Glavni grad Srbije spreman za digitalne nomade
S obzirom na to da je naš glavni grad dobra adresa za život onih koji ne moraju da budu fizički prisutni na jednoj lokaciji da bi obavljali posao, pokrenut je sajt s informacijama gde da odsednu, kako da pronađu prostor za rad
U želji da promovišu Beograd kao atraktivnu destinaciju za život i rad digitalnih nomada i drugih digitalnih profesionalaca širom planete, čiji je posao takav da mogu da ga rade u bilo kojoj zemlji sveta, inicijativa „Digitalna Srbija” i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokrenuli su sajt „www.belgradegets.digital”. Ideja ovog projekta jeste da se prestonica Srbije predstavi u novom svetlu i onima koji zbog pandemije virusa korona razmišljaju da novostečenu mogućnost rada od kuće zamene radom sa bilo koje tačke na planeti.
– U iščekivanju smirivanja situacije sa pandemijom, sve više zemalja pokreće međunarodnu promociju okrenutu digitalnim nomadima – među njima se nalaze egzotične turističke destinacije kao što su Barbados i Kostarika, ali i evropske zemlje poput Češke i Estonije, odnosno Hrvatske i Crne Gore iz neposrednog komšiluka. Znajući da se Beograd nalazi na vrhu liste omiljenih gradova za život i rad profesionalaca u oblasti digitalnih tehnologija, koji ne moraju da da budu fizički prisutni na jednoj lokaciji da bi obavljali posao, odlučili smo da krenemo u „odbranu” titule Beograda kao jedne od 20 najpopularnijih destinacija prema ocenama korisnika sajta „www.nomad.list”. Novoosnovani sajt posetiocima daje praktične informacije i savete o tome kako da doputuju, gde da odsednu, kako da pronađu prostor za rad, ali i prijatno okruženje za opuštanje – objašnjava Kristina Jazinka Nikolić iz UNDP-a.
– Tu su i preporuke koje kulturne sadržaje treba posetiti i koju lokalnu hranu treba probati. Sajt pruža podršku korisnicima i u vidu besplatnih vaučera koji se mogu iskoristiti za konsultacije s advokatima i računovođama o administrativnim procedurama koje ih čekaju. Konačno, sajt „www.belgradegets.digital” korisnicima predstavlja iskustva drugih digitalnih nomada iz celog sveta koji su već boravili u našoj prestonici – kroz video-intervjue, ali i direktne kontakte s onima koji su se pridružili mreži „ambasadora” Beograda – dodaje naša sagovornica i ističe da ovaj sajt predstavlja Beograd kao nesavršeni, ali autentični evropski grad koji je uvek spreman da se menja i ima potencijal da privuče digitalne profesionalce svojom iskrenošću, otvorenošću i kosmopolitskim duhom. Dodatni adut je i izuzetno živa digitalna i startap scena koja poslednjih godina privlači sve veću međunarodnu pažnju.
Istraživanje koje su sprovele inicijativa „Digitalna Srbija” i Laboratorija za ubrzani razvoj UNDP-a govori da se naš glavni grad nalazi na vrhu liste evropskih gradova u kojima se digitalni radnici najduže zadržavaju. Iz vizure digitalnih nomada Beograd je „Evropa izvan EU”, a ono što ga čini atraktivnim jeste činjenica da ima sve karakteristike svetske metropole, a spada u jedan od najjeftinijih gradova u Evropi. U dobre strane prestonice spada pristup brzom i stabilnom internetu, zanimljiva startap scena, prostori za zajednički rad, srdačni ljudi koji govore engleski jezik i činjenica da se kroz grad može ići pešice.
Naime, Beograd ima više od deset kovorking prostora (posebno sređenih kancelarija koje deli više nezavisnih osoba ili timova), a u tu su i mnogi kafići iz kojih može da se radi. Ti elementi „radne infrastrukture” od ključnog su značaja za digitalne profesionalce, čiji rad ne zavisi od lokacije na kojoj borave. Nomadima smetaju suviše hladne jeseni i zime – zbog čega većina njih u Beogradu boravi od aprila do oktobra, a žalbe imaju i na krutu birokratiju, loš kvalitet vazduha, nedostatak sadržaja koji okupljaju digitalne nomade, manju toleranciju prema LGBT populaciji, taksiste koji varaju kada je reč o cenama, ali i činjenicu da je pušenje dozvoljeno u zatvorenim prostorima.
– UNDP-ova Laboratorija za ubrzani razvoj podržala je osnivanje ovog sajta jer želimo da digitalni profesionalci koji razmišljaju o nomadskom stilu života svoj rad započnu baš u Beogradu i da na jednom mestu dobiju najvažnije informacije neophodne za takvu odluku. Pandemija i rad na daljinu doveli su do preispitivanja kako će u budućnosti izgledati rad, naše radno okruženje i kako i odakle ćemo obavljati svoje poslovne zadatke. Mislimo da trend rada na daljinu može da ima značaj kako za Srbiju tako i region, jer može da utiče na smer i intenzitet ekonomskih migracija – zaključuje Kristina Jazinka Nikolić.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.