Zašto kasni ruska „armata”
Ešelon oklopnih jedinica ruske vojske, na ovogodišnjoj paradi povodom Dana pobede u Moskvi, predvodili su tenkovi T-34, simbol trijumfa Crvene armije u Drugom svetskom ratu. Iza njih su se kretali modernizovani tenkovi razvijeni još u vreme hladnog rata, a na začelju su bila dva tenka T-14 „armata”, tehnički revolucionarno sredstvo od koga se mnogo očekuje.
Svaka parada na Crvenom trgu nekim detaljem privuče pažnju zapadnih i drugih analitičara, a ovog puta izgleda da je to bio upravo tenkovski poredak. Džozef Dempsi, analitičar „Militari balansa”, na „Tviteru” je napisao da je Rusija revidirala svoje ambicije da modernizuje oklopne jedinice. Konstatovao je da je Rusija na paradi 2015. godine predstavila sedam „armata” a da su se u nedelju pojavile samo dve i to iza nadograđenih tenkova T-72, T-80 i T-90.
Neko bi u ovakvim izjavama možda prepoznao likovanje Zapada jer, eto, nije se ostvarila gromoglasno najavljena proizvodnja 2.300 „armata” koje je već trebalo da su preuzmu ulogu glavnog borbenog tenka ruske vojske. „Objekat 148”, kako glasi vojnoindustrijsko ime tenka T-14, koje inače proizvodi „Uralvagonzavod”, zaista kasni u odnosu na prvobitno najavljene rokove. Ipak, Rusija je povodom pitanja razvoja ovakvog složenog naoružanja i dalje u prednosti u odnosu na Zapad i druge malobrojne države koje proizvode tenkove.
Razvoj tenkova traje godinama i oni se, uz povremene modernizacije, koriste decenijama. Nemačka i Francuska tek su krenule u razvoj zajedničkog tenka i projekat bi, ako ne bude uobičajenih odlaganja kao što se to dešava sa „armatom”, trebalo da bude završen 2030. godine. Ovaj tenk bi trebalo da u armijama ovih zemalja zameni francuske tenkove „leklerk” i nemačke „leopard 2”. SAD su se opredelile za modernizaciju svog tenka M-1 „abrams”, a Velika Britanija će, kako je upravo ovih dana objavljeno, nadograditi tenk koji koristi decenijama i koji će nositi naziv „čelendžer 3”.
Naravno, Vašington i London nisu ostali bez novca već su izabrali modernizaciju kao racionalnije rešenje, a koje bi trebalo da njihove tenkove i dalje učini efikasnim na savremenim bojištima. Uradila je to i Rusija sa svojim modernizovanim tenkovima tipa T-72, T-80 i T-90 koji su na paradi Moskvi bili okosnica poretka oklopnih jedinica, simbolično povezujući ratnu slavu tenkova T-34 i budućnost koja pripada T-14 „armati”.
Inače, i Vojska Srbije planira modernizaciju svojih tenkova M-84 koju će sprovesti domaća odbrambena industrija, a u svom arsenalu odnedavno ima 30 modernizovanih tenkova tipa T-72 MS („modifikacija srpska”) koji su donacija Rusije.
(EPA-EFE/Jurij Kočetkov)
Kada je reč o ovogodišnjem nastupu „samo dva” tenka „armata” na Crvenom trgu, razloge treba potražiti u preraspodeli novca u odbrambenom budžetu Rusije i tehničkim problemima koje treba savladati, a koji se možda upravo rešavaju na poligonima na „armatama” koje ovog puta nisu prodefilovale Moskvom. Ili su u Ministarstvu odbrane Rusije procenili da nema smisla i ove godine forsirati priču o razvoju novog tenka koja traje godinama, pri čemu su probijeni prvobitno najavljeni rokovi za opremanje vojske novim sredstvom. Početkom marta ruski ministar odbrane Sergej Šojgu najavio je plan po kome će vojska prve „armate” dobiti tokom 2022. godine.
Šta je to što ovaj tenk čini revolucionarnim?
Pre svega kupola, u kojoj nema članova posade, već se njome upravlja daljinski, iz donjeg prednjeg dela vozila gde se u posebno zaštićenom prostoru nalaze komandir tenka, nišandžija i vozač. Opremljen je modernizovanim topom kalibra 125 milimetara koji može da ispaljuje i rakete, a pominje se i mogućnost ugradnje snažnijeg topa kalibra 152 milimetra što bi bio najsnažniji savremeni tenkovski kalibar.
Tenk je digitalizovan, razvijeni su novi sklopovi, a uz jak oklop od kompozitnih materijala zaštićen je reaktivnim oklopom (umanjuje probojnu moć neprijateljskih granata) i aktivnom zaštitom koja presreće rakete koje lete prema „armati”. Tenk je težak 55 tona i lakši je od konkurentskih „oklopnjaka”. „Armata” je zapravo univerzalna „guseničarska” platforma koja će moći da posluži kao osnova tenka T-14, borbenog vozila pešadije T-15 i teškog vozila za izvlačenje tenkova T-16.
Snažan top i efikasan oklop krasili su u Drugom svetskom ratu i legendarni T-34 kada se pojavio na frontu i postao legenda posle bitaka kod Moskve, Kurska i u Berlinu. Takva slava može se steći samo u ratu, nadajmo se da će mit o „armati” kao čudu tehnike, koji se već nazire, biti izgrađen u mirnodopskoj upotrebi ovog tenka.
Laos sačuvao tenkove iz Drugog svetskog rata
Rusija odnedavno, posle više decenija, ponovo ima bataljon tenkova T-34 i to zahvaljujući – Laosu. Iako su tokom Drugog svetskog rata proizvedene desetine hiljada ovih tenkova, vremenom je u Rusiji ostao veoma mali broj „trideset četvorki” u ispravnom stanju. Laos ih je međutim sačuvao i koristio, a nedavno ih je ustupio Rusiji u okviru vojnotehničke saradnje. Tenkovi su posebnim vozom prevezeni u okolinu Moskve, a na usputnim stanicama je priređivan poseban program pri čemu je građanima omogućeno da vide simbole pobede u Velikom otadžbinskom ratu. Upravo ti tenkovi su prodefilovali Crvenim trgom na ovogodišnjoj paradi.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.