Da li je srebro novo zlato
Cena srebra, metala koji je često u senci zlata, skočila je u poslednjih godinu dana za više od 70 odsto, a robni stratezi kažu da će se uspon verovatno nastaviti kako se globalna ekonomija bude ponovo otvarala.
Potražnja za ovim plemenitim metalom porasla je u poslednjih godinu dana što se odrazilo i na kretanje cene, koja trenutno iznosi oko 27 dolara po unci. To je za oko 74 odsto više nego pre godinu dana, dok je cena zlata u istom periodu porasla za 6,4 procenta.
Srebro ima primenu u brojnim industrijskim delatnostima – od elektronike do izrade fotografija, nakita i kovanog novca. Zbog njegove visoke električne provodljivosti i trajnosti koja omogućava široku industrijsku i tehnološku primenu, skoro svi računari, mobilni telefoni, automobili i drugi uređaji sadrže srebro, prema podacima Silver instituta.
Statistika te institucije pokazuje da je od početka 2021. do sada potražnja za srebrom bila veća od ponude. Tu svakako treba uzeti u obzir poremećaje u lancima snabdevanja koji su nastali zbog pandemije.
Nenad Gujaničić, broker „Momentum sekjuritisa”, navodi da je srebro početkom godine imalo jednu retko viđenu epizodu kada je zabeležilo veliki skok vrednosti podstaknut grupnim ulaganjem velikog broja pojedinačnih investitora okupljenih oko društvene mreže Redit, koji su prethodno potresli Volstrit masovnom kupovinom akcija posrnule kompanije za video-igre.
Početkom februara srebro je registrovalo osmogodišnji maksimum da bi ubrzo pomama prošla pa se trenutno nalazi na ceni od 27 dolara za finu uncu, što je slično nivou viđenom početkom godine.
– Srebro je generalno dobro utočište za investitore u nesigurnim vremenima pa ne čudi njegov veliki skok tokom prošle godine kada su tržištem dominirali neizvesnost i strahovi. S druge strane, ovaj plemeniti metal ima veliku primenu u industriji pa bi sa otvaranjem globalne privrede mogla narasti tražnja za fizičkim srebrom što bi poduprlo rast cene. Takođe, eventualni rast inflacije nakon obimnih fiskalnih i monetarnih stimulansa u najjačim ekonomijama sveta mogao bi ponovo vratiti srebro u fokus portfolio investitora – objašnjava Gujaničić.
Ovako visoka cena srebra pogoduje i najvećem našem izvozniku „Ciđinu”. Kineska kompanija je prošle godine od prodaje zlata, srebra, platine, paladijuma, selena i bakar-sulfata zaradila 245,7 miliona dolara. Samo u Kinu je izvezeno 15,4 tone srebra u vrednosti od 10 miliona evra.
Ole Hanson, šef za strategije robnih tržišta u „Sakso banci”, izjavio je za Si-En-Bi-Si da oko 50 odsto potražnje za srebrom potiče iz industrije, a ostatak od investitora. On kaže da je industrijska upotreba srebra bila jedan od glavnih razloga koji je doveo do skoka cene.
Prema njegovim rečima, dodatni faktor koji je takođe igrao ulogu u usponu cene predstavlja prelazak na zelene tehnologije, koje su podstakle rast potražnje za industrijskim metalima poput srebra koje se, primera radi, koristi u proizvodnji solarnih panela.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.