Zašto Zelenskog brine Amerikanac u Kijevu
U Ukrajini će uskoro nešto krupno da se promeni. Ili je došlo vreme da se predsednik Volodimir Zelenski konačno obračuna s korupcijom i utvrdi svoju poziciju sa SAD ili je i njegovom mandatu istekao rok. Iznenadna ostavka ministra unutrašnjih poslova Arsenija Avakova u utorak signal je da nastupa prekretnica.
Čovek koji je osam godina upravljao policijom, ne samo kao predvodnik jedne od snaga sile u zemlji, nego i kao lider iz senke nacionalnih ekstremističkih grupa – odlučio je da napusti funkciju s koje je „duvao za vrat” vladama i predsednicima. Ukrajina je na unutrašnjem planu prolazila komplikovane procese u kojima se ponekad činilo da je na ivici državnog udara. Iza „odmetnutih” ekstremista i u dubokim tokovima oligarhijskih uticaja uvek je stajao Avakov. U rukovodstvu Ukrajine, od puča 2014. godine, on je jedini koji je konstanta u političkom životu. Menjaju se vlade, čak i predsednici, a Avakov ostaje. Zbog toga se računalo da on poseduje „zlatnu akciju” s kojom mora da računa svako ko upravlja Ukrajinom. U medijima je spominjan kao čovek koji stoji iza svih afera: od uličnih protesta, preko terorističkih napada i kriminala, do korupcionaških skandala. Samo u jednom od njih pominje se prevara u kojoj su nestala 62 miliona evra.
Zato njegova iznenadna ostavka otvara dve mogućnosti raspleta, pogotovo što je usledila samo dan pošto se sreo s novim nezvaničnim šefom američke ambasade u Ukrajini, zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Džordžom Kentom i na „Tviteru” objavio zajedničku fotografiju. Kent, bivši rukovodilac agencije za borbu protiv korupcije, pojavio se u Kijevu u trenutku kad je otpravnica poslova američke ambasade Kristina Kvin otputovala u Vašington da pripremi posetu ukrajinskog predsednika, čiji se termin još ne zna. Pritom je bio prvi od svih ukrajinskih zvaničnika koji je video novog američkog političkog specijalca. Ali i ta veza može da bude dvosmislena.
Prema jednoj od verzija, sastanak Avakova s Kentom jako je naljutio Zelenskog, koji je u tom susretu video pretnju paralelne „igre” Avakova s Amerikancima, pogotovo u vreme promene administracije i velikih napora ukrajinskog predsednika da zauzme poziciju u kojoj Vašington može da računa na njega. Kao i on na izdašnu pomoć preko Atlantika, a približavaju se izbori. Ukrajinski mediji pišu da je Zelenski, navodno, bio izuzetno zabrinut zbog dolaska Kenta i čak je zabranio zvaničnicima i funkcionerima svoje stranke da se bez njegove dozvole sastanu s uticajnim Amerikancem. Zbog toga je Zelenski posle tog sastanka postavio određena pitanja Avakovu. Kabinet predsednika već dugo želi da se reši ovog iskusnog političkog igrača, a to je često saopštavao Andrej Jermak, šef kabineta Zelenskog.
Druga verzija kazuje da je sam Kent zatražio od Avakova da podnese ostavku, budući da Amerikanci i njima bliski ukrajinski „antikorupcijski aktivisti” smatraju šefa policije „kočnicom reformi” i jednim od glavnih lobista za očuvanje uticaja oligarha u Ukrajini. A američki zahtev Kijevu već godinama se odnosi na raskid veza s oligarsima koji su umešani u politiku. Navodno je Avakov dobio uveravanja da će imati mirnu bogatu starost ako se sam povuče. Sudeći po reakcijama antikorupcionaških nevladinih aktera bliskih zapadnim ambasadama – ova varijanta je izvesna, iako ne bi sa stopostotnom sigurnošću trebalo računati da su oni obavešteni o svim detaljima.
Ako je ova varijanta tačna, ubrzo će ostavka biti potvrđena u Vrhovnoj radi i neće biti novih problema s bivšim ministrom sile. Ali ako je reč o prvoj verziji, Ukrajinu čekaju turbulentna politička vremena, koja uključuju i izlazak građana na ulice. Ako ništa opasnije, očekuje se da će se Avakov ponovo kandidovati barem za gradonačelnika Harkova.
Sve ukazuje na to da je Avkov od samog početka bio američki igrač. Već u februaru 2014. postavljen je na mesto šefa Ministarstva unutrašnjih poslova. To je bio dan kad su promajdanske snage preuzele kontrolu nad skupštinom i promenile rukovodstvo parlamenta, a zatim lišile ovlašćenja predsednika Viktora Janukoviča. U to vreme pretila je opasnost da Janukovič s visokim funkcionerima harkovske oblasti formira paralelnu vladu. Od tada sledi niz ubistava koja su u medijima povezivali s Avakovom, iako su zvanične veze stigle tek do njegovog zamenika. Ipak, on je bio jedna od ključnih osoba koja je organizovala i upravljala ljudima u dobrovoljačkim ekstremističkim grupama, poput „Azova”, koji i u zapadnoj javnosti figurira kao nacistički.
Čovek s neverovatnim političkim instinktom uspeo je da ove ljude posle rata vrati „normalnom civilnom životu”, ali su oni uvek bila snaga koja je svakog časa mogla da izazove nevolje i to je činila. Iako je to moglo da znači i pretnju vlastima, istovremeno je bilo jaka karta u ratu protiv proruskih snaga u Donbasu.
Kontroverzni Mihail Sakašvili, tada guverner Odese, optužio je Avakova da je ministar koji krade i da to cela država zna. Sakašvili je tada „najuren” iz Ukrajine, ali se posle dve godine vratio ilegalno prešavši granicu. Navodno mu je u tome pomogao upravo Avakov. Tada su krenuli i protesti protiv tadašnjeg predsednika Petra Porošenka. Zato je ostavka Avakova ozbiljan znak za Zelenskog.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.