Svetski istraživači podržavaju naš Institut za veštačku inteligenciju
Za vršioca dužnosti direktora prvog ovdašnjeg Instituta za veštačku inteligenciju, koji je Vlada Srbije osnovala pre pet meseci, izabran je prof. dr Dubravko Ćulibrk, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i direktor Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment. Ustanova čije osnivanje je inicirano Strategijom razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2020. do 2025. trebalo bi da počne da radi do kraja godine. Nedavno je dobila i Savetodavni odbor, sastavljen od poznatih svetskih stručnjaka iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija iz naučnog okruženja i privrede. Kako najavljuje Ćulibrk, među njima se ističe njegov saradnik odranije prof. dr Niku Sebe, s Univerziteta u Trentu, u javnosti poznat kao naučnik koji je dekodirao emocije skrivene iza misterioznog osmeha Mona Lize primenom softvera za prepoznavanje emocija.
Dr Sebe je proučavajući portret s remek-dela Leonarda da Vinčija, radeći na Univerzitetu u Amsterdamu, u saradnji s Univerzitetom Ilinois, razvio softver koji je analizom crta lica interpretirao emocije koje krije zagonetni osmeh Mona Lize. Otkrio je da je ona dominantno srećna – 83 odsto, dok je devet procenata zgrožena, šest odsto uplašena i dva procenta ljuta. Ovo otkriće izazvalo je veliko interesovanje stručne javnosti za oblast veštačke inteligencije kojom se prof. Sebe bavi. U Savetodavni odbor Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije uvršten je, kažu u Ministarstvu prosvete, na osnovu dugogodišnje značajne saradnje na brojnim projektima koje realizuje s profesorima iz Srbije u ovom polju.
Profesor Ćulibrk dodaje da su, sem prof. Sebea, u timu i predavači i renomirani naučnici s univerziteta Kolumbija, Templ, Florida Atlantik ili Tehničkog univerziteta u Minhenu i Univerziteta Stratklajd u Glazgovu. U Savetodavnom odboru su i predstavnici globalnih kompanija koje su lideri u oblasti veštačke inteligencije, kao što je Saša Ostojić iz Fonda „Plejgraund global”, koji ima trodecenijsko iskustvo u radu u visokotehnološkoj industriji takozvane Silicijumske doline u San Francisku.
Na institutu će, kaže Ćulibrk, istraživati grupe naučnika koje će raditi na razvoju računarskog vida, primeni veštačke inteligencije u zdravstvu, matematičkim osnovama mašinskog učenja, kao i da će imati grupu za proučavanje novih oblasti.
– U saradnji sa srpskim naučnicima koji rade po čitavom svetu napravili smo mentorski program za obrazovanje studenata doktorskih studija. A novi Savetodavni odbor sa stručnjacima koji imaju zavidno svetsko znanje i iskustvo osiguraće nam da postanemo mesto koje će srpskim istraživačima pružiti najbolji okvir za razvoj, na kome će konstantno pokazivati svoje ideje i inovativnost – ističe dr Ćulibrk.
U prve dve-tri godine postojanja glavni cilj instituta je, kaže Ćulibrk, da omogući svojim naučnicima da kvalitet istraživanja u oblasti veštačke inteligencije u Srbiji podignu na svetski nivo.
– To ćemo uraditi u saradnji s našim mentorima, a uspeh ćemo meriti brojem radova objavljenih na vrhunskim svetskim konferencijama i brojem naučnih projekata koje finansiraju domaće i međunarodne naučne fondacije. Jedan od glavnih zadataka instituta biće da svoja znanja prenese zaposlenima u privredi i time ubrza modernizaciju IT industrije u zemlji. Najbolji način da se to uradi jesu zajednički projekti s privredom i njihovim brojem ćemo meriti uspeh u ovoj aktivnosti, ali i udelom privrede u prihodima instituta. Radi modernizacije obrazovanja i privrede u Srbiji, institut će se angažovati na popularizaciji osnovnih naučnih disciplina neophodnih za razvoj veštačke inteligencije, kao što su matematika, računarske nauke, biologija, lingvistika. A posebno na spajanju tih disciplina s veštačkom inteligencijom. Uspeh u tome merićemo brojem održanih predavanja za srednjoškolce, što u školama širom Srbije, što preko našeg jutjub kanala – najavljuje direktor instituta smeštenog u Naučnotehnološkom parku u Novom Sadu.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.