Frilenserima ne odgovara ni zaračunavanje poreskog duga od oktobra
Frilenseri, koji duguju novac za neplaćene poreze i doprinose na primanja iz inostranstva u poslednjih pet godina, traže da se pregovori s predstavnicima vlade o regulisanju duga nastave što pre, jer upadaju u sve veću docnju.
Vetar u leđa dao im je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, kada je preksinoć izjavio da radnicima na internetu poreze ne bi trebalo naplaćivati retroaktivno, već od trenutka kada su obavešteni da imaju ovu obavezu. To znači da bi poreze i doprinose na zarade trebalo da plaćaju od oktobra prošle godine, kada je Poreska uprava saopštila da kreće u kontrolu primanja iz inostranstva.
– Ja mislim da je potrebno omogućiti tim ljudima da rade. Sada je jasno kakav porez treba da plate, ali nemojte da im naplaćujete retroaktivno – rekao je Vučić, uz ogradu da nije upućen u detalje i da se ovim problemom bave premijerka Ana Brnabić i ministar finansija Siniša Mali.
Naglasio je takođe da pri donošenju odluke treba uzeti u obzir i ljude koji su izmirili obavezu, mada je više puta rečeno da to ne bi trebalo da bude problem pošto bi novac koji su eventualno pretplatili mogao da im bude zaračunat kao poreski kredit za buduće poreske obaveze.
Međutim, za predstavnike Udruženja radnika za internetu, koji su tokom pregovora sa vladom upravo insistirali na tome da njihova poreska obaveza treba da teče od 14. oktobra kada je Poreska uprava obznanila da je svesna da oni postoje kao poreski obveznici, sada to nije dovoljno.
Miran Pogačar, iz Udruženja radnika na internetu, smatra da se sa rešavanjem ovog problema odugovlači, a dugovi rastu. Pregovori, kaže, nisu okončani, već prekinuti i što pre moraju biti nastavljeni.
– Čak da nam obaveza bude zaračunata od oktobra 2020, opet će biti problema sa plaćanjem. Tražili smo da se to što brže reši kako bi ljudi odmah počeli da izmiruju obaveze. Sada smo u još većem vakumu nego ranije jer sve zavisi od toga kada će biti usvojene izmene Zakona o porezu na dohodak građana. - kaže Pogačar.
On naglašava da bi ovaj propis hitno trebalo izmeniti, što je i najavljeno da će biti učinjeno u aprilu ili maju.
Direktorka Poreske uprave Dragana Marković im je na poslednjem sastanku, kada su im saopšteni predlozi vlade, najavila da će po usvajanju izmena zakona, Poreska uprava poslati oko 40.000 novih rešenja za plaćanje poreza.
Premijerka Ana Brnabić i ministar Siniša Mali u februaru su predložili da se obustavi slanje poreskih rešenja do izmene zakona o porezu na dohodak građana. Uz to, da se socijalno ugroženim frilenserima otpišu kamate za nagomilani poreski dug u poslednjih pet godina, da im se priznaju normirani troškovi od 43 odsto, što bi značilo umanjenje ukupnog duga za oko 30 odsto koji bi otplaćivali na rate u narednih deset godina.
To bi važilo samo za frilensere koji zaista žive od rada na internetu, dok bi trgovci kriptovalutama i oni koji se klade na internetu ili izdaju stanove na dan morali da plate pun iznos poreskog duga.
– Od kada nam je početkom februara iznet ovaj predlog nismo imali nikakve sastanke sa ministarstvom finansija i Poreskom upravom. Slanje poreskih rešenja je zaustavljeno, kao što je i obećano. U kontaktu smo za zaštitnikom građana i pozvani smo u radnu grupu za izradu zakona o fleksibilnim oblicima rada pri Ministarstvu za rad – kaže Pogačar koji je juče sa svojim kolegama predao pismo ambasadi Severne Makedonije od koje traže da im objasni kako su regulisane obaveze frilensera u toj državi.
Isti upit planiraju da pošalju i ambasadama drugih okolnih zemalja – Mađarske, Bugarske, Rumunije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine. Odgovori ovih država će im pomoći da ukažu na to koliko se tretman frilensera u tim zemljama razlikuje od tretmana u našoj. Pa ako Srbija ne može taj problem da reši, može da prepiše od drugih.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.