Scena za glumce
Od našeg specijalnog izveštača
Karlove Vari – „Mi smo veliki prijatelji Srbije, ali smo od juče i veliki partneri Americi. Sluge draga moja, to smo mi, sluge! Prvo SSSR-u a sada i SAD-u!”, povišenim tonom rezimira svoj petnaestominutni monolog o „sramnoj odluci češke skupštine” moj vremešni češki kolega, dok izbegavajući kišu krupnim koracima grabimo ka centralnoj galeriji na otvaranje jedne neobične izložbe.
Ćutim, samo klimam glavom, a u sebi mislim – „Bože, ni na tren ne mogu da pobegnem od politike, a pređoh ovoliku kilometražu”, kada on kao kakav čitač misli uskliknu: „Sve ti je danas politika draga moja, nego hajde da vidimo da li ovaj slika isto tako dobro kao što glumi!”
Taj „ovaj” je Armin Miler Štal, slavni nemački glumac impresivne internacionalne karijere, jedan od viđenijih ovdašnjih gostiju koji je na festivalu u Karlovim Varima bio još 1962. kao sasvim mlad glumac, a potom i 1997. godine. Rođen je 1930. godine u pruskom gradiću Tilsitu, svoj prvi angažman imao je u pozorištu u Istočnom Berlinu 1952. godine, a glumački posao umalo je izgubio kada se našao na crnoj listi kao jedan od potpisnika peticije protiv političkog progona pevača Volfganga Birmana. Tek 1979. godine Štalu je pošlo za rukom da emigrira u Zapadni Berlin gde je njegova karijera procvetala. Danas Armina Milera Štala pamtimo kao glumca u filmovima Rajnera Vernera Fazbindera, Andžeja Vajde, Ištvana Saboa, Koste Gavrasa, Džima Džarmuša, Bilija Ogusta, Dejvida Kronenberga čiji se poslednji film „Uskršnja obećanja” prikazuje na festivalu van konkurencije i u čast glumca.
I dok se o njegovoj raskošnoj filmskoj biografiji mnogo zna, malo je poznato da je Armin Miler Štal uspešan i kao slikar i da se njegove slike, grafike i crteži nalaze u galerijama i muzejima širom Amerike, Italije i njegove rodne Nemačke. Za izložbu u centralnoj galeriji u Karlovim Varima odabrano je 25 slika srednjeg i velikog formata rađenih kombinovanom tehnikom, koje okružuju skice i crteži inspirisani svetom filma i pozorišta. Pod nazivom „Slike ljudi” Armin Miler Štal predstavlja portrete kompozitora Antonina Dvoržaka, Petra Čajkovskog i Franca Šuberta, slikara Leonarda da Vinčija i Ticijana, pisca Džona Štajnbeka, filozofa Fridriha Ničea, onako kakvim ih vidi slavni glumac.
I njegov stariji britanski kolega, 86-godišnji Kristofer Li, tema je razgovora na festivalu u Karlovim Varima, jer uprkos godinama i sa više od 250 uloga u svom „filmskom bagažu”, odoleva vremenu. Dok šaljemo ovu festivalsku priču, u toku je njegova izuzetno posećena master klasa. Kristofer Li jedan je od glumaca u nedavno završenom filmu „Trijaža” Danisa Tanovića, a publika ga pamti i kao grofa Drakulu, po ulogama u Lukasovom „Ratu zvezda”, Džeksonovom „Gospodaru prstena”, saradnji sa Spilbergom, Timom Bartonom, ali i po činjenici da drži svetski rekord u mačevanju pred kamerama.
Nekadašnji obaveštajac u ratnom vazduhoplovstvu Velike Britanije, koga su misije vodile i među Titove partizane tokom Drugog svetskog rata, pojaviće se uskoro i u novom izdanju Ginisove knjige rekorda kao glumac sa najbolje ostvarenim rezultatima u filmskom biznisu u istoriji svetskog filma. Za više od 60 godina uspešne karijere, filmovi u kojima je učestvovao Kristofer Li, najbolje su zarađivali na svetskim bioskopskim blagajnama.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.