Milion i po dece u svetu izgubilo roditelja zbog kovida 19
Od marta 2020. do aprila ove godine virus korona je oko milion i po dece u svetu ostavilo bez jednog ili čak oba roditelja a onda i još pola miliona mališana izgubilo i staratelja zbog kovida 19, pokazala je najnovija studija grupe istraživača s londonskog Imperijal koledža. Studija kojom je rukovodio profesor Set Fleksman i koja je nedavno objavljena u prestižnom medicinskom magazinu „Lanset” pokazala je da je broj dece koja su postala „siročad korone” posebno visok u zemljama južne Afrike, Meksiku, Brazilu i Kolumbiji.
Koristeći složene matematičke modele, autori ove studije došli su do zaključka da je na svaka dva smrtna slučaja od virusa korona jedno dete suočilo s gubitkom jednog roditelja ili staratelja. Studija je takođe otkrila da je broj mališana koja su izgubila očeve zbog korone čak pet puta veći od broja mališana koji su izgubili majke, što je još jedna potvrda teze da je kovid 19 fatalniji po muški pol.
Gledano po zemljama najviše „siročića korone” evidentirano je u Meksiku, Brazilu, Indiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu, Iranu, Kolumbiji i Rusiji.
Iako su, prema dostupnim podacima, do danas u Srbiji četiri porodilje umrle od posledica virusa korona, ne postoje egzaktne brojke o broju starije dece kojima je kovid 19 oduzeo jednog ili oba roditelja. Zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku govore da je tokom protekle godine 10.350 osoba umrlo od bolesti koje mogu da se dovedu u vezu s koronom. Da je kovid 19 bio fatalniji po muškarce nego po žene, ilustruje činjenica da je od virusa korona preminulo čak 6.629 muškaraca i 3.727 žena. Iako najveći broj preminulih pripada trećem životnom dobu, podaci govore da su od virusa korona umrle i 34 osobe od 20 do 29 godina, 80 tridesetogodišnjaka i 321 osoba stara između 40 i 49 godina. Među ovih 435 osoba sigurno su i roditelji koje je korona zauvek odvojila od male dece.
Dr Tatjana Adžić Vukičević, direktorka kovid bolnice u Batajnici, upozorava da se na intenzivnoj nezi ove zdravstvene ustanove trenutno nalazi pet osoba mlađih od 40 godina i tužno konstatuje da se među njenim ličnim prijateljima koji su preminuli od kovida 19 nalaze i roditelji male dece.
– Najmlađa osoba koja je preminula u našoj bolnici imala je samo 19 godina – umrla je 15 minuta pre Nove godine. U našoj bolnici trenutno se nalaze 94 osobe, broj pacijenata je dupliran u odnosu na prošlu nedelju, a među njima dominiraju mlađi muškarci. Mnogo je mladih osoba koje su se jednostavno opustile i ne razmišljaju više o koroni, ni o mogućnosti da njihova deca ostanu bez roditelja. Kada pitamo naše pacijente zbog čega se nisu vakcinisali, najčešće čujemo odgovore tipa „ne spadam u rizičnu grupu”, „vakcinaciju sam planirao kada se vratim s mora” ili „mislio sam da se vakcinišem pre jeseni”. Nažalost, korona nam je do sada pokazala da niko nije zaštićen i da nijedno godišnje doba ne nosi manji rizik od zaražavanja. Delta soj je „opravdao” sve bojazni epidemiologa, koji su prognozirali da će se on najbrže širiti u populaciji mladih i nevakcinisanih. Zbog toga apelujemo na sve osobe da se što pre vakcinišu – ističe naša sagovornica.
Doktor Vladan Cvetanović, direktor kovid bolnice u Kruševcu, ne krije zabrinutost što se starosna granica osoba zaraženih virusom korona sve više spušta i dodaje da su u poslednjih 48 sati u ovu zdravstvenu ustanovu smešteni tridesetogodišnja trudnica i mladić koji je rođen 1992. godine.
– To ne treba da iznenađuje ako znamo da je ispod 20 procenata broj vakcinisanih u populaciji mladih. Iako među pacijentima kojima je potrebno bolničko lečenje i dalje dominiraju stariji, sve više mladih i osoba srednje dobi traži lekarsku pomoć, što znači da su se predviđanja epidemiologa ostvarila i da će ubuduće sve više zaraženih biti među dvadesetogodišnjacima, tridesetogodišnjacima i četrdesetogodišnjacima. Nažalost, mlade osobe i dalje misle da će s lakoćom pobediti koronu ili da će imati lakšu kliničku sliku. Ja zato moram da podsetim da je naš najmlađi pacijent u prethodnom talasu koji je završio na respiratoru bio mlad muškarac rođen 1988. godine. Posebnu odgovornost prema svom zdravlju trebalo bi da imaju roditelji sasvim male dece – to je razlog više da se vakcinišu i preduzmu sve preventivne epidemiološke mere – zaključuje iskusni doktor Cvetanović.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.