subota, 12.06.2021. ✝ Vеrski kalеndar € Kursna lista
MAJSTORICA POLUFINALA PLEJ-OFA KOŠARKAŠKE ABA LIGE

Davidovac za Zvezdino sedmo finale

„Crveno-beli” pobedili Igokeu sa 76:53 (24:12, 24:23, 9:16, 19:2) i za pehar i Evroligu će se boriti protiv Budućnosti. – Krilo Beograđana odigralo utakmicu sezone
(Фото Н. Неговановић)

Dejan Davidovac je morao da odigra utakmicu sezone da bi se Crvena zvezda plasirala u sedmo finale regionalne lige, a šesto uzastopno. Po poziciji krilo, a dejvstvom na terenu „ol raund” igrač od „jedinice” do „četvorke”, sprečio je propadanje „crveno-belih” u ambis posle 18 poena prednosti, učinio da se igrači hrabre Igokee predaju u majstorici posle njegove košarkaške mini klinike početkom poslednje četvrtine.

Odigrali su branioci trofeja odlično prvo poluvreme, „citirajući” trenera Dejana Radonjića (njegovo četvrto finale, uzeo tri titule) iz najave utakmice da će njegov tim strpljivo graditi rezultat. Iznenadio je Zvezdin trener kolegu Bajića, koji je ponovo fokus u defanzivi stavio na bekove Voldena i Lojda i „udario” kroz srce reketa, preko Noka. Kamerunski centar ubacio je u prvoj četvrtini 11 poena, što je uz odličnu odbranu domaćinu donelo 12 poena viška (24:12).

Da je raspoložen za igru, Davidovac je nagovestio početkom druge četvrtine sa sedam poena u nizu (ukupno 12), za plus 18, ali tim iz Aleksandrovca u kolosek je vratio odlični plejmejker Klemons. Usledila je serija gostiju 9-0, a „crveno-beli” se nisu snašli na „zonski presing” igrača Igokee i sve teže su pronalazili put do koša.

Ni na velikom odmoru Radonjić nije pronašao lek za odbranu kojom ga je Bajić u dva navrata ove sezone matirao. Novom serijom, ovog puta 7-0, prvak Bosne i Hercegovine rezultatski se vratio u igru (48:44), a u redove Zvezde uvukli su se nesigurnost i zebnja. Da kola ne krenu potpuno nizbrdo pobrinuo se Dobrić sa dve „trojke”, a to su bili i jedini poeni iz igre „crveno-belih” u trećoj deonici.

Iako je izgledalo da će finalista biti poznat kroz dramu, režiju utakmice u svoje ruke uzeo je Davidovac. Ubacio je za dva, a potom i „trojku”, pa „ukrao” loptu i poslao Dobrća na „zicer”, potom imao još jednu osvojenu, a pobedu potpisao još jednim košem za tri poena. Zvezda je otišla na plus 16, a igrači Igokee su spustili gard i doživeli klasičan košarkaški nokaut, izgubili su poslednju deonicu sa 19:2!

Nema kolone koju Davidovac nije popunio. Za 26 minuta ubacio je 22 koša (iz igre 12-7), imao osam skokova, tri asistencije i četiri osvoje lopte, za indkes korisnosti 33, od Zvezdinih 75 timskih. Po važnosti koševa, ne računajući Nokovu rolu u prvoj četvrtini (imao i sedam skokova), iza njega je Dobrić, a najbolji strelac Lojd je ispunio svoju kvotu (15, iz igre 14-4), ali njegovi poeni su izostali kada je bilo „gusto”. Šut za tri poena bio je ključan, tu je Zvezda napravila 18 koševa viška, kao i odbrana, jer malo ko je ove sezone Igokeu sveo na 53 koša. Da je nervoza više „pojela” gostujuće igrače pokazuje i učinak sa linije slobodnih bacanja, odnosno čak 11 promašaja iz 20 pokušaja.

– Krenuli smo dobro u oba pravca, potom u drugoj deonici imali nekoliko grešaka i loših odluka, ali ali i dalje smo držali značajnu prednost. Ušli smo u problem sa ličnim greškama, što se odrazilo na događanja u nastavku. Kvalitetnom igroim Igokea je stizala prednost i došla u priliku da „zakuva” utakmicu. Ipak, pre svega dobrom odbranom smo uspeli da dođemo do serije koševa i pobedimo razlikom koja nije realna, kada se sve sabere. Sledi finale, osnovni zadatak je da oporavimo Voldena koji je opet osetio bol zbog čega nije trenirao poslednjih deset dana – ocenio je Zvezdin trener Radonjić.

Dragan Bajić bio je vidno razočaran ishodom.

– Nije smao poslednja četvrtina bila problem. Prvo poluvreme ni blizu onog što smo igrali u drugoj utakmici. Došli smo potom veoma blizu, imali šansu da „prelomimo“ Zvezdu, a onda smo napravili ogroman broj grešaka, pogotovo u napadu. Nažalost, samo smo se predali, čestitam Zvezdi – rekao je trener Igokee.

Finalna serija počinje 16. maja, igra se na tri dobijene utakmice, a Crvena zvezda će imati prednost domaćeg terena.

Dvorana: „Aleksandar Nikolić“. Gledalaca 383. Sudije: Belošević (Srbija), Boltauzer i Petek (slovenija).

CRVENA ZVEZDA: Hol 4, Volden 7 (jedna „trojka“), Lojd 15 (2), Uskoković, Davidovac 22 (4), Lazić, Rit, Radanov 2, Dobrić 11 (3), Simonović 2, Kuzmić 2, Noko 11.

IGOKEA: Klemons 15 (2), Atić 2, Jovanović 7, Grej 3 (1), Jošilo 6, Talić, Ilić 5 (1), Pot 2, Karlmajkl 12, Fundić 2. Nisu igrali Vulić i Kondić.