Otvori oči – ne trpi nasilje
Samo u 2019. godini u Srbiji je prijavljeno više od 36.000 slučajeva nasilja nad starima, u Beogradu 1.065, a 65 odsto žrtava bile su žene. Ova statistika predočena je povodom Svetskog dana borbe protiv nasilja nad starijima koji je juče obeležen izložbom „Otvori oči” u Knez Mihailovoj ulici.
Kako je rekla Nataša Todorović, iz Crvenog krsta Srbije, cilj izložbe je bio da se javnost obrazuje na temu nasilja nad starima. Postavka je deo projekta osnaživanje starijih žena i prevencija nasilja nad starima kroz promenu društvenih normi u Austriji i Srbiji, koji su finansirali Evropska unija i Austrijska razvojna agencija.
Otvaranju izložbe prisustvovali su Leoneta Pajer, šefica operacija delegacije Evropske unije u Beogradu, Sabine Krojzerbruner, zamenica ambasadora Republike Austrije u Srbiji, Liang Zeng, zamenik ambasadora Australije, Borka Jeremić, iz Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Beogradu, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, i Ljubomir Miladinović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije.
Kako su učesnici naglasili, u Evropskoj uniji je više od 20 odsto stanovništva starije od 65 godina, a i Srbija je jedna od zemalja s visokim prosekom starosti stanovništva. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 15,7 odsto starijih doživi neki oblik nasilja, dok je prema istraživanju Crvenog krsta Srbije taj broj veći od 19 odsto.
Ova vrsta nasilja poprima vrlo različite oblike: psihološko, fizičko, pretnje, ponižavanje, zlostavljanje, mučenje, finansijsko i seksualno iskorišćavanje, ograničavanje slobodne volje i slobode kretanja. Nasilnici su najčešće supružnik ili partner, odraslo dete, srodnici, negovatelji, prijatelji, komšije... Žene su češće žrtve nasilja, ali ga trpe i muškarci. Starije žene oklevaju da prijave nasilje jer ono najčešće dolazi od njihovih partnera i porodice, od onih od kojih zavise po pitanju zbrinjavanja i preživljavanja.
Pre dve godine u Srbiji je prijavljeno 36.227 slučajeva nasilja nad starim i to je 80 odsto više prijavljenih u odnosu na 2015. Iako ovaj podatak zvuči strašno, on je ipak pokazatelj osvešćivanja starijih i rezultat kampanja.
Gradonačelnik Zoran Radojičić podsetio je da je grad organizovao i službu „Pomoć u kući”, koja funkcioniše u okviru Gerontološkog centra Beograd. Ovu službu čini 620 geronto-domaćica koje neposredno pružaju usluge za gotovo 2.500 korisnika.
Na Trgu republike juče je Svetski dan borbe protiv nasilja nad starijima obeležio i Gradski centara za socijalni rad u Beogradu, koji sa Crvenim krstom Beograd sprovodi kampanju „Osvetli problem – Stop nasilju nad starijim osobama”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.