu s pedesetak parking-mesta. Bio je to povod za nova negodovanja građana i opozicionih stranaka od kojih su neke podnele i krivične prijave, tražeći da se utvrdi odgovornost za urušavanje objekta koji ima izuzetan istorijski značaj. Na zahtev gradonačelnika Nikole Dašića, prijavu je podneo i gradski javni pravobranilac, a oglasile su se i međunarodne organizacije za zaštitu kulturnog nasleđa.
Opozicione stranke u Kragujevcu reagovale su i povodom nedavne odluke JKP „Šumadija” da zgradu stare gradske tržnice stavi pod hipoteku. Narodna stranka se u saopštenju za javnost upitala da li Kragujevčani treba da strahuju i za sudbinu ostalih objekata kulture u gradu, kao što su muzeji, stara skupština, Prva kragujevačka gimnazija... Zgrada stare gradske tržnice, podignuta posle Prvog svetskog rata sredstvima koja su uplaćena na ime ratne odštete, ne samo da pleni svojim izgledom već izaziva i brojne polemike čiji se krugovi šire i na druge društvene teme.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.