Sporazum o saradnji Novog Sada i Istočnog Sarajeva
Novi Sad – Istočno Sarajevo je još jedan grad sa kojim će Novi Sad sklopiti sporazumnu saradnju, odlučila je gradska skupština. Gro novosadskih parlamentaraca, uključujući i malobrojnu opoziciju sa desnog političkog spektra, smatra da je tako nešto najprirodnije, jer se time podupiru bliske veze sa Republikom Srpskom, pa i Dejtonski sporazum, na kome leži ova republika u BiH.
Međutim, oko saradnje dva grada nema jedinstva unutar novosadske vlasti. Takvom konceptu, koji ne podrazumeva saradnju sa celim gradom Sarajevo, protivi se Liga socijaldemokrata Vojvodine. Odbornička grupa LSV-a zatražila je da se predlog saradnje povuče sa dnevnog reda, a pošto se to nije desilo, akt je zajedno sa tekstom sporazuma usvojen većinom glasova odbornika u Novom Sadu.
„Smatramo da bi saradnja sa gradom Sarajevo na duže staze imalo daleko veći domet jer bi, sigurni smo, doprinela pomirenju i izgradnji boljih odnosa u regionu”, saopštila je zamenica odborničke grupe LSV-a Maja Sedalarević i dodala da bi ta saradnja doprinela i imidžu Novog Sada kao otvorenog i multikulturalnog grada.
Istočno Sarajevo nosi svoje ime od 2005, a pre toga bilo je Srpsko Sarajevo. Grad je nastao 1992, tokom ratnih dejstava u BiH, a danas je to grad sa oko 65.000 stanovnika i administrativnim centrom u naselju Lukavica, naveo je pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović.
On je naveo da se sporazum tiče saradnje u privredi i poljoprivredi, kao i u turizmu, napomenuvši da je na toj teritoriji Olimpijski centar „Jahorina”, kao i da je predviđena saradnja u sportu i kulturi, posebno u svetlu Novog Sada kao Evropske prestonice kulture. Osnov saradnje su takođe polja obrazovanja i zaštite životne sredine.
Inicijativa da Novi Sad sklopi saradnju sa Istočnim Sarajevom stigla je gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića koji je rekao da razume da stranke imaju različite stavove. Nastaviće, kako je potvrdio novinarima, saradnju sa Ligom. Tvrdi da se ovoj priči nije pristupilo sa visoke političke pozicije već da je reč o lokalnoj saradnji, kao i da se on sastajao u Novom Sadu i sa gradonačelnikom Tirane, kao i Gračanice.
„Ne ljutim se ni na jednog koalicionig partnera koji po određenim pitanjima ima drugačiji stav. Ni u porodici ne možemo da se slažemo. Često me supruga i dvojica sinova preglasaju ‒ od kupovine psa, pa do drugih ideja”, kazao je Vučević, pokušavajući da na neki način umiri odborničku diskusiju kakva se čula oko stava LSV-a, ali i zbog čega Vučevićevi naprednjaci drže ligaše uz sebe, u koalicionoj vlasti Novog Sada uprkos političkim razlikama.
Odbornik Bojan Vulin (PS), naveo je da dva grada imaju isti bolan početak, jer su nastali „kada neke druge vlasti, vere i nacije nisu želele da žive sa pravoslavnim Srbima”. Odbornica Snežana Mušicki (SRS), kazala je da svako ko je protiv bratimljenja treba da se duboko zamisli, da Novi Sad treba da širi saradnju sa srpskim narodom i da će Srpska i Srbija „jednom biti ista država”.
Odbornica Jelena Kešelj (SNS), rođena Sarajka koja je sa svojih 15 godina prešla u istočni deo grada, kazala je da Srbi nisu izašli iz Sarajeva jer su to želeli, nego su bili primorani. „Želim da kažem svima koji osporavaju grad da time osporavaju Republiku Srpsku i Dejtonski sporazum koji je doneo mir u BiH”, kaže ona.
Odbornika Bojana Radojevića (DSS), kazao je da ga ne čudi stav LSV-a oko Istočnog Sarajeva već to što ih SNS drži u koaliciji. Podsetio je na to da je Liga ranije govorila da se radi o tehničkoj koaliciji, ali da se ispostavilo kako ni taj tehnički deo ne sprovode kako treba jer Novi Sad, kako je objasnio, ima veliki problem nestašice vode, a vodovodni sistem je u rukama kadrova ove partije.
Usvojen je i predlog sporazuma sa egipatskom Aleksandrijom, jednim od najznačajnijih kulturno-istorijskih gradova sveta.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.