„Severni tok 2” na probnom radu od nedelje
Ruski deo „Severnog toka 2” biće pušten u probni rad iduće sedmice, radi priprema za slanje gasa u Nemačku. Projekat je stigao do završne faze – prenela je juče agencija Tas izjavu Aleksandra Drozdenka, guvernera Lenjingradske regije. Drozdenkova najava, prema istom izvoru, usledila je nakon susreta s Gerhardom Šrederom, predsednikom Komiteta akcionara „Gasproma”, i Matijasom Varnigom, izvršnim direktorom švajcarske firme „Severni tok 2”, tokom Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu (2–5. jun).
Procenu da je „Severni tok 2” izgleda pred kućnim pragom Nemačke, deli i zvanična Moskva.
„Nadamo se da će građevinski radovi na ’Severnom toku 2’ biti završeni do kraja ove godine”, preneo je Rojters procenu Aleksandera Novaka, zamenika ruskog premijera, u vesti koja istovremeno navodi da je Rusija na 100 kilometara od završetka „Severnog toka 2”.
U međuvremenu, dramatična transatlantska sučeljavanja povodom dalje sudbine „Severnog toka 2” ne jenjavaju ni ove sedmice, i pored nedavne odluke američkog predsednika Džozefa Bajdena i administracije u Vašingtonu da odustaju od daljeg sankcionisanja tog rusko-zapadnoevropskog gasovoda.
Džejk Salivan, nacionalni savetnik SAD, i Jan Heker, savetnik za spoljne poslove kancelarke Angele Merkel, razgovarali su o Rusiji, Ukrajini i energetskoj bezbednosti Evrope, istakla je Emili Horn, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće u saopštenju koje prenosi Tas.
„Razgovarali su o predstojećem samitu G7, kolektivnim naporima za distribuciju vakcina protiv kovida 19, koordinaciji u oblasti sajber-bezbednosti, odgovorima na ucenjivačke napade na softverske programe, kao i o spoljnopolitičkim prioritetima, uključujući Rusiju, Ukrajinu, Iran, Sahel i zapadni Balkan”, saopšteno je iz Bele kuće. Kakav je bio zaključak ovih američko-nemačkih razgovora (koje su pratile i bilateralne konsultacije ekspertskih grupa oko „Severnog toka 2”) o spoljnopolitičkim prioritetima, pa tako i o zapadnom Balkanu, nije objavljeno.
Uporedo sa zvaničnim pregovorima SAD i Nemačke u Vašingtonu, američki senatori Džini Šahin (koautor predloga dva ranije usvojena američka zakona o sankcionisanju „Severnog toka 2”), Robert Portman i Kristofer Marfi sastali su se u Kijevu s Volodimirom Zelenskim, predsednikom Ukrajine.
„Samo Amerika može sprečiti da ’Severni tok 2’ bude završen i pušten u rad. Nije tu reč samo o energetskoj bezbednosti, to je zasebno moćno oružje koje se danas daje Ruskoj Federaciji. Kad se Evropa pita kako da se zaštiti od Rusije, odgovor je jednostavan: Ne dajte oružje neprijatelju”, poručio je Zelenski.
Senatorka Šahin tom prilikom je naglasila da će „Senat SAD nastaviti da se suprotstavlja završetku ’Severnog toka 2’. Pre nego što gasovod bude pušten u rad, mora dobiti dozvole i licencu za rad”, rekla je Šahinova, a preneo Ukrinform, nacionalna novinska agencija Ukrajine.
Evropljani su i dalje duboko podeljeni oko toga šta je uopšte „Severni tok 2” za Stari kontinent. Nasuprot Zelenskom, austrijski kancelar Sebastijan Kurc izrazio je juče zadovoljstvo najnovijim kursom Vašingtona prema tom rusko-zapadnoevropskom gasovodu.
„Veoma mi je drago da SAD više ne prete sankcijama kompanijama koje učestvuju u projektu ’Severni tok 2’. Mi, kao i Nemačka, nastavljamo da podržavamo ’Severni tok 2’ zato što je to u našem ekonomskom interesu”, istakao je Kurc.
Inače, šta dalje biva s rusko-ukrajinskom rutom snabdevanja Evrope sibirskim gasom, zagonetka je.
„Tekući sporazum validan je još tri godine. Kad istekne, ’Gasprom’ će voditi pregovore s partnerima iz Ukrajine”, poručio je ove sedmice Dmitrij Birčevski, direktor Odeljenja za ekonomsku saradnju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.