Počinje polaganje male mature
Zapečaćeni u sigurnosnim kesama, čime se osigurava bezbednost u toku distribucije i sprečava neovlašćeno otvaranje, testovi za završni ispit vozilima „Pošte Srbije” iz prosvetnog zavoda u kome su sročeni i odštampani juče su krenuli put školskih uprava širom države. Već rano jutros od okružnih komisija testove će preuzeti direktori osmoletki pred sam početak male mature, najvažnije trodnevne provere znanja koja je uslov za završetak osnovnog obrazovanja i upis u srednje škole. Danas, prvog ispitnog dana, učenici će rešavati test iz srpskog (maternjeg) jezika, sutradan iz matematike, a u petak, 25. juna, kombinovani test iz pet predmeta: istorije, geografije, biologije, fizike i hemije.
Ista pravila polaganja važe sva tri dana. Već oko osam sati valjalo bi da osmaci budu pred školskim pragom, najkasnije u 8.15, da bi do 8.30 sati zauzeli mesta u ispitnim učionicama. Ne mogu sesti u bilo koju klupu jer su sve, po pravilu, numerisane tako da se đaci raspoređuju po azbučnom redu prema jedinstvenom spisku učenika svake osmoletke. U ispitnoj učionici biće do 12 đaka i dva dežurna nastavnika, a klupe će biti međusobno udaljene najmanje dva metra, ne samo zbog epidemijskih mera, već i da bi dežurni nastavnici imali bolju preglednost. U središnjem delu svake klupe sedeće po jedan osmak. Nijedno uputstvo prosvetne vlasti o organizaciji predstojećeg završnog ispita ne propisuje da prosvetni radnici i đaci u toku ispita obavezno nose maske, ali direktori osmoletki uveravaju da će to biti obavezno jer antiepidemijske mere kojima je uslovljen rad škola nisu ublažene.
Ispit počinje tačno u devet, a završava se u 11 sati. Ukoliko učenik zakasni, najviše 30 minuta, tek po odobrenju direktora škole može da pristupi polaganju, ali bez produžavanja roka za završetak izrade testa. Đaci imaju na raspolaganju 120 minuta da urade 20 zadataka, koliko čini svaki od tri testa, a nemaju pravo da ispitnu učionicu napuste u prvih 45 i poslednjih 15 minuta predviđenih za rad.
Na maloj maturi nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u dozvoljen pribor. Đaci su dužni da ispred učionice, na predviđenom mestu, odlože rančeve, isključene mobilne telefone, digitrone, pernice, beleške i slično. U ispitnu salu mogu poneti flašicu vode ili soka. Svoje torbe i isključene mobilne telefone ni dežurni nastavnici ne nose na ispit, nego ostavljaju u prostoriji koju za to predvidi direktor.
Zadatak je dežurnih nastavnika da pregledaju đačke knjižice učenika, provere da li su u njima zalepljene fotografija đaka i identifikaciona nalepnica, ali i da li osmaci imaju propisan pribor za rad – za srpski (maternji) jezik i kombinovani test tu spadaju grafitna olovka, gumica i hemijska koja piše plavo, a uz to na test iz matematike đaci treba da ponesu i lenjir, trougao i šestar.
Nastavnici preporučuju đacima da se oslanjaju isključivo na svoje znanje, da prvo reše zadatke koji su im lakši, da pre nego što predaju urađen test provere kako su odgovorili na sva pitanja i da li su odgovore podebljali plavom hemijskom. Po završetku rada učenici mogu podizanjem ruke pozvati dežurnog profesora, da predaju test, a nakon toga da ispitnu prostoriju napuste ne remeteći rad drugih osmaka. U toku ispita nije dozvoljeno prepisivanje, kao ni razgovor među učenicima. Pojašnjenja dežurnih nastavnika osmaci mogu zatražiti isključivo pre nego što ispit počne jer dodatnih objašnjenja na inicijativu učenika dok ispit traje neće biti. Ukoliko ne budu uvažavali propisanu proceduru ni posle opomene dežurnih đaci mogu biti udaljeni s ispita. U tom slučaju umesto bodova dobiće priliku da taj test ponovo polažu tek u avgustu. To znači da u aktuelnom junskom roku neće steći uslov da završe osmoletku i obrazovanje nastave u željenoj srednjoj školi.
Boduju se isključivo rešenja pisana plavom hemijskom
Škola obezbeđuje po dve plave hemijske za svakog učenika za rešavanje testova na maloj maturi, i to „obične”, nikako „piši-briši”. Nije obavezno, ali se preporučuje da učenici radeći zadatke prvo pišu grafitnom olovkom, a na kraju odgovore podebljaju najobičnijom plavom hemijskom. To je važno jer se odgovori napisani grafitnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori zapisani hemijskom druge boje, osim plave, neće priznavati pri bodovanju.
Ne može se u gimnaziju s manje od 50 poena
Bodovni prag za prolaz na maloj maturi nikada nije postojao, tako da će položiti svi đaci koji ispit obave u skladu s pravilima, čak i ako ne budu tačno rešili, ili uopšte ne budu uradili, nijedan zadatak. Međutim, osmaci koji žele da obrazovanje nastave u gimnazijama ili četvorogodišnjim smerovima srednjih stručnih škola moraju da ostvare minimum 50 bodova, od mogućih 100, na osnovu uspeha na maloj maturi i iz prethodnog školovanja da bi stekli pravo da konkurišu za upis. Na završnom ipitu đaci mogu da zavrede najviše 40 poena, i to po 13 bodova za besprekorno urađen test iz srpskog (maternjeg) jezika i matematike, i maksimalnih 14 na kombinovanom testu. Najviše 60 bodova mogu imati na osnovu školskog uspeha.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.