Kutija puna sumnjivih diploma predata policiji
Kragujevac – Dok se još čeka na poslednju reč suda o aferi „Indeks” iz 2007. godine, kada je nekoliko desetina zaposlenih na Univerzitetu u Kragujevcu osumnjičeno a potom i optuženo za prodaju ispita i diploma, ova visokoškolska ustanova je sada uplivala u mutne vode još jednog skandala, s potencijalom međunarodnih razmera.
S izvesnom dozom neverice ovih dana je odjeknula vest da je Univerzitet u Kragujevcu poništio 22 diplome koje je 2014. godine izdao stranim studentima, premda oni, kako stvari stoje, uopšte nisu mogli da se upišu na neki naš fakultet, pogotovo ne državni. Reč je o medicinskim sestrama koje su pod pokroviteljstvom Evropskog centra za mir i razvoj (ECPD) školovanje započele u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, na sveučilištu u Puli i Zdravstvenom fakultetu Univerziteta u Zenici, da bi treću i četvrtu godinu osnovnih strukovnih studija uspešno završile na kragujevačkom Fakultetu medicinskih nauka.
ECPD je naučno-istraživačka ustanova Ujedinjenih nacija, ali tu nije kraj, jer na kragujevačkom univerzitetu proveraju i druge diplome koje su, takođe pod sumnjivim okolnostima, stekli studenti iz nekoliko susednih zemalja, kao i lica sa Kosova i Metohije.
‒ Kada je Hrvatska zabranila školovanje na studijskom programu Evropskog centra za mir i razvoj koji nije akreditovan u toj zemlji, medicinske sestre su uspele da se upišu na treću i četvrtu godinu studija kragujevačkog Fakulteta medicinskih nauka, bez ikakve nostrifikacije ranije položenih ispita u Bosni i Hercegovini. Da sve bude još čudnije, mi nismo pronašli nijednu fakturu koja bi poslužila kao dokaz da su one platile školarinu na nešem fakultetu – kaže za „Politiku” rektor Univerziteta u Kragujevcu Nenad Filipović.
Univerzitet u Kragujevcu proverava još 23 diplome koje su izdate medicinskim sestrama iz Hrvatske, uključujući i jednu doktorsku diplomu, a pod sumnjom su i diplome koje su na ovdašnjem fakultetu stekli državljani Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine.
‒ Studijski programi EPCD-a nisu akreditovani u Srbiji, a po našem zakonu, nastava i ispiti ne mogu da se organizuju van sedišta visokoškolske ustanove. To je suština ovog slučaja u čije su se rešavanje uključili nadležni istražni organi. Mi smo policiji predali punu kutiju sumnjivih diploma – navodi u izjavi za naš list sekretar Univerziteta u Kragujevcu Marko Lukić.
Kako će teći istraga, veliko je pitanje, s obzirom na to da ECPD, prema rečima našeg sagovornika, ima diplomatski status u Srbiji. Osnivač ove renomirane naučno-istraživačke ustanove su Ujedinjene nacije, preciznije Univerzitet za mir UN, koji je na ovim prostorima prisutan još od 1985 godine, kada je Skupština SFRJ ratifikovala godinu dana ranije usvojen akt o formiranju Evropskog centra za mir i razvoj. ECPD danas ima razgranatu mrežu odeljenja na Balkanu, a njihovo sedište u našoj zemlji je u Beogradu.
‒ Prvi sporazum o saradnji Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu i Evropskog centra za mir i razvoj Ujedinjenioh nacija potpisan je 2002. godine. Taj sporazum je obnovljen 2011, a od tada je potpisano još nekoliko sporazuma. Međutim, nijedan sporazum ne predviđa organizovanje nastave i polaganje ispita po studijskim programima ECPD-a – objašnjava sekretar Lukić.
Nakon odluke Univerziteta u Kragujevcu da poništi diplome stečene na neakreditivanim studijskim programima, ostaje pitanje da li su medicinske sestre iz Hrvatske koje su nastavile školovanje u Srbiji bile obmanute ili su svesno pristale na ponuđene uslove, sa idejom da napuste Balkan i negde u Evropi nađu bolje plaćeno radno mesto. Pitanje je i da li su pojedini studenti uopšte pohađali nastavu i polagali ispite u našoj zemlji ili je, možda, njihova dokumentacija, zajedno sa sada bezvrednim dioplomama, samo šetala od Pule, preko Zenice do Kragujevca.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.