Maturski rastanak uz trube i baklje
„Kakav je ono dim u Svetogorskoj? Zna li neko šta se dešava?”, uznemireno je zapitkivala juče sugrađanka prolaznike u Takovskoj. A onda su zagrmele trube i začuli se veseli uzvici.
– Gospođo, ništa strašno, slave deca kraj školske godine ispred Pravno-poslovne – rekao je jedan sugrađanin, a potom požurio da ih fotografiše. Učenici završnih razreda trogodišnjih i četvorogodišnjih stručnih škola juče su se pozdravili sa svim školskim zgodama, nezgodama, svojim nastavnicima i drugarima, zakoračivši u svet odraslih. Uz taktove pesama „Đurđevdan”, „Kalašnjikov”, upaljene baklje, igrali su, pevali, ali i nosili jedni druge na ramenima...
– Da se ja nešto pitam u ovom gradu zaustavio bih saobraćaj na dva sata. Pogledajte ovu jadnu „šezdesetpeticu” kako se provlači. Ova fešta neće trajati dugo, to je jedan dan u godini... Ma, jednom u životu i nikada više – komentarisao je čovek koji je stajao u redu ispred obližnje banke.
Ulicu dalje, na uglu Hilandarske i Cetinjske, momci su postavljali velike zvučnike ispred ulaza u apoteku, ostali su se pentrali, gde ko stigne, orila se pesma i žamor, pucketale limenke piva pod prstima... Mi smo iz Trgovačke škole, govorili su klinci uglas, a zatim nastavljali da đuskaju uz taktove folk hitova. Neki od gostiju lokala, koji su se u tom trenutku zatekli u bašti, bili su pomalo zbunjeni. Zašto su izašli na ulicu, pitala se jedna gospođa, valjda postoje školske prostorije i školsko dvorište? A maske? A virus korona? Da li je ovo uopšte dozvoljeno?
– I moji sinovi i njihovi drugari, kada su završili srednju školu, pravili su sličnu žurku. Ne sećam se da je nekome tada pala kruna sa glave, pa neće ni sada – odgovorio je jedan gospodin, a zatim otpio gutljaj svoje kafe.
I dok su gosti ugostiteljskih objekata i slučajni prolaznici, svako za sebe, komentarisali „maturski rastanak” u veselu gužvu tiho su se ušunjali momci u policijskim uniformama. Zlu ne trebalo, što bi se reklo, držali su ruke na leđima i posmatrali šta se dešava.
I učenici četvrtog razreda Prve ekonomske škole rastali su se iz igru, pesmu i trubače. Na školskom stepeništu, ali i ispred zdanja, upriličen je maturski bal pod vedrim nebom. Kako se nezvanično moglo čuti od nekih od tek svršenih srednjoškolaca, koje smo juče sreli na prestoničkim ulicama, zbog epidemioloških okolnosti žurke u školama nisu dozvoljene, a kako kažu, „živi ne bi ostali” da nisu organizovali zabavu pod vedrim nebom, poput drugara iz prethodnih generacija.
Najveće bogatstvo društva
Deca su najveće bogatstvo jednog društva i moramo da učinimo sve kako bismo ih zaštitili i omogućili im najbolje uslove za odrastanje, obrazovanje i budući život, rekao je juče gradonačelnik dr Zoran Radojičić povodom obeležavanja Međunarodnog dana deteta i tom prilikom najavio obnovu Pionirskog grada koje će biti mesto gde će rasti, učiti i razvijati se mališani iz Beograda i Srbije. Tokom dugogodišnjeg rada u Dečijoj klinici u Tiršovoj, naglasio je gradonačelnik, a preneo Beoinfo, mnogo toga je naučio od dece, a mališani sa kojima se i danas tamo sreće su otvoreni, velikodušni i nesebični.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.