Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ministarka pravde Popović prihvatila razgovor o izmeni Ustava

Predsednica Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić izjavila je da je to strukovno udruženje predložilo novoj ministarki pravde Maji Popović da održe sastanak, posle praznika, kako bi razgovarali o očekivanoj promeni Ustava, ali i drugim problemima vezanim za pravosuđe, što je ona i prihvatila.„Sastanak smo predložili i predsedniku Narodne skupštine Ivici Dačiću i predsedniku skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Vladimiru Đukanoviću i očekujemo njihov odgovor”, rekla je Bjelogrlić, u razgovoru za Betu.

Ona je navela da rešenja za promenu Ustava, u delu za pravosuđe, koja je ranije uradilo ministarstvo pravde, „otvaraju nove mogućnosti političkog uticaja na sudstvo” i da su još lošija od postojećih odredbi u njemu.

„To su predlozi koji se odnose na način izbora nesudijskog dela Visokog saveta sudstva (VŠ) od strane Skupštine - odnosno petočlane komisije u čijem sastavu bi bili funkcioneri koje bira Skupština. Ti predlozi podrazumevaju i mogućnost čestog raspuštanja VŠ, najvažnijeg pravosudnog tela koje bira sudije na trajni mandat, odlučuje o njihovom napredovanju i razrešenju”, precizirala je Bjelogrlić, govoreći o mogućem uticaju politike na pravosuđe.

Takođe je ukazala da se predlozima „politizuje pravosuđe putem Pravosudne akademije, uspostavlja sudska praksa kao izvor prava”, uz konstataciju da je predloge radilo ministarstvo pravde iako je za izradu teksta izmene Ustava nadležna Skupština Srbije.

Kako je ocenila, do poboljšanja predloženih rešenja će izvesno morati da dođe, jer su primedbe došle ne samo od Društva sudija Srbije, „već i celokupne struke”, gde naročito izdvaja profesore Ustavnog prava, ali i od „relevantnih tela Saveta Evrope”.

„Predložena rešenja su toliko loša da se sve češće u stručnim krugovima, sa različitih strana, iznosi stav do koga je Društvo sudija Srbije odranije došlo, da je bolje da ne menjamo Ustav, nego da ga menjamo na taj način”, navela je Bjelogrlić, koja je nedavno izabrana u VŠ, govoreći o institucionalnom okviru za pravosuđe.

Na pitanje da li nešto generalno zamera sudijama, Bjelogrlić je navela da joj se čini da su sudije zapale u jednu vrstu letargije.

„Činjenica je da pretežno radimo u teškim uslovima, preopterećeni, pritisnuti velikim obimom posla i rokovima, posao je stresan, neadekvatno smo plaćeni za svoj rad, bez uređenog radnopravnog statusa, često i bez neophodnih uslova rada, sasvim drugačije od ostalih državnih funkcionera”, rekla je Bjelogrlić, koja je je vršilac dužnosti predsednika Osnovnog suda u Ivanjici.

Međutim, kako je istakla, „to ne sme biti opravdanje za nesavestan rad i neprimereno ponašanje”.

„U razgovoru sa sudijama stalno ukazujem da se moramo odupreti tom stanju zamrlosti i trpeljivosti, da moramo biti svesni naše važne uloge u društvu i naše odgovornosti i potrebe da svojim primerom utičemo pre svega na kolege, pa i na ostale, kako bi vratili dostojanstvo i ugled sudijskoj profesiji”, rekla je Bjelogrlić u razgovoru za Betu.

Komentari16
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Родољуб Печалбар
Судство је труло, поступци трају вечно. Криминалци купују пресуде. Ко кажњава лење и подмитљиве судије? Парница у 3. основном суду у Београду траје ми 11, оставински поступак 13 година, а он се без њеног окончања не може завршити. Жалбе председнику суда, Високом савету судства (ВСС), председнику државе, министарству правде нису помогле, а ВСС је на крају свалио кривицу на мене! Грађани се са тим структурама не могу изборити. Која правна држава!? Камено доба! И зато људи одлазе из земље!
RasPutin
A ko će nadzirati rad i znanje sudija, suzbijati njihovu korupciju i kriminal, kažnjavati ih zbog loše vodjenih postupaka, njihove nenormalne dužine, nestručno donetih i kupljenih presuda itd.!? Sudije su nedodirljive, svima sude, a njima niko! To može u savremenim evropskim, demokratskim pravosudjima, ali ne u propalom pravosudju Srbije. Zahtev za izmenu ustava je pseudo-aktivizam i prikrivanje rasula u pravosudju. Gde nema pravne države i pravde, nema ni slobode. Iz takve zemlje ljudi odlaze.
milan
Rad sudova ne tiče se samo Ministarstva pravde i sudija, već svih građana. Za početak morate javno objaviti nacrt teksta i organzovati JAVNU RASPRAVU, nije to stvar Vašeg privatnog dogovora.
Божа
Само ако се ради о уставу Краљевине Србије, онда је нови устав оправдан. - Устав се не мења као Сојка гаће. - У озбиљним државама нема промене устава. - Чији би то устав да препишу на брзака.
realno
Šta će nam Ustav? Ovaj važeći se krši već godinama i to veoma ozbiljno, ne samo preambula. Državni organi ga krše, Ustavni sud nema nemo posmatra...Čemu to? Glumite pravnu državu?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.