Delta soj se pobeđuje tek vakcinisanjem 83 odsto stanovništva
Uporedo sa širenjem najnovijeg delta soja virusa planetom i svetski i ovdašnji stručnjaci upozoravaju na neophodnost povećanja populacije koja će biti vakcinisana, što je jedini način da se ne dozvoli novo rasplamsavanje zaraze. Analizirajući na dnevnom nivou svetsko širenje i smrtnost od kovida 19 u odnosu na broj imunizovanih po zemljama, dr sc. med. Vladan Čokić, rukovodilac nacionalne studije o kovidu 19, kaže da je za kolektivni imunitet na delta soj neophodno imati čak 83 odsto vakcinisanih ljudi i onih koji su preboleli tu zarazu. Za sticanje kolektivnog imuniteta na početni, kineski soj ovog virusa bilo je neophodno imati 60 odsto vakcinisanih građana.
Doktor Čokić, inače naučni savetnik s Instituta za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu, podseća da je u Srbiji imunizovano oko 40 odsto stanovnika i da to nije dovoljno za sprečavanje novog talasa zaraze. Neophodan obuhvat vakcinisanih za sticanje kolektivnog imuniteta je izračunat na osnovu broja osoba koje jedan oboleli zarazi. Tu se vidi i koliko je delta soj opasniji od prethodnih varijanti virusa korona, što potvrđuju i objavljeni rezultati o gotovo duplom povećanju bolničkog lečenja zaraženih. Ističe da je britanski soj u potpunosti prevladao u aprilu i potisnuo kineski, za četiri meseca od pojave u Velikoj Britaniji, a da se očekuje da će ga ubrzo sasvim zameniti delta soj.
Naš sagovornik ilustruje da jedna osoba obolela od kineskog soja virusa u proseku zarazi dve osobe. S obzirom na to da je u zemljama Evrope on potisnut od jačeg britanskog soja, ispostavilo se da je jedan zaraženi njime inficirao bezmalo četiri stanovnika. Sada zabrinjava, kako kaže Čokić, činjenica da zaraženi novim indijskim, odnosno delta sojem, bolest prenosi na prosečno šest osoba. Na osnovu toga naučnici su zaključili da je za kolektivni imunitet od delta soja u jednoj populaciji potrebno 83 odsto vakcinisanih i građana koji su preboleli kovid 19. Virusi, podseća dr Čokić, ne mogu sami da se razmnožavaju i mutiraju. Potreban im je domaćin, a to je nevakcinisani čovek koji nema imunitet i koji će, možda, zarazu preboleti na nogama, ali će poslužiti za širenje virusa na porodicu, prijatelje, sugrađane.
– Grubo zvuči, ali svaki nevakcinisani trebalo bi da bude svestan da je odgovoran za pacijente koji umiru od kovida 19. Oni su ti koji većinski obolevaju, a što je više zaraženih, to virusu dajemo veću mogućnost da mutira, ojača i razmnoži se u nove sojeve. Vakcinacijom ne spasavamo samo sebe, već i bližnje. Pregledom toka zaraze po zemljama, između ostalog, na javnom sajtu „Worldometers”, koji se svakodnevno ažurira, zaključujem da vakcinacija definitivno smanjuje smrtnost od kovida 19. I ona je jedini način da se jednom vratimo normalnom životu. Zaboravite na teorije zavere koje kruže internetom jer su sve vakcine koje su nam dostupne bezbedne. Sramota je za struku da se zdravstveni radnici ne vakcinišu znajući za stotine preminulih kolega, jer dve stvari su revolucionarne u medicini i produžile su životni vek svih nas, to su antibiotici i vakcine – naglašava ovaj internista i doktor nauka iz hematologije.
Značaj vakcinacije u sprečavanju smrtnog ishoda kod delta soja potvrđuje i statistika sa zvaničnih državnih sajtova koju je dr Vladan Čokić prikupio prošle nedelje. Ona govori da su u Velikoj Britaniji, koja ima 53 odsto vakcinisanih s obe doze, od kovida 19 tada bila 44.104 novozaražena i 73 umrla. U Rusiji, koja ima samo 15 odsto vakcinisanih s obe doze , tog dana su imali 23.704 novozaražena, ali 783 umrla. Takođe, Čokić ističe da poslednja istraživanja pokazuju da dupla „Fajzerova” vakcina štiti od 64 do 88 odsto od pojave simptoma kovida 19, a od 93 do 96 odsto od pojave teških formi bolesti i bolničkog lečenja.
Dve doze „Astra Zenekine” vakcine štite 60 procenata od pojave simptoma, a 92 odsto od prelaska u teške forme bolesti i bolničko lečenje. Za duplu vakcinu „sputnjik V” proizvođač navodi da je oko 90 odsto efikasna kod delta soja virusa korona. Za dve doze „Sinofarmove” vakcinu navodi se da nakon početnih 79 odsto efikasnosti u prevenciji simptoma kod kineskog soja, uspešno 90 odsto štiti od bolničkog lečenja kod delta soja. Čokić otkriva da će možda u skorijoj budućnosti naučnici morati da prave nove vakcine protiv kovida 19 jer su mutacije virusa, zahvaljujući nevakcinisanima, dovele do toga da je sadašnja imunizacija bar pet odsto manje efektivna na delta soj u odnosu na prethodne vrste virusa SARS kov 2.
– Mladi i oni koji su preležali kovid 19 rukovode se klasičnim zabludama i misle: „Lako ću preboleti novi nalet virusa korona” ili „Nema izgleda da ću ponovo oboleti, pa nema potrebe za vakcinom.” Nažalost, greše, pored mogućeg bolničkog lečenja mladih i ponovnog zaražavanja, ne zaboravite da virus korona nosi zdravstvene komplikacije opasne po život nakon izlaska iz bolnice – upozorava dr Vladan Čokić.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.