Čuvene svetske arhitekte na konkursu za Koncertnu dvoranu
Izgradnja Koncertne dvorane Beogradske filharmonije između tržnog centra „Ušće” i Palate Srbija mogla bi da počne već krajem sledeće godine, a na međunarodni konkurs za idejno rešenje tog objekta, koji je u toku, javili su se najuticajniji predstavnici svetske arhitekture. Glavni gradski urbanista Marko Stojčić, kaže u razgovoru za Tanjug, da je cilj tog konkursa da najznačajnije svetske arhitekte daju svoje viđenje dvorane da bi se, kako očekuje, do kraja ove godine dobilo idejno rešenje objekta, a 2022. završilo projektovanje i počeli radovi.
Činjenicu da su se na konkurs javili najpriznatiji svetski znalci, Stojčić ocenjuje kao veliku vest za sve nas i navodi da žiri, koji će izabrati najbolje rešenje, čini devetoro domaćih i svetskih stručnjaka. Očekuje se da će se na jesen znati kako će izgledati taj, kako kaže, možda i najznačajniji objekat kulture na Balkanu. Stojčić je istakao da su u fazi pripreme ili projektovanja i drugi objekti u oblasti kulture u Beogradu čija bi gradnja trebalo da počne sledeće ili 2023. godine, a među njima je svakako i koncertna dvorana.
Stojčić navodi da je u pripremi i konkurs za objekat kulture na Trgu republike gde će, podseća, biti izgrađene metro stanica i javna garaža. Istakao je da će to, takođe, biti jedan od najznačajnijih objekata kulture u prestonici i da je plan da to bude multifunkcionalni kulturni centar.
– Još pišemo projektni zadatak, a konkurs će biti raspisan odmah nakon konkursa za izradu stanica za metro sistem – pojasnio je Stojčić i najavio da će sledeće godine Istorijski muzej Srbije biti useljen u zgradu nekadašnje železničke stanice na Savskom trgu, kao i da će biti uređen i prostor iza zgrade.

Stojčić je pomenuo i izgradnju gradske galerije na Kosančićevom vencu koja će početi sledeće godine. U fazi pripreme je, kaže, Muzej automobila koji će se nalaziti ispod Brankovog mosta, na kraju Parka „Ušće”.
– To je lep objekat koji će Beograđanima prikazati fundus starih automobila koje imamo, a osim toga, tu će se održavati različite kulturne aktivnosti – rekao je Stojčić i najavio da će jedan od objekata kulture dobiti i čukaričko naselje Cerak.
Nema sumnje ipak da nedostižno prvo mesto na ovoj ambicioznoj listi pripada zdanju koje će biti podignuto u novobeogradskom Bloku 13. Glavni gradski urbanista nije precizirao kako će se tačno zvati, ali na zvaničnoj internet stranici najprestižnijeg srpskog orkestra piše da će to biti Koncertna dvora Beogradske filharmonije. Doduše, tamo se navodi da su „u igri” i drugi takozvani radni nazivi ‒ Nova zgrada Beogradske filharmonije, Nacionalna koncertna dvorana, Koncertna dvorana „Beograd” ‒ ali je svakako reč o istovetnom kapitalnom projektu, a za očekivati je da će novim objektom upravljati Beogradska filharmonija kojoj će tu biti i sedište.
Podsetimo se, 2017. i 2018. godine na tom istom prostoru Beogradska filharmonija održala je, pod vedrim nebom, najveće koncerte klasične muzike u istoriji Beograda i Srbije. Sledeći nastup je odložen zbog loših vremenskih uslova, a 2020. spektakl nije održan zbog pošasti zvane virus korona.
Za publiku 1.600 mesta
Prema podacima sa sajta Beogradske filharmonije novu Koncertnu dvoranu će činiti nekoliko glavnih prostorija ‒ koncertna sala sa 1.600 mesta za publiku, projektovana tako da omogući kvalitet svetskog nivoa za probe i izvođenje simfonijske muzike, recital sala sa maksimalnim kapacitetom od 400 mesta, studio opremljen tehnologijom koja omogućava inovacije pri izvođenju i snimanju muzike, koji će moći da se koristi i kao manji koncertni prostor sa 100 mesta u publici, podijum koji će imati dvostruku namenu, kao prostor za izvođenje simfonijske muzike i za druge nastupe na otvorenom, uz kapacitet od 20.000 mesta za publiku u parku, i kao prostor za druge umetničke sadržaje, kao što su izložbe, ali i za događaje komercijalnog tipa.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.