Nagrada u rukama inovativne nastavnice
Kao nastavnik oblikovala se u Osnovnoj školi „Dr Dragan Hercog”, jedinstvenoj u obrazovnom sistemu Srbije i čuvenoj po tome što više od 50 godina organizuje nastavu u bolničkim i kućnim uslovima, kao i učenje na daljinu. Našu zemlju, ali i svoj rad i dostignuća Ivana Kovačević, nastavnica srpskog jezika i književnosti u OŠ „Dr Dragan Hercog”, predstavila je i u svetu tokom proteklih godina i to u najboljem mogućem svetlu. Svoju inovativnu praksu i dostignuća, kako kaže, prošle godine je prikazala više puta, a među njima i obrazovnu platformu za pripremu završnog ispita na konferenciji „Zero project”, u organizaciji Fondacije „Esl” i Ujedinjenih nacija u Beču. Izabrana je među 50 najboljih prosvetnih radnika na svetu, u okviru takmičenja „Global Teacher Prize”, koje organizuje Fondacija „Varki” u saradnji sa Uneskom. Napominje da je ovo ponovljeni rezultat naših nastavnika i da naš obrazovni sistem godinama unazad postiže zapažene rezultate na svetskom nivou. Postignute rezultate u obrazovno-vaspitnom radu sa učenicima ovenčala je i Svetosavskom nagradom za 2020. godinu. Ovo je jedno od najznačajnijih priznanja koje dodeljuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
– Velika je čast dobiti najveće priznanje u oblasti obrazovanja, posebno jer je posvećeno našem prosvetitelju – kaže Ivana Kovačević za naš list.
Deo je, kaže, kolektiva koji složno i predano sprovodi specifičan vid nastave sledeći misiju prosvetnih, ali i zdravstvenih radnika, koji su posle Drugog svetskog rata shvatili da nastavnici treba da uđu u bolničke sobe i kuće đaka i obrazovanje učine dostupnim svakom detetu!
U vreme pandemije virusa korona sve škole suočile su se sa novim izazovom. Učenici i nastavni kadar počeli su da uče na sasvim drugačiji način – posredstvom digitalnih platformi, odnosno na daljinu. Na naše pitanje kako učenici i nastavno osoblje osmoletke „Dr Dragan Hercog” podnose aktuelnu situaciju, ona kaže da je njihov školski život satkan od sličnih izazova, ali ih oni spremno dočekuju i prevazilaze.
– Naša škola više od 10 godina organizuje učenje na daljinu. Stoga, može se reći da smo pioniri u sprovođenju ovakve nastave i reprezentativna obrazovna ustanova ovakve vrste. Spremno smo dočekali prelazak na digitalni rad jer u nastavnoj praksi na daljinu dugo ispitujemo, primenjujemo i delimo sa kolegama širom zemlje različite nastavne metode i digitalna obrazovna sredstva – napominje Kovačevićeva i kaže da je, primera radi, rad literarne sekcije u digitalnom okruženju predstavila 31. januara 2021. godine, na 62. Republičkom zimskom seminaru, u organizaciji Društva za srpski jezik i književnost Srbije.
M. Ć.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.