Advokati u protestu, ali ne i u štrajku
Advokati će danas u 14 časova održati protestni skup zbog predloženog nacrta izmena i dopuna Zakona o parničnom postupku (ZPP) iako je Upravni odbor Advokatske komore Srbije (UO AKS) odlučio da prihvati poziv Ministarstva pravde za pregovore, u skladu sa stavom ministarstva da će se „konsultativni proces produžiti do postizanja konsenzusa sa advokaturom o tekstu nacrta zakona”.
To znači da bi javna rasprava mogla da traje i posle predviđenog datuma – 14. juna. Međutim, jedan broj advokata je izričit u zahtevu da kompletan predloženi tekst zakona mora da bude povučen iz procedure. Zbog toga su prethodnih dana isticali ultimativan zahtev – da će obustaviti rad ako predlog nacrta ne bude povučen do danas, 1. juna.
Međutim, AKS nije podržala ovakav stav svojih članova, već je formirala pregovarački tim, koji će činiti predsednici svih advokatskih komora u Srbiji, na čelu sa predsednikom AKS Viktorom Gostiljcem.
„U slučaju neuspeha pregovora sa Ministarstvom pravde Upravni odbor AKS preduzeće mere iz svoje nadležnosti, koje uključuju i obustavu rada kao krajnje sredstvo”, navodi se u saopštenju komore.
Prema našim informacijama, mnogi advokati se ne slažu sa odlukom rukovodstava advokatskih komora da uđu u pregovore, ali u takvoj situaciji postavlja se pitanje ko može doneti odluku o obustavi rada.
Nekadašnji predsednik AKS Dragoljub Đorđević podseća da je advokatura bila u štrajku od kraja septembra 2014. do sredine februara 2015. godine, zbog Zakona o javnim beležnicima, što je rezultiralo pregovorima i uvažavanjem zahteva advokature u parlamentu, iako je zakon već bio donet.
– Tada su se sve komore uključile u protest, ali sada kada imamo otvorena vrata ministarstva za pregovore i to u momentu kada predlog nacrta još nije ni u skupštinskoj proceduri, već na javnoj raspravi, apsolutno nema mesta obustavi rada – naglašava Đorđević.
Potpuni prestanak rada advokata značilo bi da oni neće postupati ni u hitnim slučajevima, čak ni u pritvorskim predmetima i porodičnim sporovima gde je reč o interesu dece.
– Tako je bilo kada smo protestovali zbog načina na koji je bio uveden notarijat u Srbiji. Tada nismo obezbedili ni minimum zaštite ljudskih prava i sloboda. To je bila partija šaha u kojoj smo žrtvovali kraljicu – ljudska prava, da bismo dobili igru. Zauzet je stav da se moraju štititi interesi građana i advokature i da advokatska komora može da zabranjuje advokatima da izlaze na ročišta – kaže Đorđević.
Disciplinski su bili kažnjavani „štrajkbrejkeri” – oni koji su izlazili na ročišta i postupali u pritvorskim predmetima, jer u Zakonu o advokaturi se navodi da se advokati moraju pridržavati odluka Advokatske komore. Ukoliko sada komora ne donese odluku o štrajku, onda bi svi oni koji to učine mogli da snose disciplinske posledice.
– Smatram da ne bi bilo dobro da se ide u potpunu obustavu rada, jer ne treba pucati na otvorena vrata. Predsednik AKS Viktor Gostiljac je postigao dogovor sa ministarkom pravde da se neće uopšte ući u proceduru usvajanja ZPP-a bez saglasnosti sa advokatima. Advokati će imati vremena da stave svoje primedbe, jer stoje na stanovištu da je nacrt apsolutno neprihvatljiv, kao da su ga pisali ljudi koji ne znaju kako se Zakon o parničnom postupku primenjuje u praksi – objašnjava Đorđević.
Osnovni problem je pristup pravdi, koji je postao „cenzusno pravo”, što je protivustavno jer se u nacrtu navodi da ukoliko građanin ne plati sudsku taksu da će mu biti odbačena tužba.
– To je nedopustivo. Srbija bi donošenjem takvog zakona bila stavljena na stub srama evropske zajednice. Međutim, tek ako dođe do toga da neko na silu hoće da usvoji taj zakon, onda će imati „šat daun” pravosuđa, a u tom slučaju imaće problem i sa Evropskom unijom i sa građanima Srbije – naglašava advokat Dragoljub Đorđević.
Advokatura treba uvek da pokaže svoju snagu u borbi za ljudska prava, zaključuje naš sagovornik, ali bi obustava rada u toku pregovora bila nekorektan i necivilizovan čin.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.