Američke rakete stižu do Urala
Amerikanci nemaju vremena da sačekaju završetak izgradnje baze u Poljskoj, nego su već počeli da instaliraju svoj raketni sistem „idžis ašor”, koji se može koristiti za lansiranje ne samo odbrambenih raketa, nego i krstarećih koje imaju domet do Urala. Mada je bilo planirano da se američki raketni sistem instalira do oktobra 2022. godine, Američka agencija za protivraketnu odbranu je ubrzala ovaj proces iako građevinski radovi u bazi nisu završeni, nazvavši akciju „demonstracijom odlučnosti” koja bi zaštitila Evropu.
Rusija je duboko zabrinuta zbog ovog poteza, iako američke pripreme za formiranje protivraketne odbrambene (PRO) baze traju već godinama. Pogotovo što ne veruje saopštenjima Pentagona da se sistem raspoređuje zbog navodne pretnje koja dolazi iz Severne Koreje i Irana.
Sumnje potkrepljuje i lokacija ove baze: nalazi se na severu zemlje u blizini Baltičkog mora, u selu Redzikovo, nedaleko od ruske Kalinjingradske oblasti, tako da je očigledno pre usmerena protiv Kine i Rusije, nego protiv Irana i Severne Koreje. Rusi navode i drugi dokaz da sistem nije usmeren ka onim neprijateljima koje su SAD navele: Amerikanci su odbili da s Rusijom naprave zajednički odbrambeni protivraketni sistem.
Rusija je početkom dvehiljaditih, nakon izlaska SAD iz Sporazuma o PRO, predložila da rade na zajedničkom sistemu, ali taj predlog u Vašingtonu nije prihvaćen. SAD su se jednostrano povukle iz sporazuma s Rusijom o protivraketnoj odbrani još 2002. godine, objašnjavajući ovaj korak potrebom da se razvije globalni sistem protivraketne odbrane za zaštitu od Irana i Severne Koreje, zatim su se elementi američke protivraketne odbrane pojavili u azijsko-pacifičkom regionu, Poljskoj i Rumuniji. Dogovor su u Moskvi 1972. godine potpisali tadašnji predsednici SSSR-a i SAD Leonid Brežnjev i Ričard Nikson, a zaključen je na neograničen period, s pravom da se iz njega povuče svaka od strana.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova razmeštanje američkih protivraketnih sistema u istočnoj Evropi smatra za direktnu pretnju Rusiji. Ruski vojni stručnjaci tvrde da je iz vertikalnih lansera MK41, koji su u sastavu „idžis ašora”, moguće lansirati ne samo protivraketne projektile, već i krstareće rakete „tomahavk”, što ove sisteme ne čini samo odbrambenim, nego i ofanzivnim.
„Idžis” ima lanser sposoban da ispaljuje i standardne protivraketne i krstareće rakete. Da bi se promenile rakete, potrebno je samo da se ponovo pokrene program, što traje oko dva sata – i „idžis” se pretvara u ofanzivni sistem spreman da lansira krstareće rakete dometa većeg od 2.000 kilometara.
U oktobru 2020. godine ruski predsednik Vladimir Putin predložio je SAD odustajanje od razmeštanja protivraketnih sistema u Poljskoj i Rumuniji, ali Vašington nije pozitivno odgovorio. Ruski vojni stručnjaci su godinama upozoravali da raketni sistemi u Poljskoj i Rumuniji predstavljaju ozbiljnu opasnost za Rusiju i da će biti potrebno preduzeti odgovarajuće mere. Rusija je zbog toga u Kalinjingradskoj regiji instalirala raketne sisteme „iskander”, uz pomoć kojih je moguće izvršiti visokoprecizne udare na Poljsku i Rumuniju kako bi se onesposobili američki raketni sistemi. Baza u Redzikovu je druga američka baza s protivraketnim sistemima, koja je formirana u okviru sprovođenja faznog plana za stvaranje evropskog sistema PRO. Prvu su SAD izgradile u rumunskom gradu Deveselu, gde su sistemi postavljeni u maju 2016. godine.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.