Vlada u Belfastu izbegla krizu
Vodeće severnoirske partije postigle su dogovor i podržale naslednika sada već bivše premijerke Arlin Foster, sprečivši tako izbijanje nove političke krize u regionu koji već ozbiljno potresaju trgovinski problemi između EU i Velike Britanije koji se lome na irskim carinama. Do juče je i izbor novog premijera bio klizav teren koji je pretio da izazove vanredne izbore.
Arlin Foster, premijerka iz probritanske Partije demokratskih unionista (DUP), podnela je ostavku u ponedeljak. Plan je bio da je zameni Pol Givan, ali su partneri u vladi, republikanski Šin Fejn odbijali da ga podrže i tako blokiraju funkcionisanje izvršne vlasti, što bi dalje dovelo do vanrednih izbora. U Šin Fejnu su insistirali na tome da nominovanje premijera i zamenika ove britanske regije prati sprovođenje kulturnih elemenata sporazuma novog pristupa NDNA, koji je prošle godine obnovio izvršnu vlast.
Naime, Severna Irska ostala je bez državne administracije po raspadu vladajuće koalicije u januaru 2017. godine zbog projekta o zelenoj energiji, a raskol se proširio na kulturne i političke teme, koje su razdvojile britanske unioniste i irske nacionaliste. Nakon višednevnih pregovora, britanska i irska vlada objavile su predlog kako da se ožive skupština i izvršna vlast. Sporazum predviđa finansijsku podršku Velike Britanije prvenstveno za infrastrukturne projekte, jer je jedina kopnena granica sa EU upravo u Severnoj Irskoj. U januaru lane obnovljena je vlada, koju su do juče predvodili protestantski DUP i nacionalistički pokret Šin Fejn. Sporazum je obuhvatio i zaštitu irskog i alsterskog škotskog jezika. Novi lider DUP-a Edvin Pouts rekao je za Bi-Bi-Si da je posvećen svim aspektima NDNA, ali da ove odredbe ne mogu biti preduslov za izbor novog premijera. U Šin Fejnu, pak, insistirali su na ovoj temi koju je pristao da kroz zakone osigura britanski parlament.
Stoga su u Šin Fejnu najavili da će učestvovati u izvršnoj vlasti i tako otvorili put Givanu da postane premijer.
Arlin Foster preuzela je vlast 2016. godine, ali je u aprilu većina poslanika njene partije potpisala pismo kojim se tražilo glasanje o poverenju. Krivili su je da je povukla pogrešne poteze i samim tim loše vodila pregovore o bregzitu. Istovremeno, pojedini članovi DUP-a podneli su ostavke jer Fosterova odlazi, tvrdeći da su joj stranačke kolege ovim činom zabile nož u leđa.
Ona je, u času kad je njena stranka imala ogromnu moć, podržala vladu tadašnje britanske premijerke Tereze Mej. Potom je, što se svom silinom obrušilo na nju, podržala i naslednika Tereze Mej, aktuelnog britanskog premijera Borisa Džonsona.
On je prekoračio sve granice koje je DUP zacrtao kad je pristao na zahtev Brisela da se trgovinske barijere između EU i Ujedinjenog Kraljevstva bregzitom postave baš u Severnoj Irskoj, koja je tako ostala deo kraljevstva koje više nije u uniji, ali i deo jedinstvenog evropskog tržišta i carinske unije. Zadržavanjem severnog ostrvskog dela u sklopu evropske trgovinske sfere izbegnuta je takozvana tvrda granica između Republike Irske, koja je članica unije, i Severne Irske, čime je sačuvan mirovni sporazum iz 1998, potpisan u Belfastu, kojim je prekinuto trodecenijsko krvavo nasilje tokom kojeg je stradalo više od 3.500 ljudi. Ovaj ugovor je sačuvan, ali su stvoreni nemiri u Severnoj Irskoj, gde se krčka bes probritanskih unionista, koji smatraju da je crtanjem nove granice preko Irskog mora podriven njihov položaj u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.