Pred očima stanara nastavlja se urušavanje zgrade u Beogradu
Kuhinja koja lebdi u vazduhu i samo što se nije potpuno odvalila i survala u provaliju jučerašnji je prizor na već urušenoj zgradi u Vidovdanskoj 2a na Vračaru. Posle obrušavanja visokog prizemlja na zdanju iz 1939. godine, usled bahatosti investitora na placu pored, juče je pao i deo stana sa prvog sprata.
Neki od vlasnika kvadrata u urušenom objektu svedoče da su juče došli da obiđu zgradu i susedno gradilište i da vide da li se nešto radi. Dočekala ih je jeziva slika stana na prvom spratu koji visi nad spornom temeljnom jamom iskopanom za višespratnicu.
– Bagerista je nešto nasipao. Onda je počeo da pakuje mašinu, izašao, zatvorio građevinsku ogradu. Pitao sam ga kakav je u plan u vezi sa nasipanjem. On mi je rekao da je trebalo da naspe deset kamionskih tura, da je nasuo dve i dobio naređenje od šefa da se radovi obustave – kaže Stefan Hinić, jedan od stanara i građevinski inženjer. On smatra da ne postoji ozbiljan plan i procedura za zaštitu zgrade i da je višespratnica ostavljena da se sruši.
– Trebalo je zatrpati temeljnu jamu, što je započeto, i da se nekim podupiračima i hidrauličnim presama podupre stan koji je praktično visio u vazduhu – izričit je Hinić.
Stanari iz Vidovdanske, koje smo juče zatekli na njihovoj adresi na Crvenom krstu, kažu da su smešteni u hotelu „Slavija”, a na pitanje novinara kako odlaze na posao i kako žive poslednjih dana, sležu ramenima i uzdišu.
– Urušeno, kao i ova zgrada – pričaju Vračarci. Među njima je bila i vidno uznemirena Ljubica Stanković, koja je posmatrala svoju kuhinju kako lebdi u vazduhu.
Vlasnici nekretnina redovno posećuju urušenu zgradu i gradilište, potvrdila je Stankovićeva. Stanari iz Vidovdanske zahtevaju da im se omogući da uđu u svoje stanove i da uzmu lične stvari, porodične slike, ikone...
Prošle nedelje, prilikom evakuacije stanara uz pomoć radnika Centra za socijalni rad i vatrogasaca izgledalo je da je stanarima omogućeno da uzmu lične stvari, ali, prema njihovim rečima, to se ipak nije desilo.
– U slučaju da se pojave bageri i počnu rušenje angažovaću svoje prijatelje, zaustavljaćemo bagere i čeprkati kao psi po svojim stvarima – izričit je Hinić.
Stanari ne mogu da uđu u zgradu zato što bi na taj način rizikovali svoje živote, izričit je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika.
– Nadležni u gradu trenutno pokušavaju da reše problem i obezbede oštećenima krov nad glavom, o ulasku u zgradu nema ni govora – jasan je Vesić.
Sugrađani iz Vidovdanske juče su bili uznemireni, ali i ljuti zbog ponovnog urušavanja dela višespratnice u kojoj poseduju stanove. Neki od njih glasno su komentarisali da investitor, izvođač i svi odgovorni moraju da budu uhapšeni.
Ali i posle pet dana od obrušavanja prvih delova zgrade u Vidovdanskoj 2a, zbog bahate gradnje na susednom placu, bez odgovora je i dalje jedno od glavnih pitanja stanara i dobrog dela beogradske javnosti – ko je zaista investitor gradnje objekta u Vidovdanskoj 4? Oči stanara i javnosti s pravom su uperene u grad i gradske institucije jer prosto je neverovatno da je za gradnju objekta u Vidovdanskoj 4 izdata regularna građevinska dozvola, a da već pet dana nadležni inspektori i gradske institucije ne mogu da utvrde, odnosno ne izlaze javno sa tim ko je pravi investitor. Jer, gotovo niko ne veruje da je izvorni investitor ono što i piše na gradilišnoj tabli „Mišić Milica i drugi”. Uostalom, ako Milica jeste investitor, deo javnosti postavlja drugo logično pitanje – zašto nadležne institucije ne pokrenu postupak tako što će na odgovornost pozvati upravo „Mišić Milicu i druge” i da se onda u detaljnoj istrazi utvrdi jesu li zaista oni investitori ili su samo ustupili svoja imena.
Grad jeste brzopotezno preuzeo ulogu staraoca i rešavaoca problema stanara iz Vidovdanske 2a, ali to nikako ne sme da skrene pažnju sa što hitnijeg odgovora na pitanje – ko je investitor, da li se i ranije bavio gradnjom stambenih objekata i da li je i ranije bilo propusta u njegovim projektima.
Čak i u jednom od najpoznatijih primera bahate gradnje u Beogradu zbog koje su stanari ostali bez svojih domova, u aferi „Dubljanska”, oštećeni su znali ko je krivac.
Zato, kako koji dan prolazi, a nadležni ne izlaze sa imenom pravog investitora u Vidovdanskoj 4, s pravom raste jed i ozlojeđenost javnosti. Jer, ovo je samo još jedan u nizu promera bahate gradnje u glavnom gradu i to u njegovom centru, koji pokazuje da, po svemu sudeći, mnogi investitori i dalje mogu da rade šta im je volja. Pogotovu kada se malo slegne prašina. Ova koja se digla na Crvenom krstu suviše je velika i čini se da Beograđani kojima je preko glave gradnje po principu „ko kako stigne” baš zbog toga neće dozvoliti da se i ona slegne dok se ne dobiju svi odgovori u interesu javnosti.
IKS: utvrdićemo odgovornost članova komore za rušenje zgrade
Inženjerska komora Srbije (IKS) najavila je juče da će preduzeti sve potrebne korake radi utvrđivanja odgovornosti učesnika događaja urušavanja zgrade na Vračaru.
Pre svega, iskazuju duboko saosećanje povodom tog nemilog događaja.
„Komora kao kuća svih inženjera insistira na poštovanju propisa, zakona, kao i pravila dobrog, poštenog i pravičnog profesionalnog ponašanja svojih članova”, navodi se u saopštenju, prenosi Tanjug.
Takođe, podseća da Sud časti Inženjerske komore Srbije utvrđuje povrede etičkih normi i profesionalnih standarda i normativa svojih članova.
„U skladu sa navedenim i uz poštovanje pretpostavke nevinosti, IKS će preduzeti sve potrebne korake s ciljem utvrđivanja odgovornosti učesnika ovog događaja, ukoliko se utvrdi da je postupanje članova komore bilo protivno profesionalnim pravima i dužnostima i etičkim normama ponašanja”, stoji u saopštenju
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.