Afrika uzdržana oko Mugabea
Afrika je juče ostala uzdržana prema pritiscima Zapada da osudi nedavne predsedničke izbore u Zimbabveu na kojima je jedini kandidat Robert Mugabe osvojio nadmoćnu većinu glasova (85,5 odsto).
Uprkos oceni posmatračkog tima Afričke unije da su „izbori u Zimbabveu 27. juna daleko ispod kontinentalnog standarda”, lideri Crnog kontinenta na samitu Afričke unije u Šarm el Šeiku izbegli su da proglase Mugabea „nelegitimnim liderom”, kako su to, i pre glasanja, već učinile SAD i Evropska unija. Na kontroverzne izbore u Zimbabveu izašlo je samo 42 odsto birača. Strahujući za svoju bezbednost, jedini Mugabeov rival Morgan Cvangirai povukao se iz izborne trke i sklonio u holandsku ambasadu u Harareu, iz koje je izišao tek juče. „Mugabeova izborna pobeda je vrhunac samoobmanjivanja”, komentarisao je Cvangirai.
U međuvremenu, američki ambasador u UN Zalmaj Halilzad najavio je da su SAD pripremile predlog nove rezolucije UN o daljim sankcijama Zimbabveu, uključujući i zabranu uvoza oružja. Nova američka inicijativa protiv Zimbabvea na Ist Riveru već je naišla na otpor Kine, Rusije i Južnoafričke Republike. „Zimbabveanske probleme treba da reše Zimbabveanci. Smatramo da međunarodna zajednica treba da promoviše pomirenje kroz dijalog”, naglasio je juče predstavnik kineskog ministarstva inostranih poslova Lju Đijanćao, izbegavši da se direktno izjasni o američkom predlogu rezolucije, prenosi Rojters.
U međuvremenu, otpor američkom predlogu rezolucije protiv Zimbabvea na Ist Riveru poveo je južnoafrički ambasador Dumisani Kumalo: „Afrikanci treba da razreše taj problem”, insistirao je izaslanik Pretorije. Razrada američkog predloga rezolucije o sankcijama protiv Zimbabvea umnogome će zavisiti od stava Afričke unije na samitu u Šarm el Šeiku, najavio je britanski ambasador u UN Džon Sojers, prenosi Sinhua.
„U tom pogledu Samit AU nije ispunio očekivanja anglosaksonske diplomatije. Zimbabveanska politička kriza dominirala je uvodnom debatom afričkih lidera u egipatskom letovalištu, ali nije uvršćena u zvanični dnevni red”, prenosi promugabeovski dnevnik „Herald” iz Hararea. Tokom javne debate u Šarm al Šeiku, senegalski predsednik Ernest Bai Koroma zahtevao je od AU da osudi zimbabveanske izbore. Predlog premijera Kenije Raila Odinge da se Zimbabve suspenduje iz članstva u kontinentalnoj organizaciji izazvao je oštar odgovor zvaničnog Hararea.
„Brojni izbori širom Afrike, a pogotovo u Keniji uprljani su krvlju političkih protivnika onih koji su se domogli vlasti, među njima i Raila Odinge. Neki afrički lideri utrkuju se u osudama Zimbabvea, da bi se dodvorili Zapadu. Što se nas tiče, Zapad može da se obesi. Zimbabve je Zimbabve, i samo naš narod je ovlašćen da rešava unutrašnje teme...”, poručio je Mugabeov portparol Džordž Čaramba.
U jučerašnjoj debati iza zatvorenih vrata, afrički lideri okupljeni u Šar el Šeiku ipak su razrađivali varijante diplomatskog posredovanja u slučaju Zimbabve.
Južnoafrički predsednik Tabo Mbeki – inače ovlašćeni diplomatski pregovarač AU u Zimbabveu – objavio je da su Mugabe i njegov glavni rival Morgan Cvangirai „blizu sporazuma o početku pregovora o vladi nacionalnog jedinstva”. Lider zimbabveanske opozicije u međuvremenu je već demantovao Mbekijevu tvrdnju.
U izjavi za londonski „Tajms” Morgan Cvangirai nagovestio je da bi u budućoj podeli vlasti prihvatio da Mugabe ostane „ceremonijalni doživotni predsednik”.
Zimbabveanska kriza – i odnos AU prema pritiscima Zapada – trenutno je najozbiljniji ispit političke snage i jedinstva Afrike, i to u vreme kada drugi regioni sveta nastoje da zbiju redove, ocenio je juče „Herald” iz Hararea.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.