RTB Bor prošao ispod radara korone
Zbog pandemije i pada tražnje u Evropi, u prvih deset meseci ove godine ukupna vrednost robe 15 naših najvećih izvoznika prodate u inostranstvu iznosila je oko 3,5 milijarde evra, što je nešto manje nego u istom periodu prošle godine. Smederevska železara će i ove godine zadržati titulu najvećeg srpskog izvoznika, iako je skoro prepolovila proizvodnju. Najveće iznenađenje jeste naša nekadašnja uzdanica „Fijat”, koji je pao sa druge na četvrtu poziciju top liste srpskih izvoznika, dok je RTB Bor prošao ispod radara pandemije virusa korona i ovu krizu gotovo da nije osetio.
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije, kaže da je izvoz u ovoj godini znatno bolji nego što se prvobitno očekivalo.
– Vrednost ukupnog izvoza u prvih deset meseci 2020. pala je za oko 5,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine (sa 14,61 milijardu evra na 13,86 milijardi evra). Slično je i sa uvozom koji je smanjen za oko 4,5 odsto (sa 19,5 milijardi evra na 18,6 milijardi). Ukupan izvoz u ovom periodu je smanjen ka gotovo svim najvažnijim i najvećim izvoznim tržištima – u Nemačku za oko četiri odsto, Italiju za gotovo 24 odsto, BIH za 10,8 odsto, Rusku Federaciju 8,3 odsto. S druge strane došlo je do povećanja izvoza u Rumuniju , Mađarsku, Češku, Poljsku, Tursku, SAD… – kaže Stanić.
Naš sagovornik naglašava da se u top 15 naših najvećih izvoznika nalaze uglavnom strane firme, izuzev „Petrohemije”. Pad izvoza kod gotovo svih je posledica toga što su uglavnom svi orijentisani na evropsko tržište, a tu će biti zabeležen pad od minus osam odsto BDP-a. Samim tim smanjuju se i tražnja i mogućnost izvoza.
Kineska „Hbis grupa”, koja gazduje železarom u Smederevu od januara do novembra je izvezla čelik u vrednosti 395,3 miliona evra, objavilo je Ministarstvo finansija u dokumentu „Tekuća makroekonomska kretanja”. Taj podatak ukazuje da su kvote, koje je Evropska unija uvela na uvoz čelika, udružene sa pandemijom usporile proizvodnju jer je je na svetskom tržištu tokom prošle godine prodato 41 odsto više smederevskog čelika. Pad međunarodne tražnje i zdravstvena kriza, naterali su Kineze da prepolove proizvodnju i jednu od dve peći stave u režim takozvanog tihog hoda.
Železara je pre dve godine, uoči uvođenja kvota, kada je smederevski čelik prodala u svetu za oko 800 miliona evra, skinula „Fijat” s trona najvećih izvoznika. Ali tu se pad n„Fijata” nije zaustavio. Iz Kragujevca je ove godine izvezeno automobile u vrednosti od 295,6 miliona evra, što je najmanje proizvedenih automobile od 2012. kada je ovaj američko-italijanski gigant počeo da posluje u našoj zemlji. Ove godine je proizvedeno skoro šest puta manje automobila nego 2013, kada je sa montažnih i proizvodnih traka sišlo rekordnih 117.000 vozila, a izvoz prelazio milijardu evra. Taj izvoz je iz godine u godinu polaka padao, pa je 2019. iznosio 474,8 miliona evra.
Ipak, čini se da je RTB Bor ove godine najbolje prošao. Sa pete pozicije je dospeo na treću, a izvoz bakra nije značajno opao. Kineski „Ciđin koper” , koji od pre dve godine većinski vlasnik, izvezao je bakar u vrednosti od 330, 6 miliona evra, što je za tri odsto manje nego cele 2019. godine. Ako bi se uzeli u obzir novembar i decembar 2020, taj izvoz bi verovatno bio na nivou prošlogodišnjeg. Naruku mu najviše ide cena bakra koja od aprila sve vreme raste i odavno je premašila prošlogodišnjih 6.000 dolara i čak dostigla 7.800 dolara po toni, što je najviša vrednost od marta 2013. godine.
– Izvoz „Fijata” je već nekoliko godina u padu. Novi model još nije počeo da se proizvodi, a kada će ne znamo. Potražnja za modelom 500 L se iz godine u godinu smanjuje. Na to se nadovezao pad tražnje za automobilima zbog virusa korona. S druge strane RTB Bor je radio dobro, potražnja za bakrom nije opala, jer mnogi očekuje da ova kriza neće dugo trajati. Stanje je povoljno što se tiče cene bakra, koja je porasla 25 odsto – kaže Stanić, koji u naše značajne izvoznike ubraja „Juru”, „Filip Moris” i NIS koji je povećao proizvodnju nafte i naftnih derivate.
On posebnu pažnju skreće na „Tigar tajers” koji je izvezao gume u vrednosti od 332,2 miliona evra i zauzeo drugo mesto, što je za oko 70 miliona evra manje nego prošle godine kada je bio na trećoj poziciji. Naš sagornik naglašava da je „Tigar tajers zapadna investicija i da potražnja za njihovim proizvodima nije toliko pala.
Stanić kaže da je ove godine 15.465 privrednih subjekata učestvovalo u izvozu, dok ih je u istom periodu prošle godine (prvih deset meseci) bilo 15.815. Iako je broj stranih kompanija koji je prisutan u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije sa svetom znatno manji od broja domaćih kompanija, ipak vrednost njihovog izvoza čini oko 51 odsto ukupne vrednosti našeg ovogodišnjeg izvoza.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.