Britanska policija će obarati dronove
Britanska policija je dobila ovlašćenja da obara dronove koji izvode opasne letove ili se koriste nezakonito, a da bi takvi zadaci bili izvršeni formiraće se specijalizovani timovi. Ovi policajci moći će da oduzmu dronove onima koji upravljaju njima ugrožavajući bezbednost drugih, kao i da na licu mesta naplaćuju propisane kazne.
Mali dronovi, koje građani širom sveta koriste uglavnom za snimanje fotografija i video-zapisa iz vazduha, poslednjih godina postali su sve dostupniji i popularniji, pa se nametnula potreba za uvođenjem propisa koji će regulisati njihovu upotrebu. Kao i kad je reč o svakoj pravnoj regulativi, neophodno je propisati i opcije prinude koje bi se primenjivale prema onima koji sa zemlje upravljaju dronovima ne poštujući propise.
Najveći rizik od neodgovorne upotrebe dronova postoji u vazduhoplovstvu. Sudar te male letelice i putničkog aviona mogao bi izazvati njegov pad i pogibiju velikog broja ljudi. Mali dronovi već su upotrebljavani i u vojne svrhe na savremenim ratištima, pa su službe bezbednosti širom sveta zabrinute da bi se ova moderna tehnika mogla zloupotrebiti za izvođenje terorističkog napada. O kršenju privatnosti građana snimanjem iz vazduha da se i ne govori.
Ovi i drugi razlozi podstakli su britansko Ministarstvo unutrašnjih poslova da formira posebne timove koji će biti svojevrsna protivvazduhoplovna odbrana policije. Kako je objavio Bi-Bi-Si, ova inicijativa dobila je naziv operacija „Foreverving”. Kap koja je prelila čašu izgleda da je bio nedavni slučaj kad se dron neočekivano pojavio iznad sedišta britanske obaveštajne službe MI-6 u Londonu, zgrade širom sveta poznate iz filmova o Džejmsu Bondu. Osoba koja je upravljala dronom kažnjena je sa 5.000 funti.
Policajci su, osim za izricanje novčanih kazni na licu mesta, sada ovlašćeni i da zaplene dronove neodgovornih građana. U okviru operacije „Foreverving” policajci će moći i da obaraju dronove, a da bi se osposobili za to proći će odgovarajuću obuku i imaće posebnu opremu i vozila za ove zadatke. Nije jasno, tehnički gledano, kako će obarati ili prinudno spuštati te male bespilotne letelice, ali u svetu se već uveliko koriste „antidron” puške. Ovo oružje futurističkog izgleda usmerava se prema dronu i praktično elektronskim ometanjem prekida komunikaciju s osobom koja njime upravlja, nakon čega se letelica prinudno spušta ili obara.
„Ovo će za Ujedinjeno Kraljevstvo predstavljati ključni trenutak u suprotstavljanju ovoj novoj i sve većoj pretnji”, izjavio je Šon Hipgrejv, direktor britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova zadužen za suzbijanje ilegalne upotrebe dronova.
Predstavnik britanskih civilnih vazduhoplovnih vlasti (CAA) Džonatan Nikolson kaže da je u njihov registar upisano oko 200.000 dronova, ali da je njihov stvarni broj, kako je rekao, možda i za „desetine hiljada” veći.
„Naša najveća zabrinutost je u vezi s bezbednošću vazduhoplovstva. Odgovornost je na korisnicima dronova, jer je verovatnije da će pre oni videti helikopter ili avion, nego što pilot vidi mali dron”, kaže Nikolson.
Britanska policija, kao što to, na primer, redovno radi i američka agencija za bezbednost letenja FAA, zabranjivaće upotrebu dronova iznad velikih skupova. Takva odluka je upravo na snazi u oblasti stadiona na kojima se igraju utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu. Iste mere već su predviđene i za skup o klimatskim promenama koji će se u novembru održati u Glazgovu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.