Vruće cene za kupanje na bazenima
Kraljevo – Ko zbog plitkog novčanika ovog leta ne može na more, teško da će predstojećih letnjih vrućina moći da se osveži i u privatnim bazenima. Recimo, na području Vrnjačke Banje, u otvorenim kupalištima, poput „Vrnjačkog vrela”, „Vrnjačkih termi”, bazena „Grabak”, dnevna karta košta 1.200 dinara, doduše, uz besplatno korišćenje ležaljke, suncobrana i čast od jednog pića, a ponegde samo flašice vode. Tako bi jednodnevno kupanje četvoročlane porodice koštalo oko 40 evra, a i duplo skuplje uz korišćenje svih pogodnosti velnes i spa centara. No, vlasnici s kojima smo razgovarali, uprkos toj skupoći, zadovoljni su posetom, pa pojedini tvrde da, ne želeći gužvu na svojim bazenima, već od kraja juna posetioce primaju samo uz prethodnu rezervaciju. A gužve će svakako biti na poznatom vrnjačkom olimpijskom bazenu, sagrađenom još 1960. godine i više puta obnavljanom. Tu se, naspram pomenutih cena, naročito mladi od kraja juna kupaju za džeparac – dnevno za 250 dinara, najmlađi od sedam od četrnaest godina i za 50 dinara jeftinije, a celodnevni najam ležaljke košta 150 dinara i ko iznajmi dve dobija besplatan hlad pod suncobranom.
Privatnih bazena niklo je poslednjih godina i u okolini Kraljeva, pokraj lokalnih reka na putu prema Goču, na reci Lopatnici, u selima Lascu, Samailima... Tu se cene kupanja tokom jednog dana kreću od 300 do 400 dinara uz doplatu za ležaljku od oko dve stotine dinara. Znatno jeftinije nego u Vrnjačkoj Banji, ali skoro duplo skuplje nego pre pandemije. Spas u jeftinom letnjem osveženju je, takođe, na državnom bazenu u Kraljevu, koji ove godine obeležava četrdeseti rođendan i gde se dnevna karta plaća 250, a za celu sezonu 4.000 dinara.
Često u javnosti pominjano pitanje da li i ko kontroliše ispravnost vode u bazenima postavili smo dr Aleksandru Macanu, direktoru kraljevačkog Zavoda za javno zdravlje.
– U laboratorijama naše ustanove to se jedino obavlja za pomenute gradske bazene. Ostali te analize nisu ni tražili. Istina, oni to mogu obavljati u drugim referentnim laboratorijama ali, shodno propisima, morali bi nama, kao ustanovi koja brine o javnom zdravlju da redovno dostavljaju te nalaze o kvalitetu vode. No, to se ne čini a mi nismo nadležni za sprovođenje zakona već zna se – reč je o inspekciji – kaže dr Aleksandar Macan.
I za Kraljevčane koji letnje osveženje kupanje nisu navikli da plaćaju, kao i oduvek mogu izabrati rečne plaže na Ibru, Zapadnoj Moravi i Ribnici. Najpopularnije su ipak ibarske plaže koje su minulih dana neobično puste.
– Ne znamo o čemu se radi, voda Ibra nije kao ranije bistra, zelenkaste nego neobično tamne boje, slabo radi riba, ne iskače i ne lovi iznad površine reke. Ja sam se rizikujući ipak kupao. Ibar je i za mene, kao i za mnoge Kraljevčane, reka života i reka iznad svih reka – kaže Desimir Mionić iz Kraljeva.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.