Pored Žiče neće biti deponija
Kraljevo – Nacrt prostornog plana Srbije, za period od ove do 2035. godine, koji se nalazi na javnom uvidu u zgradi gradske uprave u Kraljevu izazvao je reagovanje javnosti, posebno zbog jednog „trouglića” na mapi, a reč je o planiranoj regionalnoj deponiji. Ta oznaka našla se između manastira Žiče i Mataruške Banje pa su i posredstvom lokalnih medija građani zatražili hitno brisanje.
Protiv te lokacije pismom na brojne adrese, uz podsećanje na značaj pomenutog manastira, obližnjeg rezervata prirode „okamenjene šume” pod nazivom Lojanik i lekovitost pomenute banje, reagovalo je i sestrinstvo žičkog manastira. Onda se, na sve to oglasilo i Ministarstvo građevinarstva, odgovorom zainteresovanim novinarima, u kome se navodi: „Buduća regionalna deponija, koja je planirana za teritoriju Raškog okruga, neće biti pored srednjovekovnog manastira Žiče. Precizna lokacija biće utvrđena posebnim planskim dokumentom u skladu sa zakonom i uz uvažavanje strogih uslova prirodnog i kulturnog nasleđa...”
Tako su stručnjaci resornog ministarstva, na neki način, priznali omašku na mapi što potvrđuje i Zvonko Kovačević, načelnik odeljenja za urbanizam u Kraljevu:
„Lokacija u blizini ove označene na mapi, ali znatno dalje od manastira, pominjana je još 1992. U prostornom planu grada Kraljeva još nema precizirane lokacije, jer je u toku tek izrada studije izvodljivosti. A, Prostorni plan Srbije je krovni dokument za sve ostale planove pa se na osnovu njega i ne može dobiti građevinska dozvola tako da nema ni razloga za bojazan oko ugrožavanja manastira, prirodnog blaga i banje – naglašava Kovačević.
Na prvi pogled nacrt pomenutog plana u svemu drugom vidi Kraljevo kao prostor od izuzetnog privrednog i turističkog potencijala pa su planirane nove saobraćajnice a neke, poput Moravskog koridora su već u gradnji. Na odobravanje, kako se moglo čuti, nailazi i činjenica da se, za razliku od prethodnog, sada ne promoviše gradnja brojnih mini-hidroelektrana na ovdašnjim rekama i potocima. Međutim, nije „potopljen” projekat od pre jedne decenije, a reč je o mogućoj gradnji deset kaskadnih brana na Ibru, duž Ibarske magistrale.
Povodom toga, podsećanja radi, još 2010. godine bio je postignut sporazum između vlada Srbije i Italije a odabrani su i strateški partneri, srpska „Elektroprivreda” i italijanska kompanije „Seći energija”. Ali, ukratko rečeno, promenila se ubrzo vlada u Italiji i posao je prekinut u atmosferi podela Kraljevčana na one koji su smatrali da je to pravi projekat za više energije i razvoj turizma pokraj deset jezera u dolini Ibra i onih koji su stali u odbranu prirode i ove reke...
Nacrtom prostornog plana oživljen je još jedan davni projekat za ovo područje, a reč je o regionalnom vodovodu sa reke Studenice, odakle bi se, prema tadašnjem rešenju, pijaćom vodom snabdevali meštani ne samo Kraljeva nego i nekoliko mesta prema Čačku i Kruševcu. Ali, te 1982. godine pomenuti projekat je, posle velike polemike u javnosti, arhiviran.
Toj realizaciji tada se oštro protivilo bratstvo manastira Studenice, jer se kao i sada, predviđala oveća brana i jezero na istoimenoj reci, desetak kilometara iznad manastira. Kako su i pojedini stručnjaci govorili, vlaga od budućeg jezera bi čak ugrozila i manastirski živopis... Tako je realizacija projekta prekinuta, Kraljevo i ostala mesta u regionu u međuvremenu su pojedinačno pronašli bar kratkotrajna rešenje za vodosnabdevanje.
U narednom periodu bi realizacija ovog projekta, shodno ovom prostornom, kako jedan Kraljevčanin reče, bila dobra posebno ako bi rudnici i pogoni na severu Kosova proradili kao osamdesetih godina, pa bi možda opet od jalovine Ibrom potekao fenol...
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.