Savez Kine i Rusije i na Mesecu
Sporazum Pekinga i Moskve o izgradnji lunarne svemirske stanice označava nastavak kineskih ambicija u svemiru i povratak Rusije „u istraživačku trku” ali i produbljivanje geopolitičkih odnosa dve zemlje razvijenih u vreme zahlađenja odnosa sa SAD, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.
Kina i Rusija najavile su planove za izgradnju zajedničke lunarne svemirske stanice koja će, prema planovima, sprovesti širok spektar naučnih istraživanja, uključujući istraživanje Meseca, preneo je Bi-bi-si.
Ruska svemirska agencija Roskosmos i kineska Nacionalna svemirska uprava potpisale su u utorak sporazum o razvoju istraživačkih objekata na površini Meseca, u orbiti ili oboje. Saopšteno je da će dve zemlje sarađivati u planiranju, dizajniranju, razvoju i radu istraživačke stanice.
Kina, koja je relativno kasno napredovala u istraživanju svemira, prošlog decembra zabeležila je uspešan povratak sonde Čang'e-5, koja je na Zemlju donela kamenje i tlo s Meseca, što je ocenjeno kao još jedna demonstracija sve veće sposobnosti te zemlje u svemiru.
Najava Kine i Rusije da planiraju izgraditi lunarnu istraživačku stanicu, moguće na Mesečevoj površini, označava početak nove ere u svemirskoj saradnji dve zemalja, ukazuje Asošiejted pres.
Kina se, kako naglašava AP, snažno oslanjala na rusku stručnost u prvim godinama svog svemirskog programa, ali je od pokretanja prve misije s posadom 2003. uveliko krenula vlastitim putem.
Uprkos tome, kineske svemirske letelice Šenzu veoma podsećaju na ruske rakete Sojuz, a CNSA je sarađivala sa zemljama širom sveta, osim sa SAD gde je Kongres zabranio gotovo sve kontakte NASA-e i Kine zbog zabrinutosti za moguće krađe tehnologije i tajne prirode kineskog svemirskog programa koji ima vojnu podršku.
Kina je ove godine planirala četiri misije s posadom za rad na svojoj prvoj stalnoj svemirskoj stanici u orbiti, čiji bi temeljni modul mogao biti lansiran već u aprilu.
Kina se kasno uključila u svemirsku utrku - svoj prvi satelit poslala je u orbitu tek 1970. - ubrzala je svoj svemirski program i u toku su planovi za slanje astronauta na Mesec do 2030-ih. U slučaju uspeha, Kina bi postala druga zemlja posle SAD koja je spustila čoveka na Mesec, prenosi Beta.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.