Koncerti violiniste Dragana Sredojevića u Padovi
Posetivši kapelu Skrovenji u Padovi, kroz glavu mi je prošao Betovenov citat „Prava umetnost ostaje za večnost”, dok sam zadivljeno posmatrao freske velikog Đota, oslikane početkom 14. veka, kaže Dragan Sredojević, violinista. Naš umetnik je krajem maja boravio u Italiji i dogovorio nastupe u septembru u Padovi povodom kandidature nekoliko znamenitosti ovog grada za Uneskovu listu, među kojima je i kapela Skrovenji.
Dragan Sredojević je poziv dobio od dr Đorđa Andrijana, profesora Univerziteta u Padovi i Internacionalnog univerziteta u Veneciji, člana Galilejeve akademije nauka, književnosti i umetnosti iz Padove. Domaćin dr Andrijan međunarodni je ekspert za kulturno nasleđe i menadžer projekta „Padova urbs pikta”, koji predstavlja nekoliko jedinstvenih lokacija iz 14. veka u ovom gradu kandidovanih za Uneskovu listu svetske kulturne baštine. „Urbs pikta” tako na jedinstven način identifikuje osobenost Padove kao svetske prestonice freskopisa iz četrnaestog veka.
– Posetio sam u maju neka od mesta koja su kandidati za Uneskovu listu, kao što su: kapela Skrovenji, crkva Eremitani, Galilejeva akademija, palata Rađone itd. Susreo sam se sa visokim zvaničnicima Padove i Veneta kao što su: gradski sekretar za međunarodnu saradnju Padove Frančeska Benkolini, zamenik predsednika orkestra Padove i Veneta Paolo Đareta, prorektor Internacionalnog univerziteta u Veneciji prof. Luka Pes, predsednik i umetnički rukovodilac festivala „Bartolomeo Kristofori” – Đan Paolo Pinton i Alesandro Tomazi. Čast mi je što sam pozvan kao umetnik iz Srbije da, radi očuvanja i značaja dela koja čine svetsku kulturnu baštinu, održim nekoliko koncerata od 22. do 26. septembra u Padovi – kaže za „Politiku” Dragan Sredojević, jedan od najistaknutijih srpskih violinista mlađe generacije.
Akademsko obrazovanje započeo je na prestoničkom Fakultetu muzičke umetnosti, u klasi prof. Marije Jokanović, a nastavio na moskovskom Konzervatorijumu „P. I. Čajkovski”, u klasama prof. Marine Jašvili i prof. Eduarda Grača, gde je diplomirao s najvišim ocenama za samo tri godine. Zatim je na poziv maestra Valerija Gergijeva nastavio karijeru kao solista orkestra Marijinskog teatra u Sankt Peterburgu. Sa 25 godina dobio je poziv da vodi čuveni Londonski simfonijski orkestar, sa kojim je snimao za Bi-Bi-Si radio i održavao koncerte po Velikoj Britaniji i Evropi. Od 2018. godine predaje na FMU u Beogradu. O skorašnjoj poseti Italiji naš sagovornik dodaje:
Frančeska Benkolini, Dragan Sredojević i dr Đorđo Andrijan (Foto privatna arhiva)
– U Trstu sam takođe imao susret sa umetničkim rukovodiocem i dirigentom evropskog omladinskog orkestra (European Spirit of Youth Orchestra), Igorom Koretijem, sa kojim bi trebalo da nastupim kao solista na jednom od planiranih koncerata u Padovi u septembru. Sa mnom bi takođe kao solista nastupio i italijanski violinista Đovani Anđeleri. Zanimljiv podatak je da sam upravo sa ovim orkestrom, pre gotovo 15 godina, svirao kao njihov koncert-majstor i solista, između ostalog i u Evropskom parlamentu u Briselu. Na poziv profesora Luke Pesa, prorektora Internacionalnog univerziteta u Veneciji, gostovao sam 27. maja na svečanoj ceremoniji povodom završnice prolećnog semestra, koja je emitovana u celom svetu, na onlajn platformama univerziteta, čiji je lep kampus smešten na ostrvu San Servolo, nedaleko od Trga Svetog Marka u Veneciji.
Kad je reč o planovima, violinista Dragan Sredojević 15. avgusta nastupiće sa pijanistom Nenadom Ivovićem, diplomcem Buhman-Mehta akademije za muziku (Univerzitet u Tel Avivu) i čuvenog američkog Univerziteta „Jejl”, na festivalu „Ohridsko leto”. Oni će ovom prilikom izvesti sve sonate Johanesa Bramsa za violinu i klavir – program koji je zahtevan i retko se izvodi u okviru jednog koncerta.
– Planiram koncert 9. oktobra u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu, koji će biti posvećen 90. rođendanu narodnog umetnika SSSR-a, profesora Eduarda Grača. Na programu će biti sve sonate Bramsa za violinu i klavir sa Nenadom Ivovićem. Istim povodom je planirano gostovanje 19. oktobra na moskovskom Konzervatorijumu „Čajkovski”, gde ću biti na sceni sa zaslužnom umetnicom Rusije, pijanistkinjom Irinom Kuksovom – kaže Sredojević, zadovoljan činjenicom da se na ovakav način može odužiti profesoru Graču. Od Kolarčeve zadužbine dobio je precizne podatke na osnovu kojih je shvatio da je Grač prvi put gostovao u Beogradu u aprilu 1948, i da je potom veoma često svirao kod nas sve do 1983. Dragan Sredojević će u oktobru na koncertu u čast Eduarda Grača učiniti sve da se posrednim putem ponovo setimo velikog muzičara i pedagoga, koji i dalje ističe da veoma voli Beograd.
Kapela Skrovenji kandidat za Uneskovu listu
Kapela Skrovenji u Padovi jedno je od najvrednijih umetničkih blaga Italije, zemlje Leonarda, Mikelanđela, Rafaela, Ticijana... Iako skromne veličine i spoljašnjeg izgleda, njena unutrašnjost i dekoracija freskama Đotova su remek-dela. Ciklus fresaka prikazuje Devičin i Hristov život i smatra se jednim od vrhunskih remek-dela rane renesanse. Đoto di Bondone čudesnom rukom uveo je umetnost u novo doba, slikajući na poseban način. Ukupno trideset četiri slike u tri vodoravna pojasa na severnom i južnom zidu i tri scene naslikane na istočnom zidu, od kojih je „Blagovest” dvodelna i nalazi se na obe strane lučnog prolaza koji vodi ka oltaru, pripovedaju o životima Bogorodičinih roditelja, Joakima i Ane, Bogorodice i Isusa.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.